Як американський мільярдер Ерік Прінс планував взяти під контроль ВПК і створити приватну армію в Україні

prins Економічні новини - головні новини України та світу

На другий вечір свого візиту до Києва у Еріка Прінса було заплановано побачення за вечерею. Кілька його українських партнерів домовилися зустрітися з американським мільярдером в закладі "Водка Гриль" увечері 23 лютого 2020 року. Вибір місця зустрічі здавався незвичайним. В "Водка Гриль", нині неіснуючому нічному клубі поруч з франшизою KFC в неблагополучному районі міста, рідко бували такі впливові люди, як Прінс.

Коли учасники вечірки сідали в приватному караоке-залі на другому поверсі, Ігор Новіков, який в той час був головним радником президента України, трохи нервував. Він читав про приватну військову компанію Blackwater, яку Прінс заснував в 1997 році, і знав про масові вбивства, які влаштували її бійці під час війни США в Іраку. Опинившись в той вечір віч-на-віч з найвідомішим у світі солдатом удачі, Новиков, пам’ятається, подумав наступне: “Що цей хлопець хоче від нас?”. Про це пише журнал TIME , інформують Економічні новини.

Незабаром стало зрозуміло, що Прінс багато чого хотів від України. Згідно з інтерв’ю з близькими соратниками і конфіденційних документів з детальним описом його амбіцій, Прінс сподівався найняти українських ветеранів бойових дій в приватну військову компанію. Прінс також хотів отримати великий шматок військово-промислового комплексу України, включно із заводами з виробництва двигунів для винищувачів і вертольотів.

Його повний план, датований червнем 2020 року і ексклюзивно отриманий TIME цієї весни, включає “дорожню карту” для створення “вертикально інтегрованого консорціуму авіаційної оборони”, який може принести 10 мільярдів доларів доходу і інвестицій.

Зухвалість пропозиції цілком відповідає послужному списку Прінса як бізнесмена. Протягом майже чверті століття колишній морський котик був піонером в приватній військової індустрії, створюючи армії на Близькому Сході і в Африці, тренуючи коммандос на своїй базі в Північній Кароліні і розміщуючи сили безпеки по всьому світу для Держдепартаменту  США і ЦРУ. При адміністрації Трампа сім’я Прінса – впливовий клан правих республіканців-донорів з Мічигану – домоглася зростання свого впливу. Сестра Прінса, Бетсі ДеВос, була призначена міністром освіти, а сам Прінс використовував контакти в Білому домі для укладення великих угод по всьому світу.

Ті, які він уклав в Україні, були одними з найбільш амбітних в його довгій кар’єрі. Але після відходу Трампа з поста президента український уряд сповільнив процес і запросив нових конкурентів поборотися за активи, до яких прагнув Прінс. “Якби Трамп протримався ще чотири роки, Ерік, ймовірно, вже завершував би угоду”, – говорить Новіков, один з його провідних українських переговірників.

Ця розповідь про амбіції Прінса в Україні заснована на інтерв’ю з сімома джерелами, включно з діючими і колишніми американськими і українськими чиновниками, а також людми, які працювали безпосередньо з Прінсом, намагаючись реалізувати його амбіції в Україні.  У документах описується ряд підприємств, які дозволять Прінсу грати ключову роль у військовій промисловості України і в триваючому конфлікті з Росією, який забрав більше 14 000 життів з моменту його початку сім років тому.

prins2 Економічні новини - головні новини України та світу

У документах докладно описані кілька  підприємств, які Прінс і його партнери хотіли, щоб український уряд схвалив. Одна з пропозицій передбачала створення нової приватної військової компанії, яка буде набирати персонал з числа ветеранів війни, що тривала на сході України. Інша пропозиція передбачала будівництво нового заводу з виробництва боєприпасів в Україні, а третя – об’єднання провідних авіаційних і аерокосмічних фірм України в консорціум, який міг би конкурувати з “такими компаніями, як Boeing і Airbus”.

Принаймні, одна з пропозицій Прінса в Україні, схоже, відповідала геополітичним інтересам США. Як вперше повідомив Wall Street Journal в листопаді 2019 року, Прінс конкурував з китайською фірмою за покупку українського заводу “Мотор Січ”, який виробляє сучасні авіаційні двигуни. Китаю потрібні ці двигуни для розвитку своїх військово-повітряних сил. США, стурбовані швидким зростанням китайських збройних сил, давно закликали Україну не завершувати продаж. Прінс виступив в якості американської альтернативи, запропонувавши врятувати завод з лап Китаю.

Як пише TIME,  в української сторони були серйозні побоювання з приводу співпраці з Прінсом. Особливу тривогу викликав вибір союзників Прінса в Києві – дві особи, які мають зв’язки з Росією. Його українським діловим партнером є Андрій Артеменко, який в 2017 році потрапив в заголовки газет, запропонувавши адміністрації Трампа “мирний план” по війні в Україні, в якому передбачався шлях скасування санкцій США проти Росії. Іншим союзником Прінса в Києві був Андрій Деркач, український законодавець, якого США звинуватили в тому, що він є “активним російським агентом” .І Артеменко, і Деркач працювали над просуванням бізнесу Прінса.

“Ми повинні були задуматися: Невже це краще партнерство, яке ми можемо отримати від американців? Ця група сумнівних персонажів працює на близького союзника Трампа?” – каже Новіков, колишній помічник президента України. Ці побоювання тільки посилилися, коли у вирішальний момент переговорів один з помічників Прінса зробив письмову “пропозицію про участь”, яку Новіков розцінив як спробу підкупу.

У той час як угоди наштовхувалися на опір уряду України, союзники Прінса зіткнулися з великими проблемами в Нью-Йорку, де Артеменко і Деркач зараз знаходяться під пильною увагою правосуддя. Прокурор США в Східному окрузі Нью-Йорка відмовився коментувати розслідування, яке, як повідомляється, зосереджено на тому, чи були ці двоє людей залучені в російську змову з метою підтасовування результатів президентських виборів в США 2020 року.

Прінс, судячи з усього, не є об’єктом цього розслідування. Але Артеменка,  як розповів TIME, федеральні слідчі допитували про відносини з Прінсом. В інтерв’ю TIME в квітні і травні Деркач і Артеменко заперечували правопорушення і назвали розслідування частиною політичного полювання на відьом проти союзників Трампа. Прінс не відповів на численні прохання про коментар, включаючи докладний список питань про документи з викладенням його пропозицій по Україні.

Серед гостей в “Водка Гриль” був діловий партнер Прінса, Андрій Артеменко. Артеменко каже, що працював з Прінсом в сфері авіаперевезень щонайменше шість років, перевозячи по всьому світу все – від зброї до вакцин. Він народився і виріс в Києві, але зараз проживає в основному в Вашингтоні. У текстових повідомленнях, отриманих TIME, він називає Прінса “босом”.

Їхні стосунки почалися незабаром після того, як Прінс вийшов зі скандалу з Blackwater в 2007 році. Тієї осені група найманих солдатів Прінса розстріляла багатолюдну площу в Багдаді, вбивши 17 цивільних осіб і поранивши ще 20. Кілька військових були засуджені до ув’язнення в американських в’язницях за свою роль в цій бійні. (Трамп помилував чотирьох з них в останні тижні свого правління).

Показання Прінса в Конгресі про цей інцидент викликали національні дебати про приватизацію війни, перетворивши його в обличчя сучасного найманця.

Після цих вбивств компанія Blackwater втратила контракт на охорону американських дипломатів і чиновників в Іраку вартістю 1 мільярд доларів. Але компанія провела ребрендінг і продовжувала процвітати. Адміністрація Обами надала фірмі Прінса великі контракти на забезпечення безпеки в зонах конфліктів.

Інтереси Прінса виходили далеко за межі військового сектора. Він торгував нафтою і мінералами в Африці. Він зібрав приватну армію для свого друга, кронпринца Абу-Дабі. Він підготував в Сомалі сили для боротьби з піратами в Аденській затоці. Він допомагав готувати загін кілерів для ЦРУ. Коли Трамп вступив на посаду, Прінс закликав нову адміністрацію приватизувати військові дії в Афганістані, публічно представив план, який дозволив би підрядникам виконувати багато функцій американських збройних сил.

Протягом багатьох років одним з найнадійніших напрямків бізнесу Прінса була логістика в воєнний час: перекидання людей і вантажів в зони конфлікту.

Починаючи з 2006 року, авіаційний підрозділ компанії Blackwater доставляв  продовольство і зброю для американських військ, що знаходились на передовій в Афганістані. “Якщо вам потрібно перевезти речі в зону бойових дій і назад, ви не станете дзвонити в UPS”, – говорить людина, знайома з діловими операціями Прінса. “Цим займається його компанія”.

Після роботи вантажним брокером в 2000-х роках Артеменко у 2010 році заснував власну транспортну компанію AirTrans LLC, яка часто перевозила вантажі для компанії Прінса, розповідає він TIME. У 2015 році, за словами Артеменко, AirTrans офіційно стала частиною компанії Прінса, Frontier Resource Group.

Приблизно в цей же час, говорить Артеменко, партнери почали обговорювати підприємство в збройової промисловості України. Росія і Україна знаходилися в стані війни після того, як Москва анексувала Крим в 2014 році, в результаті чого колишні союзники перестали продавати один одному зброю. Найбільше Росії потрібні були двигуни для вертольотів і винищувачів, багато з яких до цього часу виробляються  на заводах  України.

Крім потенційної можливості заробити мільярди доларів прибутку, Артеменко каже, що розглядав ці заводи як спосіб посередництва у припиненні війни в Україні.

“Росіянам потрібен повний комплекс авіаційних технологій, починаючи з двигунів”, – говорить він. “Це привід змусити їх сісти за стіл переговорів і укласти мирну угоду. Ця ідея не отримала підтримки. Українські чиновники відмовилися від думки про зняття ембарго на поставки зброї в Росію в розпал війни. Інший “мирний план” Артеменко здобув популярність в 2017 році, коли його проект, як повідомляється, потрапив на стіл Майкла Флінна, першого радника Трампа з національної безпеки. Цей план, як і перший, ні до чого не привів.

Приблизно в той же час Принс провів зустріч на одному з Сейшельських островів з російським чиновником Кирилом Дмитрієвим. Washington Post повідомив, що їх метою було створення “чорного каналу” з Кремля в Білий дім, але обидва чоловіки це твердження заперечують. У доповіді спеціального радника Роберта Мюллера, опублікованому в квітні 2019 року, кілька сторінок присвячено зустрічі на Сейшельських островах. Згідно з доповіддю, Прінс сказав своєму російському співрозмовникові, що він “з нетерпінням чекає нової ери співпраці і врегулювання конфліктів”.

На той час, коли Прінс звернув свій погляд на українську військову промисловість, конфлікт країни з Росією зайшов в глухий кут, на лінії фронту велися спорадичні обстріли і снайперська стрільба. Мирні переговори зайшли в глухий кут, і уряд України все відчайдушніше шукав вихід з глухого кута.

Адміністрація Трампа мало чим допомогла. Пріоритетом Трампа в Україні було не встановлення миру, а просування його власної політичної долі. В ході своєї передвиборної кампанії Трамп попросив Україну провести розслідування щодо його опонента, Джо Байдена, а як засіб тиску запропонував надати Україні військову допомогу. Кампанія примусу привела до збоїв в американо-українських відносинах.

Деякі радники президента Володимира Зеленського бачили в особі Прінса спосіб відновити завдані збитки. Вони хотіли, щоб він допоміг організувати зустріч з кимось із найближчого оточення Трампа, в ідеалі з Джаредом Кушнером, зятем президента, говорить Новіков, який в той час був зв’язковим України з американцями.

Прінс не хотів встановлювати такий зв’язок, каже чоловік, знайомий з його думкою з цього питання. “Ерік ясно дав зрозуміти, що у нього немає ключів від Білого дому Трампа, і що він не хоче грати в цю гру”.

В якості альтернативи команда Прінса запропонувала кандидатуру американського лобіста України на ім’я Джозеф Шмітц. Колишній керівник Blackwater, Шмітц був радником з питань зовнішньої політики в кампанії Трампа в 2016 році і мав контакти в адміністрації. Він був готовий представляти Україну за винагороду в розмірі 500 000 доларів США плюс витрати, згідно із запропонованою лобістською угодою, отриманою TIME. Українські чиновники отримали цю угоду на початку минулого року від лобістської фірми Артеменко, але не підписали її.

Прінс сам звернувся за допомогою до місцевої влади. Серед людей, з якими він зустрічався в Києві, був Деркач, український член парламенту, якого США пізніше звинуватили в тому, що він є російським агентом.

Деркач, який підтвердив TIME, що зустріч відбулася, мав усі можливості допомогти Прінсу розібратися в ситуації. Він працював в авіаційному секторі України після закінчення елітного московського університету для шпигунів – Вищої школи КДБ імені Дзержинського. На початку 2010-х років, коли Деркач працював радником прем’єр-міністра України, одним з його завдань був розвиток авіаційного та машинобудівного секторів економіки країни.

Деркач каже, що його зацікавило бачення Прінса цих галузей. Одним з головних переваг Прінса був список його контактів в країнах, що розвиваються. Він багато років працював на Близькому Сході і в Африці, маючи справу з воєначальниками і автократами, які могли стати новими клієнтами для української зброї і літаків.

Головним недоліком плану, за словами Деркача, було те, що він вимагав співпраці з боку місцевих заводських босів і олігархів України, які контролюють більшу частину військово-промислового комплексу.

“Це не стільки проблема Еріка”, – говорить він. “Це проблема корупції в Україні, де є директори заводів, які не хочуть підписувати документи і відмовлятися від влади”. Деркач згадує, як говорив Прінсу: “Ти працював всюди. Але Україна – особлива. Тут дуже важко отримати будь-яку віддачу. Вам потрібно зібрати серйозну команду людей, які будуть рухати процес вперед” “.

Деркач стверджує, що не входив в цю команду, і відмовляється говорити, чи платили йому коли-небудь за поради, які він давав Прінсу. Але після їх зустрічі в Києві Деркач почав переконувати українську владу підтримати угоду, яку хотів укласти Прінс. У березні 2020 року його запросив Новіков, радника президента, на зустріч, щоб обговорити плани. Деркач сказав: “У нас вже все на борту, а угода все одно буксує”, – згадує Новіков. Деркач хотів знати, хто в адміністрації президента стоїть на шляху Прінса. “Це було єдине, що він хотів обговорити зі мною “, – говорить Новіков.

На початку літа 2020 року Україна приступила до зміцнення партнерства з Прінсом, чиї наміри стали набагато більш детальними і амбітними. В одному з повідомлень українських чиновників Артеменко надав паспортні дані Прінса, а також короткий виклад програми їх майбутньої поїздки. В подальшому повідомленні він зазначив, що Прінс пробуде в Києві кілька днів протягом тижня 15 червня 2020 року, і попросив про зустріч з високопоставленими чиновниками в оборонних і розвідувальних відомствах, загадково додавши: “Офіційних дзвінків урядовим чиновникам не буде, оскільки цей візит носить суто приватний і аполітичний характер “.

Прибувши до Києва чартерним рейсом з Мінська, Прінс на тому ж тижні провів зустріч з керівником апарату Зеленського Андрієм Єрмаком, згідно з отриманими TIME повідомленнями між людьми, які організували поїздку Прінса. (Єрмак підтвердив TIME, що зустріч відбулася, але відмовився обговорювати її в деталях).

Далі все пішло швидко. Офіс президента зв’язав Прінса з юридичною фірмою в Києві, яка часто працює на український уряд. Фірма підготувала юридичну базу для завершення угоди, яку хотів укласти Прінс. Робота була складною, особливо коли мова йшла про придбання “Мотор Січ”, говорить людина, знайомий з ходом думок Прінса.

vpk Економічні новини - головні новини України та світу

Завод було приватизовано в 1990-х роках, під час хаотичного переходу України до капіталізму. У 2016 та 2017 років роках китайські інвестори викупили акції заводу у його приватних власників, заплативши за контроль над “Мотор Січ” приблизно 700 мільйонів доларів. Очікувалося, що вони не віддадуть його без боротьби в суді. Тому юристи повинні були знайти юридичні підстави для того, щоб Україна отримала контроль над активом до його перепродажу новому інвестору. Їх план спирався на регуляторну заковику: антимонопольне відомство України не дало дозволу на китайські інвестиції.

“Вийшла дивна ситуація, коли китайці купили актив, але так і не отримали на нього дозволу, і він, по суті, стоїть на місці, – каже чоловік, знайомий з думкою Прінса. Це може дозволити українському уряду сказати:” Ми збираємося взяти під контроль цей актив, тому що їм, по суті, не управляють належним чином “, – говорить співрозмовник.” У двох словах, такий аргумент “.

Протягом декількох тижнів після візиту Прінса його помічники підготували дві версії докладного бізнес-плану і відправили їх чиновникам в офіс Зеленського. У першому, датованому 23 червня 2020 року, йшлося про те, що для придбання “Мотор Січ” буде потрібно 50 мільйонів доларів на покупку міноритарного пакету акцій і ще 950 мільйонів доларів на покупку 76% акцій заводу. Гроші повинні були надійти від Windward Capital, інвестиційної компанії, яку Прінс, за повідомленнями, використовував в минулому.

Інший бізнес-план для військової промисловості України, датований 29 червня 2020 року, містив нові деталі і стимули для участі уряду. У ньому описувалося плановане поглинання державного виробника літаків “Антонов” шляхом заміни його генерального директора на керівника з компанії Артеменко. Пропозиція також передбачала висунення “ультиматуму” китайським інвесторам “Мотор Січ”, які будуть змушені або погодитися на “негайну продаж”, або зіткнутися з “втратою вартості”, говорилося в плані.

“Якщо китайці не будуть співпрацювати, український уряд повинен взяти завод під контроль і передати управління новим інвесторам”, – йдеться в документі.

Інший елемент бізнес-плану описував партнерство між українськими спецслужбами і Lancaster 6, приватною військовою компанією, яка раніше брала участь в угодах Прінса в Африці і на Близькому Сході. Це партнерство, яке вимагало схвалення парламенту України, повинно було побудувати “сучасний навчальний центр” і “підприємство спеціалізованих послуг” – на галузевому жаргоні це означає приватну військову компанію, – яка, згідно з планом, буде займатися “стратегічним плануванням, логістикою, управлінням ризиками, підготовкою сил безпеки і консультуванням з питань ризиків безпеки України.

(Глава Lancaster 6, давній соратник принца на ім’я Крістіан Дюррант, повідомив TIME, що не знав про існування подібних документів і попросив надіслати йому копію. Після того, як йому її прислали, він перестав відповідати).

Три проекти, описані в документах, також включають “пропозицію про участь”, або частку від щорічного прибутку. Якби план був реалізований, то перераховані в документі пропозиції про участь склали б в цілому близько 35 мільйонів доларів на рік.

Новіков, який вів переговори з Принцом і уважно вивчав цей план, будучи радником президента, говорить, що зрозумів його як пропозицію про відкати державним чиновникам. “Це виглядало як хабар”, – говорить він.

Пол Пеллетьє, екс-федеральний прокурор США, погодився, що згадка про “пропозицію участі” виглядає підозріло. За його словами, в Міністерстві юстиції, де Пеллетьє протягом багатьох років працював в якості високопоставленого чиновника, який курує справи про хабарництво за кордоном, це, швидше за все, викликало б “тривогу”. “На перший погляд, формулювання припускають виплату “відкатів” посадовим особам державних підрядних організацій, а це однозначно “ні”, – говорить Пеллетьє, який ознайомився з документом на прохання TIME.” Ніякі гроші або пропозиції грошей не можуть надходити до урядовців, і крапка”.

Артеменко наполягає на тому, що він і Прінс ніколи не вели себе корумповано в своїх угодах, ні в Україні, ні в інших країнах. “Ми ніколи не давали хабарів за столом”, – говорить він TIME. “Ми не хочемо робити нічого поганого. Тільки прозорий і законний шлях”. (На пряме запитання про мету пропозицій участі, адвокат Артеменко, Ентоні Капоццоло, відмовився від коментарів).

Адвокат Прінса, Метью Шварц, не відповів на детальний список питань TIME, включаючи конкретні питання про пропозиції участі і твердженнях про те, що вони стосувалися відкатів.

Восени 2020 року шанси Трампа в президентських перегонах стали виглядати менш визначеними, як і перспективи Прінса і його контактів в Україні.

У вересні США ввели санкції проти Деркача, звинувативши його в тому, що він є “активним російським агентом”, які беруть участь у змові з метою допомогти Трампу виграти другий термін.

Приблизно через місяць чотири агента ФБР з’явилися в будинку Артеменко в районі Вашингтона, згадує Артеменко. Вони хотіли дізнатися про його роботу в Україні, а також про його стосунки з Прінсом, адвокатом Трампа Руді Джуліані та іншими. “Вони питали мене про мої стосунки з Еріком, як ми познайомилися, де ми зустрілися”, – говорить Артеменко. “Нормальні питання”.

Тим часом дилема з “Мотор Січ” тільки ускладнилася. У грудні 2020 року китайські інвестори заводу подали позов на $ 3,5 млрд в міжнародний арбітражний суд, стверджуючи, що рішення України заблокувати продаж було незаконним. У відповідь український уряд ввів санкції проти китайських інвесторів, один з яких назвав цей крок “зловживанням державною владою і придушенням нормальної ділової активності”.

При адміністрації Байдена США, схоже, не збираються підтримувати проекти Прінса в Україні. “США не дуже-то підтримують Еріка”, – говорить людина, знайома з його позицією.

У коментарі для TIME представник Держдепартаменту сказав, що США підтримують зусилля України щодо блокування продажу “Мотор Січ” китайській фірмі, але не став висловлювати свою позицію з питання про те, кому має належати завод, або що-небудь говорити про Прінса.

Таким чином, статус планів Прінса щодо України залишається неясним. Єрмак, керівник апарату президента, говорить, що уряд має намір націоналізувати “Мотор Січ” і зберегти його під державним контролем.

Приватні інвестори, в тому числі Прінс і його партнери, можуть взяти участь у тендері на покупку частки акцій заводу на конкурсній основі, сказав Єрмак в інтерв’ю TIME в квітні. “Ми зацікавлені у співпраці з усіма нашими партнерами”, – сказав він. “Ми зацікавлені в справедливості”.

У той же час діловий партнер Прінса заявив, що вони все ще зацікавлені в участі в тендері на покупку підприємства. “Ми готові показати гроші і пояснити план”, – уточнює Артеменко.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті