Як Європі адаптуватися до життя без російського газу на довгі роки

28 Вересня 2022, 9:31
httpsd1e00ek4ebabms.cloudfront.n 1 Економічні новини - головні новини України та світу

Росія історично постачала близько 30 відсотків газу, що споживається в ЄС і Великобританії, по трубопроводах. Цей експорт вже скоротився на 75%. Якщо Москва повністю його припинить, чи замерзнуть європейці взимку до смерті, як попереджають російські пропагандисти?

Напевно, що ні. Більш того, схоже на те, що європейці мають набагато більше можливостей впоратися з ситуацією, ніж сподівалися панікери. Про це пишуть Економічні новини з посиланням на Financial Times.

Значна частина європейського попиту на газ припадає на опалення. Якщо європейці просто знизять температуру у своїх будинках в середньому на 3 градуси – до 19 градусів цієї зими – це може мати велике значення.

У березневому звіті Міжнародне енергетичне агентство підрахувало, що зниження середньої температури на 1 градус з 22 градусів взимку дозволить заощадити 10 мільярдів кубометрів газу для потреб ЄС та Великобританії.

Але подивімось як вплине зниження на 3 градуси, фокусуючись на групі з дев’яти європейських країн, по яких дані є найбільш детальними: Німеччина, Великобританія, Франція, Італія, Бельгія, Нідерланди, Австрія, Чехія та Словаччина. У 2021 році на цю групу ЄС+ припадало 69% попиту в ЄС і Великобританії.

Зростання імпорту скрапленого природного газу та перехід промисловості на використання більшої кількості нафти зменшили значну частину дефіциту, спричиненого втратою російського імпорту.

Зниження до середнього рівня температури до 19С зменшить дві третини дефіциту, що залишився, для цих дев’яти країн. А якщо це супроводжуватиметься 5-відсотковим скороченням споживання електроенергії – чого можна досягти, вимкнувши її у невикористовуваних приміщеннях та будівлях – дефіцит зникне.

Наскільки некомфортним буде зниження температури в приміщеннях на 3 градуси? Це буде лише зниження поточної температури у 22 градуси до рівня, який вже спостерігався в недавній історії.

Дослідження 1982 року показало, що середня температура в приміщенні у Великобританії в 1978 році становила близько 16С. Дослідження 1996 року, проведене Міністерством навколишнього середовища, транспорту і регіонів Великобританії, показало, що взимку температура в приміщеннях коливається на рівні 18°C. Таким чином, 19°C не є дуже високою ціною, враховуючи те, що поставлено на карту поведінкою Росії.

Крім того, ці незручності триватимуть лише кілька років, оскільки Європа залучає все більше зростаючі поставки скрапленого природного газу, одночасно збільшуючи виробництво сонячної та вітрової енергії.

Очікується, що імпорт природного газу з Росії до групи ЄС+ трубопроводами впаде зі 103 млрд кубометрів у 2021 році до 42 млрд кубометрів у 2022 році, тобто на 61 млрд кубометрів. Припустимо, що з жовтня 2022 року вони впадуть до нуля.

Це буде частково компенсовано за рахунок імпорту СПГ з інших країн. Вони зросли більше, ніж МЕА або інші аналітики вважали можливим всього кілька місяців тому.

Очікується, що у 2022 році ЄС+ імпортує на 41 млрд кубометрів СПГ більше, ніж у 2021 році, що покриє 67% очікуваного падіння російського імпорту. Починаючи з 2023 року, можна з упевненістю припустити, що ці країни імпортуватимуть від 30 до 50 відсотків додаткового світового виробництва скрапленого природного газу.

Промисловий перехід також виявився набагато швидшим за очікування більшості аналітиків. Промисловий сектор у групі ЄС+ вже перевів 35% свого споживання природного газу на нафту. Очікується, що додаткові потужності вітрової та сонячної енергетики допоможуть замістити 3 млрд кубометрів природного газу на рік, з потенціалом для подальшого розширення.

Але цього все ще недостатньо, щоб уникнути дефіциту природного газу в майбутньому. Без подальшого скорочення попиту дефіцит для групи ЄС+ очікується на рівні 28 млрд кубометрів у 2023 році – при скороченні поставок з Росії на 103 млрд кубометрів, збільшенні імпорту СПГ на 50 млрд кубометрів та переході промисловості на нафту в обсязі 30 млрд кубометрів. За даними МЕА, зниження середнього рівня температури на 3 градуси за Цельсієм скоротить цей показник на 21 млрд кубометрів.

Щоб уникнути соціальних конфліктів, уряди ЄС та Великої Британії вирішили захистити споживачів від підвищення оптових цін на природний газ значною мірою. Як наслідок, не слід очікувати значного падіння попиту на газ, якщо тільки не будуть проведені широкі кампанії з підвищення обізнаності населення щодо способів економії енергії, таких як зниження температури в опалювальних системах.

Найважче пристосуватися буде в найближчі шість місяців. Якщо Європа зможе зробити все необхідне для скорочення попиту, вона доведе, що вона більш стійка, ніж вважалося, і що вона може жити без російського газу.

Це зніме багато піни з ринку і призведе до значного зниження цін, оскільки ситуація буде полегшуватися з кожним роком. На додаток до потенційних $100 млрд доходів від експорту природного газу до Європи, Росія втратить значну частину своєї здатності шантажувати європейські країни з питань енергетики.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті