Замах на Мосійчука: рука Кремля чи натяк опонентам?

27 Жовтня 2017, 16:59
no image

«Російський слід», громадська та політична діяльність депутата Ігоря Мосійчука або бізнес-розборки - такими є основні версії вибуху, що стався ввечері 25 жовтня.

У ніч із середи на четвер у Солом’янському районі столиці пролунав вибух. Біля редакції телеканалу «Еспресо», що належить сім’ям екс-прем’єра Арсенія Яценюка та голови МВС Арсена Авакова, спрацював вибуховий пристрій на припаркованому поблизу мопеді. Унаслідок інциденту постраждав народний депутат Ігор Мосійчук та важко поранено політолога Віталія Балу, які поверталися з вечірнього ефіру.

Парламентарю пощастило більше. Його своїм тілом встиг прикрити охоронець Руслан Кушнір, який згодом помер у кареті швидкої допомоги дорогою до лікарні. У Мосійчука – осколкові поранення кінцівок, спини та живота. Після інциденту його відразу відвезли до приватної клініки «Борис», де прооперували.

Бала дістав серйозніші поранення: пошкодження нирок і печінки, його прооперували в Київській міській клінічній лікарні №17. Під час вибуху постраждав також випадковий перехожий, капітан Нацполіціі 36-річний Михайло Мормель, який помер від отриманих травм у лікарні №17. Постраждала і співробітниця телеканалу. За фактом вибуху порушено кримінальну справу за ст. 258 КК «Терористичний акт».

Наразі правоохоронці розглядають декілька версій трагедії. За словами першого заступника прокурора Києва Павла Кононенка, перша версія – це замах на вбивство Мосійчука, що організувала спецслужба РФ. Друга версія – його політична діяльність, громадська позиція всередині нашої держави. І третя – замах на вбивство Мосійчука на особистому ґрунті.

Водночас він наголосив, що правоохоронці не виключають інших версій. «Там ще був політолог Бала, ми теж не можемо не розглядати цю версію, можливо, були якісь питання до Бали. І ми не можемо відкидати версію про замах на вбивство будь-якого політичного чи громадського діяча, який міг перебувати на каналі «Еспресо» в цей час», – наголосив прокурор. Не виключають і версію замаху на журналістів.

«Поліція збирає всі дані про цей терористичний акт, відібрано десятки з камер відеозаписів. На сьогодні зібрано всі залишки вибухового пристрою», – повідомив радник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. За його словами, вибух готували дуже ретельно.

«Я думаю, є шанси, що ми розкриємо не тільки цей терористичний акт, а й інші терористичні акти, оскільки не виключено, що та сама група, яка вчинила замахи на Мосійчука, могла бути причетна до інших терористичних актів», – припустив радник міністра внутрішніх справ. Водночас сказав, що наразі прізвищ підозрюваних у правоохоронців немає.

Зі свого боку, колишній керівник Головного слідчого управління СБУ Василь Вовк заявив, що замах на депутата Мосійчука можна пов’язувати з «фінансово-бізнесовими розборками». Він закликав версію про причетність іноземних спецслужб «не називати пріоритетом», бо вона «розслабляє».

Після проведеної вночі операції стан депутата Мосійчука стабілізувався, і згодом він прокоментував те, що трапилося. «Я не хотів би зараз в інтересах слідства цього говорити, але повністю переконаний, що слід московський, виконання тут українське. Дам відповідні пояснення правоохоронним органам. Ще не давав, бо не був у змозі, досі перебуваю в реанімації. Я прооперований, чотири години йшла операція, багато осколків з мене витягли, деякі ще залишилися в мені», – заявив він.

Парламентар заявив, що залишився живий завдяки професійним діям охоронця. «Я зазвичай ходив без охорони, Руслан зі мною менше місяця. Я виходив з каналу разом з ним. Він штовхнув мене на землю, тільки завдяки цьому я залишився живий і життєво важливі органи не постраждали, хоча я був набагато ближче від епіцентру вибуху, спрямованого саме на мене… Руслан зловив смертельну кількість заряду після вибуху, його обличчя спотворене. Він не встиг дістати зброю», – розповів Мосійчук. А також додав, що після замаху має намір посилити свою охорону.

Стан політолога Бали лікарі називають «важким, але стабільним». Вночі йому зробили операцію, однак особливості поранень та подробиці його стану лікарі не розголошують на прохання його родини. Політтехнолог Олексій Голобуцький, що чергував у лікарні до ранку, обіцяв повідомляти на своїх сторінках у соцмережах про всі зміни ситуації чи про можливу додаткову допомогу, якщо вона знадобиться його колезі.

Політолог Тарас Березовець вважає, що замах на вбивство Мосійчука може бути пов’язаний не тільки з його політичною діяльністю, з огляду на його непросту роль у постреволюційних подіях. «Плюс згадується стара чеченська історія Мосійчука з Рамзаном Кадировим.

Другий аспект, що місцем замаху обрали телеканал “Еспресо”, власниками якого є керівники «Народного фронту» (НФ) Арсеній Яценюк, Арсен Аваков та Микола Княжицький», – пише він на своїй сторінці у Facebook. Експерт наголосив, що політсила відома вкрай напруженими відносинами з бойовиками ОРДЛО та російськими спецслужбами.

«Проти Авакова та його радників Антона Геращенка та Зоряна Шкіряка слідчий комітет РФ порушив одразу декілька справ. Яценюка оголошено чеченським бойовиком Єсентуцьким судом РФ. Тому місце теракту також може виявитися невипадковим, і якось пов’язано з діяльністю НФ щодо країни-агресора», – вважає експерт.

На думку політичного аналітика Дмитра Корнійчука, вибух викликає багато запитань. «Мосійчук сказав, що місяць ходить з охороною, бо його попередили про замах. Повідомили особисто з Кремля? Далі. Ти боїшся за своє життя. Але не пишеш заяву до держуправління охорони. А знаходиш якогось екс-беркутівця, що не має до охорони жодного стосунку. Екс-беркутівця, яким не шкода пожертвувати. І який раптом опинився найближче до епіцентру вибуху», – пояснив Корнійчук.

«Ігор Мосійчук не є самостійною фігурою, і це обмежує версію про те, що напад спрямовано на дестабілізацію ситуації в державі”, – пояснює свою думку політичний експерт Тарас Чорновіл.

Однак, говорить він, безперечно, для російської пропаганди використали вже наявний факт теракту. «Вибухнув професійно зібраний сильний пристрій, спрямованої дії. Проте він був непрофесійно закладений. Навряд чи це ФСБ. Але це може бути санкціоноване Кремлем убивство кадировськими найманцями. Адже обмін люб’язностями з Кадировим привів до того, що Мосійчуку зрештою надали держохорону», – пояснює Чорновіл.

Він також не виключає, але вважає менш імовірною версію про те, що Мосійчука могли атакувати угруповання з прихильників екс-губернатора Одеської області Михайла Саакашвілі, з яким Мосійчук конфліктує останнім часом.

У Кремлі різко відреагували на звинувачення в замаху на Мосійчука. «Як завжди абсолютно необґрунтовані, безпідставні істерично звинувачення з Києва, що звучать не тільки на адресу Рамзана Кадирова, а й усіх, хто обіймає хоч якісь посади в Москві. Безумовно, це черговий вияв русофобії, що захлеснула Україну та Київ», – сказав прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков.

Глава Чечні Рамзан Кадиров також відкинув звинувачення в замаху на депутата Мосійчука, заявивши, що «організатори злочину перебувають в Україні». «Він уже виконав відведену йому роль і зараз став комусь непотрібним, став заважати комусь, вірніше, окремій організації, яких там десятки. Самі депутата Мосійчука підірвали та здійняли галас», – сказав він.

Кадиров також повідомив, що «давно забув» про існування нардепа. «Мосійчук – клоун, жалюгідний блазень, який показав свою нікчемність, стріляючи по портрету Кадирова. Мосійчук, Саакашвілі й інші вже давно довели, чим є нинішнє керівництво України», – зазначив Кадиров. А також заявив, що «казки про «чеченський слід» у замаху – черговий виверт Києва уникнути відповідальності за те, що відбувається в Україні.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті