Зміна уряду відтягне вибори

13 Квітня 2016, 16:15
no image

Сьогодні Верховна Рада має проголосувати за відставку прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Уже до кінця поточного тижня «відформатована» коаліція має намір визначитися з новим складом уряду, який має очолити нинішній спікер парламенту Володимир Гройсман. Напередодні сторонам так і не вдалося прийти до спільного знаменника щодо кандидатур на міністерські пости, і переговори відклали до ранку. Якщо домовитися не вдасться, голова держави розпустить Верховну Раду і країна знов опиниться перед лицем нових позачергових виборів.

Епопея з відставкою прем’єр-міністра Арсенія Яценюка тривала останні півроку. Незважаючи на нескінченну критику роботи його команди, останній примудрився протриматися на цій посаді досить довго й навіть забезпечити собі піврічний імунітет у результаті провальної спроби депутатів домогтися відповідного рішення законним способом 16 лютого. Однак розмови про зміну складу уряду після того, що сталося, тільки посилилися, оскільки незгодні з вердиктом парламентарі вирішили домогтися бажаного через розвал парламентської більшості.

Протягом останніх декількох місяців ЗМІ озвучували найрізноманітніші сценарії зміни уряду та кандидатури на посаду прем’єра. Навіть офіційно був названий головний претендент на прем’єрське крісло – спікер парламенту Володимир Гройсман, а також оголошено попередній склад нового Кабміну. Але все впиралося в добровільну відставку Арсенія Яценюка з посади. І ось після довгих торгів і коливань минулої неділі прем’єр-міністр усе-таки зробив відповідну заяву.

Глава уряду не вперше публічно заявляє про свою відставку. Минулого разу після заяви про намір піти прем’єр-міністр повернувся на свою посаду через тиждень. Однак цього разу, з урахуванням дзвінка від віце-президента США Джо Байдена з вдячністю за партнерство із США і роботу на нинішній посаді, ймовірність його безповоротного відходу істотно підвищується.

За даними джерел телеканалу 112, багато в чому саме завдяки американським партнерам вдалося досягти домовленості про добровільну відставку Арсенія Яценюка і збереження парламентської коаліції за участю «Народного фронту» (НФ). Мовляв, США надали негласні гарантії допомоги в реструктуризації міжнародних боргів компаній Рината Ахметова в обмін на його політичну підтримку нового уряду голосами контрольованих ним депутатів. І перевірити цю інформацію можна буде вже під час голосування за новий уряд.

Голова фракції Блоку Петра Порошенка (БПП) Юрій Луценко під час Погоджувальної ради поспішив запевнити, що відставка Арсенія Яценюка значно прискорить процес формування нової коаліції в парламенті, що мала завершитися вчора. «Політичний діяч має визнавати реальність і вчасно робити серйозні кроки, інакше навіть мужні кроки, такі як заява про відставку, не викликають захоплення. Проте ми з повагою ставимося до заяви прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, як, власне, з повагою ставимося до більшості того, що він зробив», – заявив політик.

Нагадаємо, що фракціям БПП і НФ не вдалося залучити до нової коаліції «Батьківщину», після чого вони почали переговори з позафракційними депутатами, щоб мати можливість створити коаліцію на двох. «Дві фракції включають у себе точно 222 людини. Відповідно, для того щоб дві фракції без допомоги третьої, четвертої чи п’ятої внесли президенту кандидатуру (прем’єр-міністра), потрібно ще 4 заяви», – уточнив Луценко.

У свою чергу, претендент на посаду прем’єр-міністра Володимир Гройсман ще вранці заявив, що готовий формувати реформістський уряд. «Якщо буде підтримка коаліції щодо моєї кандидатури з пропозиціями, які я вніс, і ми сьогодні обговорювали за конкретними кандидатами на ті чи інші посади в міністерстві, – цей уряд буде ефективним. Тому потрібно говорити про свою готовність брати на себе відповідальність і забезпечувати підтримку таких необхідних рішень. А за мною справа не стане», – заявив він.

Однак ближче до вечора в ЗМІ з’явилися повідомлення, що політик може відмовитися від цієї посади, оскільки йому не вдалось узгодити кандидатури міністрів. «Спікер парламенту Володимир Гройсман відмовився від посади прем’єр-міністра після переговорів з президентом країни Петром Порошенком і чинним главою уряду Арсенієм Яценюком. Не зійшлися щодо кандидатур глав міністерств», – написав член фракції БПП Мустафа Найєм у Facebook.

Зокрема, він повідомив, що спікер просив погодити кандидатуру Андрія Реви на посаду керівника МОЗ або Мінсоцполітики, а Олександра Саєнка – на міністра Кабміну. «На ці умови не пішли. Зараз Гройсман відмовився від поста прем’єра. НФ «пішов думати», – сказав Найєм. Також, за словами нардепа, Гройсман просив призначити Максима Нефьодова на посаду глави Мінсоцполітики (як альтернативу Реві), а Володимира Кістіона призначити віце-прем’єром. Крім того, спікер виступив проти кандидатур Віталія Ковальчука та Ігоря Райніна на посаду першого віце-прем’єра. Як зазначив Найєм, переговори щодо складу уряду відклали до ранку.

У той же час нардеп від НФ Вікторія Сюмар заявила, що зрив домовленостей щодо уряду Гройсмана відбувається через проблеми кандидата з фракцією БПП. «НФ виконав усі домовленості з БПП: відставка Яценюка і фракція НФ готова залишитися в коаліції з прем’єром від БПП. Наші партнери по БПП висунули Володимира Гройсмана. У НФ немає ніяких суперечностей ні з Гройсманом, ні з БПП», – написала вона на своїй сторінці у Facebook.

Тим часом народний депутат від НФ Антон Геращенко не виключив, що Володимир Гройсман може відмовитисяь очолити новий Кабмін, якщо йому будуть нав’язувати кандидатуру першого віце-прем’єра. «По-перше, хотілося б почути позицію самого Гройсмана. З того, що ми чуємо з уривків фраз різних нардепів БПП, – Гройсман заявив, що не готовий бути прем’єром, якщо йому будуть нав’язувати кандидатуру першого віце-прем’єра, фактично свого заступника. У нас така ситуація другий рік, тому що прем’єри не могли створювати собі команду, яку вони б хотіли. Я вважаю, що фракції БПП потрібно знайти спільну мову всередині фракції, визначитися з кандидатами», – сказав політик.

Народний депутат від БПП Олексій Гончаренко запевнив, що переговори про формування нового Кабміну ще не завершені. «Правильніше сказати так: БПП і НФ на цю хвилину не дійшли згоди з Гройсманом про склад і структуру майбутнього Кабміну. Переговори тривають. Гройсман озвучив своє бачення Кабміну, воно викликало дискусію. Завтра о 9:00 ми продовжимо засідання. У нас є розбіжності на позицію першого віце-прем’єра. Гройсман каже, що в уряді це необов’язкова посада. Наша фракція вважає, що він має бути. Також питання щодо кандидатів на міністерські пости. Ми розглядали кандидатуру Ковальчука, але він був не єдиним. Розглядався також Ложкін, він відмовився. Гройсман пропонує на посаду віце-прем’єра (перший) пана Кістіона. Його кандидатура поки викликає дискусії», – резюмував Гончаренко.

Переговори про склад нового Кабміну не мають бути предметом «договорняка» між політичними силами, заявив глава одеської ОДА Михайло Саакашвілі. «За один вечір уже декілька разів змінився уряд. То Гройсман прем’єр, то Гройсман не прем’єр, то знову йому викрутили руки, і він погодився на якісь умови. Чому народ має спостерігати цей «договорняк»? Кого хочуть першим віце-прем’єром? Хочуть Ковальчука. Хто такий Ковальчук? Це людина, котра посадила на другий термін Труханова. Там був також «договорняк». Ложкін зробив правильний вибір, коли відмовився йти в уряд, я йому аплодую», – сказав він.

У той же час експерти сумніваються, що косметична зміна коаліції й уряду зможе заповнити той рівень критичного несприйняття влади, який уже сформувався у свідомості багатьох українських громадян. Адже крім усіх промахів уряду Арсенія Яценюка й неефективності роботи парламенту, до відставки Кабміну країна підійшла в ситуації фактичної втрати і президентом Петром Порошенком суспільної довіри через «панамський скандал», і провалу нідерландського референдуму.

За словами директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, відставка Арсенія Яценюка вирішує видиму частину кризи, оскільки відкриває шлях новому уряду, але для подолання політичної кризи потрібні потужні інструменти перезавантаження влади, а це можуть бути вже тільки вибори. «Те, що ми побачимо на цьому тижні, – це просто таблетка від болю, але десь восени буде потрібна хірургічна операція, і нас чекають дострокові вибори або вже восени, або на початку 2017 р.», – сказав експерт.

Головним показником політичного процесу для нього є те, що більшість партій парламенту готуються до дострокових парламентських виборів. Відставка Арсенія Яценюка тільки підштовхне їх до боротьби за ці вибори. «Ми розуміємо, що наступного тижня дві фракції – БПП і «Народний фронт» – сформують коаліцію на двох. Це коаліція проти виборів, а всі інші їх хочуть. Коаліцію створюють з тактичних міркувань: відтягнути дострокові вибори Ради. У коаліції буде всього 230 голосів, цього недостатньо для нормальної роботи. Домовлятимуться з іншими фракціями і групами. А домовлятися будуть за рахунок бюджетних преференцій та інших речей. Функціональної єдності влади не буде», – резюмував він.

Тим часом директор Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко впевнений, що коаліція з двох фракцій буде більш консолідованою, ніж коаліція з п’яти фракцій, яка існувала раніше, «адже малі фракції часто були внутрішньою опозицією». За його словами, голосування урядового питання може відбутися сьогодні, якщо депутати не будуть скандалити через історію з офшорами президента Петра Порошенка, або тоді вже в четвер.

«Звичайно, існує проблема, що в БПП є частина напівопозиційних депутатів, які дуже рідко голосують. Дисципліна в БПП дуже низька, їм часто бракує голосів. Але як і раніше голосувати більшість принципових питань допомагатимуть інші депутатські групи або колишні партнери по коаліції», – говорить експерт.

У той же час індикатором стійкості коаліції й уряду буде не кількість людей у її складі, а «затвердження програми уряду, яка дає річний імунітет». «Якщо ж програму не затвердять, то будуть ризики перевиборів восени або на початку наступного року. З іншого боку, навіть якщо затвердять програму уряду, то прихильники дострокових виборів можуть використовувати вулицю для провокування нових виборів», – резюмував він.

Народний депутат Віктор Балога вважає, що уряд під керівництвом Володимира Гройсмана не вирішить проблем ні в економіці, ні на сході України. «Нічого доброго не буде. Реформ не буде, оскільки немає підстав вважати, що нова влада в них зацікавлена», – зазначив політик. На його думку, нова коаліція стане результатом лише «договорняка» між групами впливу, керованими олігархами. «Як бачите, у цій конфігурації інтересів України немає», – підкреслив політик.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті