Поведінка колишнього президента Грузії щоразу шокує й незабаром може переповнити чашу терпіння української влади. Напередодні опозиціонер прибув до Генпрокуратури (ГПУ), куди його викликали на допит, однак свідчення давати відмовився, укотре поскандаливши зі співробітниками відомства. А днем раніше його прихильники намагалися захопити Жовтневий палац і створити там свою штаб-квартиру.
Після того як 11 грудня Печерський суд Києва відмовився заарештовувати Саакашвілі та відпустив його на поруки народних депутатів, той ще більше осмілів у своїх діях. Уже 17 грудня в столиці опозиціонер організовує «марш за імпічмент президента», у якому, за даними поліції, взяли участь близько 2 тис. осіб. Вони пройшли від парку ім. Шевченка Хрещатиком до Майдану Незалежності, після чого частина протестувальників вирушила до Жовтневого палацу та намагалася його штурмувати.
Як наслідок, відбулися сутички із силовиками, що охороняли будівлю. Під час зіткнень постраждали 60 нацгвардійців, з них 15 – госпіталізовані. Повідомляли, що учасники мітингу застосували невідомий газ з подразнювальною дією, а також петарди та пляшки з водою. За фактом недільних подій відкрито кримінальні провадження за ст. 15 ст. 341 (замах на захоплення державних або громадських будівель чи споруд), ст. 345 (погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу) та ст. 343 (втручання в діяльність працівника правоохоронного органу) Кримінального кодексу.
Саакашвілі згодом заявив, що штурм Жовтневого палацу був спланованою провокацією з метою дискредитувати мирний протест. Політик наголосив, що його політична сила «Рух нових сил» повністю відмежовується від того, що сталося. Він зазначив, що заклики до захоплення будівлі виходили від невідомих осіб у балаклавах. «Ми закликали міжнародне співтовариство до розслідування того, ким були ці провокатори, хто кидав петарди, хто закликав людей до штурму. Більшість із тих людей були в балаклавах і, як я розумію, ніхто з них не затриманий. Я хочу, щоб ці люди були покарані», – заявив він.
Водночас присутність своїх прихильників біля будівлі пояснив так: «Нам сказали, що там можна спокійно посидіти в залі, створити тимчасовий координаційний центр і там орендувати дві кімнати. Коли ми туди підійшли, нас замість того, щоб зустріла дирекція, зустріли великі сили Нацгвардії». Незрозумілим залишається і той факт, за чий кошт Саакашвілі збирався «орендувати» частину будівлі, оскільки під час свого виступу він встиг заявити про те, що коштів немає.
Посли Канади та Великобританії засудили спробу прихильників Саакашвілі захопити Жовтневий палац. Згодом і в посольстві США зробили відповідну заяву. Західні дипломати переконані, що спроби захоплення та знищення публічних будівель – це «зловживання правом на мирний протест».
За словами першого заступника голови ВР Ірини Геращенко, парламент також виступить із консолідованою заявою щодо засудження цих дій прихильників грузинського опозиціонера. Таку заяву вона зробила під час засідання погоджувальної ради. «Це несправедливо, якщо ми з вами зробимо вигляд, що ми не помічаємо тих подій, які сталися в неділю. Коли під загрозу вперше були поставлені життя та здоров’я простих громадян України, по суті через терористичні дії певних, зокрема і народних депутатів України, та інших так званих політиків (насправді це політикани) біля Жовтневого палацу. І я вважаю, що це та ситуація, яка вимагає консолідованої політичної заяви від ВР, що ми це засуджуємо», – зазначила вона. Геращенко наголосила, що право на мирний протест не можна змішувати з правом на мирне життя громадян.
Тим часом напередодні Саакашвілі з адвокатом прийшов до ГПУ, однак іти на допит відмовився. За його словами, раніше він не приходив на допит, бо йому не вручили повістку. «Третій раз сюди я прийшов, бо виконуватиму за повісткою всі вимоги закону. Я зовсім не поважаю українських прокурорів, я поважаю закони України… Раніше жодного разу мені не вручали офіційної повістки», – сказав він.
Саакашвілі влаштував перепалку з прокурором, який покликав його на допит до будівлі ГПУ. Під час словесного конфлікту політик підвищив голос на прокурора, після чого той закликав його не кричати. Відмовившись іти на допит, Саакашвілі звернувся до прокурора: «Заткніться й послухайте мого адвоката». Крім того, політик заявив про необхідність передання його справи до СБУ. Саме туди він пообіцяв «прийти та дати свідчення». А замість спілкування з прокурорами провів брифінг для ЗМІ.
Представник ГПУ Андрій Лисенко повідомив, що його відомство має намір знову викликати Саакашвілі для здійснення слідчих процесуальних дій. За його словами, екс-голову Одеської ОДА викликали для проведення допиту, а також отримання експериментальних зразків голосу для фоноскопічної експертизи для підтвердження голосів на відеоплівках, опублікованих раніше ГПУ. Він пояснив, що наразі кримінальні провадження щодо Саакашвілі розслідує слідче управління СБУ в місті Києві та Київській області, а ГПУ здійснює процесуальне керівництво.
Політичний оглядач Мілан Леліч вважає, що заяви екс-голови Одеської ОДА про намір створити штаб громадського контролю в Жовтневому палаці змінилися через повний провал цієї «ініціативи». «Важко аналізувати події, які ініціатори та головні учасники не змогли вкласти в якусь стратегію та план дій. Бачимо абсолютно хаотичні заяву та зрушення, насамперед від головного ідеолога та стрижня цього процесу Саакашвілі. Спочатку він чітко заявив з трибуни, і є відповідне відео, про похід на Жовтневий палац… Однак не вдалося пробитися, була блискуча реакція міжнародних послів Канади та Великобританії, потім і США. І тепер усі люди, що були причетні до подій, змагаються в поясненнях і відмежуванні від того, що сталося», – сказав експерт.
Він також зазначив, що в Саакашвілі фактично немає власної команди, бо «бракує соратника Сакварелідзе та Дерев’янка, щоб створити політичну команду».
На думку політолога Тараса Березовця, дії Саакашвілі останнім часом важко трактувати з боку логіки, боскільки наразі – це хаотичні дії, метушня. «На сьогодні Саакашвілі перевищив ліміт терпіння української прокуратури, і потрібно порушувати питання про його депортацію, тому що, на жаль, його дії є прямою загрозою безпеки простих громадян. І ми бачимо патологічно вже він спочатку закликав захоплювати Жовтневий палац, а потім відмовився, сказав, що нічого такого не було, мовляв, я нікуди нікого не кликав. У такому стані він небезпечний і для себе, і для оточуючих», – зазначив Березовець.
Експерт переконаний, що Саакашвілі використовує будь-яку ситуацію як піар, і він це робить завжди. «Він просто почувається під час кризи як риба у воді, але він уже сьогодні занадто зловживає гостинністю. На нього заводять кримінальні справи, а він не приходить до тями і не заспокоюється. Тобто якщо не буде якогось кардинального рішення суду, то це ще може тривати довго. Місяцями…» – резюмував він.
Американський політичний оглядач Джеремі Піттерс вважає, що Саакашвілі «зобов’язаний вплинути на учасників антипрезидентських акцій і перепросити громадськість заради запобігання нових інцидентів». «У жодній цивілізованій країні група активістів не змогла б протягом тривалого часу брати в облогу муніципальну будівлю та зривати захід, запланований для дітей напередодні різдвяних та новорічних свят», – сказав він. «Те, що напередодні сталося в Києві, є ганьбою – як для окремих громадських активістів, так і для місцевих органів влади», – резюмував він.
«Якщо Саакашвілі не зможе навчитися домовлятися, чути потенційних партнерів, то в нього як у політика в Україні немає майбутнього. Наша країна політичною ментальністю та середовищем кардинально відрізняється від Грузії», – заявив експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай.
Як відомо, 5 грудня Саакашвілі затримали за підозрою в сприянні учасникам злочинної організації та підтримці злочинної діяльності. Політика хотіли доставити до будівлі СБУ, проте цього зробити не вдалося через зіткнення між силовиками і його прихильниками, які звільнили екс-голову Одеської ОДА, розбивши вікна в спецмашині. Після чого він облаштувався в наметовому містечку біля стін парламенту з вимогою «імпічменту президента». Наступного ранку правоохоронці прибули для затримання Саакашвілі до наметового табору, однак і ця спроба не була успішною. Лише 8 грудня пізно ввечері політика доставили в ізолятор тимчасового утримання СБУ.