Колишнього губернатора Одеської області Міхеїла Саакашвілі та лідера фракції «Батьківщина» Юлію Тимошенко хочуть позбавити українського громадянства. Якщо в останньому випадку така перспектива є досить сумнівною, то застосувати цю процедуру щодо грузинського легіонера цілком можливо.
В Україні з’явився новий спосіб боротьби з політичними опонентами. Політики почали спекулювати на тему українського громадянства. Напередодні про можливість позбавлення паспорта громадянина нашої країни заговорили відразу двоє представників вітчизняного політикуму. Так, колишній губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі заявив, що президент Петро Порошенко нібито має намір позбавити його українського громадянства, яке раніше сам і надав. Водночас з пропозицією позбавити громадянства виступив лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко щодо лідера партії «Батьківщина» Юлії Тимошенко, звинувативши її в антидержавній діяльності та змові з Кремлем.
Міхеїл Саакашвілі, який нещодавно покинув посаду губернатора Одеської області, заявив про плани президента Петра Порошенка позбавити його громадянства за рішенням суду. Нібито голова держави вже доручив це питання своїм наближеним. Про це він написав у своєму Facebook з посиланням на «дуже добре інформоване джерело».
За даними екс-чиновника, президент доручив це питання першому заступнику голови фракції «Блоку Петра Порошенка» (БПП) у Верховній Раді (ВР) Ігорю Кононенку «та його спільнику», члену комітету Ради з питань правової політики та правосуддя Олександру Грановському, якого він назвав «неформальним куратором судових справ у корупційній піраміді адміністрації президента». «Міжнародне право та українське законодавство забороняють позбавляти громадянства громадян України, якщо в них немає іншого громадянства. Дуже шкода, що президент не тільки користується послугами цих відверто бандитських шахраїв, а й прислухається до їхніх порад», – резюмував Саакашвілі.
Нагадаємо, свого часу саме Петро Порошенко надав екс-президентові Грузії Михайлу Саакашвілі українське громадянство, щоб призначити його на посаду голови Одеської області, яку Саакашвілі обіймав з 30 травня 2015 р. Однак відносини грузинського легіонера з представниками владної верхівки та української бізнес-еліти від початку не склалися. Міхеїл Саакашвілі активно критикував уряд Арсенія Яценюка, конфліктував з олігархом Ігорем Коломойським, ледь не побився з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим. Заступництво президента Петра Порошенка деякий час давало йому імунітет на продовження своєї діяльності. Однак і ці відносини незабаром дали тріщину.
Після того, як стало зрозуміло, що його партія програла парламентські вибори в Грузії, майже позбавивши його поля для маневру, грузинському легіонеру не залишилося іншого вибору як продовжити політичну кар’єру в Україні. У промові з нагоди свого рішення про відставку він звинуватив Петра Порошенка в тому, що той надає підтримку злочинним кланам, а також винен у засиллі корупції на всіх рівнях влади. Пізніше анонсував створення нової політичної партії та повідомив про намір добиватися дострокових парламентських виборів в Україні.
Зі свого боку, перший заступник голови фракції БПП Ігор Кононенко заявив, що йому нічого не відомо з цього приводу. «Щодо його звинувачень, я впевнений, що вони не перші і не останні. Будуть ще», – сказав парламентар. «Що мене справді обурює, це те, що пан Саакашвілі почав активно експлуатувати Майдан у своїх переговорах. Ми там усі стояли не для того, щоб задовольнити його політичні амбіції», – підсумував він.
Раніше народний депутат від «Опоблоку» Вадим Рабинович звернувся до Генпрокуратури та МВС України з проханням розглянути питання про екстрадицію Міхеїла Саакашвілі в Грузію. Парламентар зазначив, оскільки Україна не може видавати своїх громадян, Саакашвілі треба позбавити громадянства. «З огляду на те, що піж час надання йому громадянства порушено закони України, я попросив повернути все в законну площину. Крім того, у нас підписано договір з Грузією про видачу міжнародних злочинців. Давайте не порушувати договір, не сваритися через одну людину з Грузією – і видамо його», – заявив депутат.
Тоді ж Міхеїл Саакашвілі висловив упевненість у тому, що президент Петро Порошенко не видасть його Грузії. «Ні, я кращої думки про президента Порошенка, що він здатний на такі речі. Уявіть гіпотетичну ситуацію, що Порошенко мене взяв і видав. Я через тиждень буду вільним у Грузії, бо в Грузії в мене 600 тис. прихильників, а Грузія – маленька країна… І потім, через три дні, я знову буду в Києві. Так кому це треба?» – заявив він.
Паралельно лідер «радикалів» Олег Ляшко заявив, що голова фракції «Батьківщина» Юлія Тимошенко веде антидержавну діяльність, і тому запропонував президентові Петру Порошенку позбавити її громадянства. «Дуже злий на Юльку. Ця московська зозуля, яка одягнена в українські вишиванки, намагалася чужими руками реалізувати путінський, кремлівський план із захоплення влади. Моїй злості немає меж. Узяла, використала діда, героя, політв’язня, у своїх брудних кремлівських політіграх, тому я вважаю і звертаюся з вимогою до президента Порошенка позбавити Тимошенко українського громадянства за антидержавну діяльність», – заявив парламентар у кулуарах ВР.
А також повідомив, що хоче вислати Юлію Тимошенко до Росії, де «Путін їй надасть російське громадянство, адже вона його заслужила, а разом з громадянством і звання героя Росії за підривну діяльність, яку московська зозуля проводить в Україні». Нагадаємо, Олег Ляшко заявив, що на його колегу по партії Юрія Шухевича готувався замах і загроза його життю є донині. Політик пояснив, що Шухевича обманом підмовили виголосити пропозицію ініціювати імпічмент президента. А після цього планували вбити, так, щоб підозри впали на голову держави. Як доказ він показав проект постанови про імпічмент, з яким нібито йшов на трибуну Шухевич. Авторами плану лідер «радикалів» назвав оточення Віктора Медведчука та Юлії Тимошенко.
Якщо заява лідера «радикалів» є дещо емоційною і, ймовірніше, не матиме жодних політичних наслідків, то провести цю процедуру щодо Міхеїла Саакашвілі є цілком здійсненним. Зокрема, у цьому впевнений адвокат Іван Ліберман. «За законом України позбавити громадянства будь-яку людину – чи то Тимошенко, Петренко, будь-якого громадянина – не можна. Однак в Україні є підстави для набуття громадянства і є підстави для того, щоб зупинити повноваження щодо громадянства. Але Саакашвілі – виняток із правил», – сказав він.
За словами адвоката, йому надали громадянство з порушеннями, і це може стати доказом у суді. Зокрема, Міхеїл Саакашвілі, будучи громадянином Грузії, отримав громадянство України, що заборонено за законом. «Він вчинив правопорушення, тому що згідно з українським законодавством громадянин іншої країни не може отримати громадянство України. А всі документи, які подавав Саакашвілі, свідчать про те, що на момент оформлення громадянства він був підданим Грузії», – зазначив Ліберман.
Також до цього моменту Міхеїл Саакашвілі не проживав постійно в Україні 5 років і не пройшов усі належні щаблі, починаючи з надання посвідки на проживання і так далі. Крім того, у Грузії він є підозрюваним у декількох кримінальних провадженнях. А в українському законодавстві сказано, якщо людина підозрюється в скоєнні тяжких кримінальних злочинів, це вже є підставою встановити через суд факт незаконного набуття українського громадянства.
«Суд на 99% здатен встановити всі ці факти. А маючи рішення українського суду про порушення норм закону, можна подавати другий позов про зупинення громадянства України Саакашвілі. І якщо суд його задовольнить, то Саакашвілі можуть екстрадувати з країни. У гіршому разі передати до рук грузинської поліції, як розшукуваного. На розгляд цих позовів суду знадобиться місяць, від сили два», – резюмував Ліберман, наголосивши, що таке може торкнутися всіх іноземних громадян, яким у поспіху надали громадянство України.
Водночас такі каральні методи можуть зіграти не на користь керівництву країни. «Якщо в президентській команді хтось вирішує таке питання, то це вкрай нерозумний у політичному плані крок. Зрештою вийде так: мовчати Саакашвілі точно не буде. Навпаки – сурмитиме на весь світ і ще жорсткіше виступатиме проти Порошенка. Крім того, такий хід буде розцінено як втрата для іміджу самого президента», – зазначив політолог Володимир Воля. Однак він не виключив, що тема позбавлення громадянства може бути «просто піар-ходом Саакашвілі, щоб показати, який він великий опозиціонер і його хочуть усунути від політичної боротьби в Україні».
Голова Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов уважає, що в словах Міхеїла Саакашвілі є частка правди, адже в оточенні президента Петра Порошенка є люди, які хочуть «видавити його з української політики», а зробити це можна тільки внаслідок позбавлення його громадянства. «Тоді він не зможе брати участь у виборчому процесі. Про партію Саакашвілі, по суті, не знає ніхто, крім нього самого. Він вибудовує вождистську партію, яка, завдяки своєму лідерові, зможе подолати п’ятивідсотковий бар’єр до ВР. Але без нього за цю політичну силу не проголосує жодна людина», – зазначив експерт.
З іншого боку, веде далі Карасьов, президенту може бути вигідним його перебування в українській політиці. «За всієї своєї жорсткої критики влади Саакашвілі є конкурентом не для Порошенка, а для таких опозиціонерів, як Юлія Тимошенко, Олег Ляшко і так далі. Цілком може бути, що своїми діями колишній губернатор хоче довести, що ніяк не пов’язаний з президентом, хоча насправді працює з ним у парі», – резюмував він.
Цю можливість не виключає і «радикал» Ігор Мосійчук. На його думку, колишній голова Одеської ОДА Міхеїл Саакашвілі домовився з президентом Петром Порошенком, і вони створюють псевдоопозиційну партію «Хвиля», «і на риториці Саакашвілі намагатимуться потрапити в майбутньому до парламенту».