Зрадофілам не варто розслаблятися. З одного боку, на вчорашньому засіданні Ради безпеки ООН нова адміністрація США підтримала Україну. З іншого боку, існують підстави припускати, що Дональд Трамп не відмовився від ідеї помиритися з Росією.
На присвяченому посиленню боїв навколо Авдіївки засіданні, під час якого гинули учасники бойових дій, новий посол США в ООН Нікі Гейлі засудила агресивні дії Росії на сході України. «Я змушена засудити агресивні дії Росії, — сказала Гейлі. — Ми дійсно хочемо покращити наші відносини з Росією. Однак тяжка ситуація на сході України вимагає чіткого і рішучого засудження дій Росії».
«США – разом з народом України, який майже три роки страждає від російської окупації і військового втручання, — додала Гейлі. — До тих пір, поки Росія і сепаратисти, яких вона підтримує, не почнуть поважати суверенітет і територіальну цілісність України, ця криза продовжуватиметься».
З іншого боку, Дональд Трамп, який жваво коментує у своєму твітері і на Фейсбуці усі важливі події, з приводу вчорашнього засідання Ради безпеки ООН мовчить, наче набрав води в рота. За аналогією можна згадати, як іще до інавгурації він бурхливо відреагував на «антиізраїльську» резолюцію ООН. Різниця разюча. Вона і дає підстави для песимістичних припущень, що нинішня підтримка вимушена, а на умі може бути щось інше.
Кілька днів тому американська преса, а за нею і українська влаштували емоційну інформаційну хвилю за фактом самої лише підозри, що Трамп готує рішення про скасування санкцій з Росії, ухвалених у відповідь на агресію проти України. Привертає увагу, що хвиля пішла не від офіційних осіб, не від інсайдерів з адміністрації Трампа, а лише на основі непереконливого вислову наукового співробітника Атлантичної ради Фабріса Потьє.
Після цього всі зацікавлені напружено чекали телефонної розмови з Владіміром Путіним і Ангелою Меркель, очікуючи, що під час бесіди буде обговорюватися скасування санкцій. Потім виявилося, що заплановані розмови відбулися не лише з керівниками Росії і Німеччини, але й з лідерами кількох країн, які жодним чином не причетні до російсько-українського конфлікту. Згідно з офіційною інформацією, під час розмов про зняття санкцій не ішлося.
Таке хворобливе ставлення до цієї проблеми пояснюється неоднозначною репутацією самого президента США і Державного секретаря Рекса Тілерсона. Як відомо, Трамп неодноразово висловлювався про те, що він хоче миритися з Росією, а під час передвиборчої кампанії заявляв, що, мовляв, більшість мешканців Криму справді хотіла приєднання до Росії. А Тілерсон мав тісні ділові стосунки з Кремлем і навіть публічно критикував накладені Бараком Обамою санкції.
Можливо, Трамп і радий був би почати роботу над скасуванням санкцій, але шум з приводу втручання підпорядкованих Кремлю хакерів у передвиборчу кампанію США, відповідним чином сформували громадську думку, з чим Трамп не може не рахуватися.
Перші кроки нової адміністрації США на міжнародній арені свідчать про те, що українці поки можуть бути спокійними. Принаймні найближчим часом скасування санкцій з Росії нам не загрожує. Втім, надто часто красиві заяві в політиці суперечили реальним справам. Тож, пильність втрачати не варто. Аби у випадку чого встигнути вживати кроки у відповідь.