В Умані розслідують інцидент, пов'язаний з оскверненням християнського розп'яття. Підозрюваного громадянина Ізраїлю правоохоронці звинувачують за статтею 161. ч.3 КК «образа почуттів громадян у зв'язку з їхніми релігійними переконаннями, вчинене організованою групою». Йому загрожує до 8 років в'язниці.
Відкрито також кримінальне провадження щодо інциденту біля могили іудейського святого Ребе Нахмана, коли невідомі кинули туди свинячу голову, з вирізаною на ній свастикою, і облили червоною фарбою віруючих, які молилися. Українська та єврейська громади засуджують такі дії, але тим не менше напруженість багаторазово посилилася. Захист обвинувачуваного вважає справу політично мотивованою.
Хто ламав?
18-річний громадянин Ізраїлю Шимон Натанель недавно відмовився давати свідчення слідчому поліції, скориставшись своїм конституційним правом не давати свідчення проти себе, пославшись на ст.63. Він перебуває на підписці, живе в Умані на приватній квартирі. Спілкуватися з журналістами не бажає і майже не виходить на вулицю. Під час затримання та тримання під вартою у нього виникли проблеми зі здоров’ям — упав вміст цукру в крові, адже він є діабетиком.
Слідство зверталося до суду з вимогою обрати запобіжний захід у вигляді утримання під вартою в СІЗО, але суд прийняв рішення обрати запобіжний захід у вигляді підписки про невиїзд. Відповідно до оголошених в суді матеріалами звинувачення з кримінального провадження за ст.161 ч.3 КК, Шимон Натанель разом з іншими невстановленими особами, в стані алкогольного сп’яніння, з метою розпалювання релігійної ворожнечі і ненависті 31 грудня 2016 р. спочатку справили природну потребу на хрест з розп’яттям Ісуса Христа, а потім зірвали тіло Христа, ніж, на думку слідства, завдали непоправних наслідків представникам християнської віри.
«Шестеро хлопців жили у нас в готелі в номері, де ліжка в два поверхи, — розповідає покоївка Тетяна Піхота, — Вони шуміли і веди себе, як п’яні — збивали зі стін готелю картини. Тоді кудись пішли. Повернулися всі брудні, як в болоті».
Куди вони ходили дівчина не бачила. За інформацією «і», аналогічні свідчення в поліції дала ще одна покоївка Карина Бакал і охоронець Дмитро Крутяк.
Прокурори стверджували в суді, що ідентифікувати особу зловмисника допомогли співробітники готелю, яким поліція показала відео з камери спостереження, встановленої неподалік від хреста.
Відео інциденту, що знаходилося в поліції, потрапило в інтернет. Захист стверджує, що при цьому було порушено таємницю слідства, а це, за словами адвоката обвинуваченого Олега Веремеєнко, є злочином — службовою підробкою. «Відео потрапило через місцевих депутатів праворадикальної партії, — каже адвокат, — і може свідчити про її зв’язки з поліцією».
Олег Веремеєнко каже також, що справа не може бути кваліфіковано як кримінальна через малозначність діяння. Частина 2 статті 11 КК передбачає покарання лише в тому випадку, якщо завдано істотної шкоди фізичній чи юридичній особі. Нанесення шкоди почуттям віруючих передбачає наявність тих, хто заявив, мовляв, мої почуття ображені і я, тому, умовно кажучи, перестав спокійно спати. Тим часом, справу порушено за анонімним дзвінком, тобто не було особи, якій завдано шкоду. Тому хлопчаків повинні були покарати за хуліганство, а не намагатися засунути в тюрму на роки. Упередженість поліції свідчить, що справа політично мотивована. Якась партія хоче нагорнути бали. А ще комусь хочеться розхитати ситуацію
Слідчий уманської поліції Олександр Яровий відмовився коментувати ситуацію кореспондентові «і», пославшись на те, що слідство триває.
За десять днів до цього, в ніч на 21 грудня, двоє людей в балаклавах увірвалися в молитовну на могилі Ребе Нахмана закинули голову свині і облили людей червоною рідиною, яка нагадувала кров. Потім виявилося, що це фарба, легкозаймиста, перемішана зі скипидаром.
Відразу після інциденту зателефонували співробітнику Благодійного фонду Ребе Нахмана Андрію Заславському. Він живе недалеко від молитовні. І через десять хвилин був на місці подій.
«Коли я прибув, то свинячу голову вже винесли, але фарба ще залишалася, — розповідає Андрій. — Там знаходилися чотири людини, які приїхали помолитися. Вони мені розповіли подробиці. Один з нападників — хлюпнув фарбу, другий знімав. Перший ударив свинячою головою об стіл. На ній була свастика. Він запалив запальничку, мабуть, хотів підпалити, недарма фарба була змішана зі скипидаром. Але люди втекли і він чомусь передумав».
Досвідчена медсестра, що пройшла Афганістан, працює в Ацалії, єврейському медпункті, розповідає, що після другої години ночі до неї прийшли четверо хасидів. Вона відмовилася назвати своє ім’я. За її словами, вони всі були забризкані червоною фарбою. У одного було залито обличчя, очі, вуха. У другого — праве око. У двох інших тільки одяг. Медсестра змила з облич фарбу, промила очі. Вони сказали, що у них вибухнув балончик з фарбою. Що трапилася насправді вона дізналася лише вранці з новин по телевізору. Поліція поки не знайшла зловмисників.
Андрій Заславський каже, що раніше бували інциденти, одного разу навіть убили хасида, але це все були побутові конфлікти. А зараз заговорили про релігійну ворожнечу.
Вирішувати через кума?
В районі уманської вулиці Пушкіна зараз цілий район, де вивіски писані на ідиші та українською, ідиші та англійською, або просто на ідиші. Тут безліч магазинчиків, що продають сувеніри з єврейською тематикою, кафешки з кошерною їжею. Побудовано чимало приватних готелів, власниками яких є євреї. Вони також викупили чимало приватних квартир. Будується синагога на 5000 осіб, яка, як обіцяють, повинна стати найбільшою в Європі.
Район став таким після того, як з набуттям Україною незалежності, сюди почали приїжджати представники хасидизму, одного з напрямків іудаїзму. Вони відвідували могилу свого святого Ребе Нахмана.
Зазвичай тут живе від 30 до 50 єврейських родин. Це ті, хто обслуговує могилу, готує кошерну їжу, перекладачі для туристів. На єврейський Новий рік Рош аШана, 21 вересня, приїжджають до 40 тис. чоловік. «Вони залишають в Умані величезні гроші, — розповідає місцевий підприємець Хаїм Хазін. — Українці теж заробляють. Наші готелі всіх не вміщають, паломники наймають квартири. Крім того, в наших готелях та інших бізнесах працюють українці. Вони отримують нормальну за тутешніми мірками зарплату. Хаїм каже, що це є безсумнівним благом для міста.
Депутат міськради від партії «Свобода» Сергій Алексєєв обраний від дільниці, де знаходиться «хасидський район». Він займається ремонтом автомобілів. Навіть мав колись власну станцію техобслуговування.
Алексєєв говорить, що ніякі грошові вливання в місто не повинні перекривати той факт, що дуже багато об’єктів, зокрема, готелі побудовані незаконно, без дозволу місцевої влади. За його словами, це може призвести до незворотних наслідків. Він показує готель в кілька поверхів, біля якого відбувається сповзання ґрунту. За словами Алексєєва, якщо це продовжиться, то будинок може впасти.
Він стверджує, що є чимало будівель, які виходять на проїжджу частину і звужують її. Виконавча влада не хоче прислухатися. Кілька місяців тому громадськість демонтувала частину споруди, яка порушувала існуючі норми. Алексєєв говорить, що, якби влада виконувала закон, то громадськості не довелося б втручатися. Він упевнений, що, якщо незаконні забудови будуть тривати, то напруженість у взаєминах місцевого населення і приїжджих буде зростати.
Хаїм Хазін теж підкреслює, що закон в Умані працює погано. Він купив два роки тому землю і хоче там будуватися. «Два роки я не можу отримати дозвіл на будівництво, — каже він. — Від мене чекають доларів. Можна було б вирішувати через чийогось кума. А потім ще через кума. А я не хочу хабарів платити принципово. Як можна тут будуватися законно при такому підході?»
Представник Фонду Ребе Нахмана Андрій Заславський вважає, що існує конфлікт світоглядів. На його думку, хасиди живуть в Ізраїлі відокремлено, в своїй громаді і там діють їхні правила. Вони звикли надходити там певним чином. І деякі з них така поведінка переносять в Умань. А тут це може суперечити закону. За словами Андрія, більшість з них адекватно прислухаються до критики, але є не зовсім здоровим глуздом. І з ними повинні працювати влада і поліція. А з цим, на думку Андрія, бувають проблеми.
Чому пристрасті навколо хреста?
Хаїм Хазін є власником невеликого готелю і кіоску з продажу всяких дрібниць. Його батьки в 70-х роках минулого століття переїхали до Ізраїлю з Одеси. Він переселився в Умань з самого початку руху паломництва. Він живе тут з дружиною і шістьма дітьми.
Хаїм називає хлопця, який зламав розп’яття, дурнем. За його словами, ніхто з єврейської громади не хотів за нього заступатися, хай би відсидів своє. Але у нього діабет у важкій формі і він би просто помер у в’язниці. Тому громада взялася за захист його прав, а саме: права на отримання адекватної медичної допомоги. Хаїм також упевнений, що це — звичайне хуліганство. І приписувати 18-річному вчорашньому школяреві зловісний злочин, якісь ідеологічні мотиви — неправильно.
«Ми не хочемо ніяких конфліктів в Умані, — говорить він. — Ми хочемо поваги один до одного».
На стіні квартири Хаїма висить картина, де зображені хасиди, які моляться. Вони здавна роблять це на місцевій річці. Збирається одночасно від 20 до 30 тис. осіб. Картина написана ще до того, як на місці молитви з’явився хрест.
«Хрест там поставили спеціально для провокацій, — каже Хаїм. — Ми не проти хрестів. Весь Єрусалим в хрестах, і ніхто не має нічого проти них. Але ставити символ іншої релігії в місці молитви — зрозуміло, що з’явиться хтось дурний, хто зазіхне на це. Так було одного разу. Хтось його намагався підпалити. Мої люди його потім відновили. Ми не хочемо конфліктів».
За словами депутата міськради Сергія Алексєєва, розп’яття було встановлено в 2013 р. саме в цьому місці не з метою досадити хасидам, а тому що тут закінчувалася уманська фортеця, яку неодноразово брали в облогу турки. Тому саме тут йому місце. Він стверджує, що хрест був освячений священиками декількох християнських конфесій.
«Через місяці три над хрестом поглумилися, — говорить Алексєєв. — Там з’явилися якісь написи на івриті. Потім мені повідомили, що його хочуть спалити. Я прибіг на місце, і там були люди в типовому хасидському одязі, розмовляли англійською мовою. Ми спільно з людьми Хаїма Хазіна відмили хрест. Після цього там поставили камери спостереження».
Він вважає, що такі вчинки відбуваються з метою розпалювання релігійної ворожнечі. Він також засуджує зловмисників, які кинули свинячу голову на могилу Ребе Нахмана. Упевнений, що хтось хоче посіяти міжрелігійний розбрат.
Сергій Алексєєв був серед ініціаторів встановлення розп’яття. Він переконаний, що з місцевою владою не потрібно було узгоджувати дозвіл. Перший заступник міського голови Сергій Клочко у відповідь на запит «і» підтвердив, що ніхто за дозволом встановити хрест на вулиці Визволителів не звертався.
Київська юрист Юлія Амірова стверджує, що встановлення малих архітектурних форм без погодження з державними органами є правопорушенням. У відповідь на питання «і» послалася на ст. 21 закону «Про благоустрій населених пунктів», яка передбачає обов’язкове узгодження подібних дій з сільськими, селищними та міськими радами.
Влада взялася за розум?
Днями робітники місцевого комунального підприємства спиляли незаконно встановлений парканчик на тротуарі. Це було скоєно згідно з рішенням міської влади. Вирішено демонтувати вісім тимчасових споруд, встановлених з порушенням закону. Пізніше демонтували міст, який веде до могили Ребе Нахмана.
Андрій Заславський переконаний, що, якщо влада змусить всіх діяти в рамках закону, то не буде більше підстав підозрювати когось у релігійних провокаціях. Нині він збирається зустрічатися з міською владою, щоб домовитися про будівництво узгодженого мосту. Адже частина хасидів не може іти до могили святого по землі — їм не дозволяє їхнє віроучення.