Коронавірус вразив глобальну економіку. Україна в числі тяжкохворих

28 Лютого 2020, 15:02
5e57b1832fd5f e1582887383771 Економічні новини - головні новини України та світу

Героїчна боротьба з китайським коронавірусом з медико-санітарної переходить в глобально-економічну площину. Через побоювання того, що коронавірус вдарить по світовій економіці, спостерігається падіння індексів на фондових біржах як американських, так і європейських і азіатських. Індекс Dow Jones продовжує спадний тренд, а в зв'язку з падінням акцій на біржах інвестори вже втратили більше $5 трлн.

Епідемія, точніше її наслідки у вигляді блокування цілих регіонів в ряді країн, закриття промислових і торгових підприємств, скасування спортивних і розважальних заходів та інших заходів екстреного характеру з суворою неминучістю призвели до економічної нестабільності і загальної нервозності, аж до паніки на світових товарних і фінансових ринках.

Україна з її  сировинною економікою має всі шанси опинитися в перших рядах постраждалих. Якщо нас не накриє вірусом в медичному сенсі, то наздоженуть глобально-економічні наслідки епідемії. Власне, Україна вже відчуває на собі наслідки пандемії. Є підстави вважати, що давно очікуваний обвал  так званої піраміди ОВДП вже почався, і старт цього «захоплюючого» процесу дала саме глобальна паніка через китайський коронавірус. Найбільш песимістично налаштовані коментатори передрікають, що коронавірус здатний загнати світову фінансово-економічну систему в нову кризу на зразок тої, яка була у 2008 році.

Хроніки вірусного падіння

МВФ поки дає більш обережні оцінки, хоча також невтішні. За прогнозами фонду, зростання світової економіки сповільниться на 0,1% і буде менше 2,5%, а зростання китайської економіки сповільниться на 0,4%. Щоправда, в МВФ не виключають, що ситуація може бути і гіршою. Існують і більш песимістичні прогнози на рівні 0,4% і навіть 0,6%.

До подібних зізнань різного роду експертів на тему «хто сильніше налякає і без того вже  перелякану публіку» можна було б поставитися з належним скепсисом, але світові фондові ринки демонструють справді лякаючу динаміку падіння. Буквально за два дні 24-25 лютого основні фондові індекси впали на 6%, що можна порівняти з динамікою в кризовому 2008 році. Акції  багатьох компаній обвалилися значно сильніше, особливо це стосується компаній, пов’язаних з предметами розкоші, туризмом, авіаперевезеннями. Так, акції LVMH впали на 7,2%, Roche Group – на 2,3%, Air France-KLM на 9,5%, Ryanair Holdings – на 11%.

Відомо, що падіння цін на нафту зазвичай свідчить про зниження ділової активності і часто є маркером уповільнення глобальної економіки. За лютий нафта на світових ринках подешевшала в середньому на 14%, і значна частка провини в цьому лежить на епідемії. Особливо чітко це видно по Китаю. За деякими оцінками, попит на нафту в Китаї саме через епідемію впав на 4 млн барелів на добу, що становить близько 4% світового споживання, і це вже дуже серйозно.

Власне, гальмування, а тим більше обвал економіки Китаю, загрожує кризою всієї глобальної економіки. Падінню цін на нафту також сприяло скорочення пасажирських і вантажних перевезень. Найгірше, що падають ціни не тільки на нафту, що для України навіть вигідно, але і на продукцію українського експорту.

Зокрема, пішли вниз ціни на залізну руду і метал. Причому тут погоду робить саме Китай, який забезпечує близько половини світового споживання металу. Падіння цін на ЗРС і метал поки становить, в залежності від номенклатури, від десятих відсотка до декількох відсотків, але якщо нинішня динаміка збережеться, ситуація буде стрімко погіршуватися.До того ж, за даними китайських аналітиків, в Піднебесній стрімко ростуть незатребувані обсяги чорного металу і ЗРС через зупинки виробництва і будівництва, і якщо так піде і далі, падіння цін стане обвальним, а метал взагалі перестануть купувати за будь-яку ціну.

Не потрібно пояснювати, що це загрожує величезним падінням валютних надходжень від українського експорту. Те ж саме слід сказати про аграрну продукцію. Ціни на пшеницю, кукурудзу, олію пішли вниз, що також неминуче вдарить по експортній виручці України.

До того ж, як то кажуть, не Китаєм єдиним. Вірус, як відомо, вже поширюється по Європі, і рекордсменом по епідемії стала Італія, особливо її північні промислово розвинені області. В Італії масово закриваються підприємства, людей відправляють на карантин, цілі регіони блокуються, щоб перешкодити поширенню інфекції. Перекрито або різко ускладнено транспортне сполучення. Україна має з Італією істотний товарообіг: за даними Держслужби статистики, в минулому році експорт України до Італії склав 2,4 млрд доларів, з них половина – експорт чорних металів, а імпорт з Італії досяг 2 млрд доларів. Тепер же вірус може призвести до різкого скорочення товарообігу і, як наслідок, до величезних економічних втрат, тим більше що є ще тіньовий товарообіг, який також суттєво просяде.

До того ж, істотно зростуть ціни на імпортні товари з Італії та інших країн Європи, що підсилить інфляцію. Наростають проблеми у наших заробітчан, багато з яких працюють в Італії та інших країнах Європи. Епідемія загрожує істотним скороченням грошових переказів трудових мігрантів, що вплине на девальвацією гривні. В гіршому випадку масове вимушене повернення заробітчан в Україну через втрату роботи призведе до зростання безробіття і соціальної напруги.

Повторимо, що Україна з її сировинною економікою може виявитися в числі найбільш постраждалих від економічних провалів в глобальній економіці, викликаних пандемією. До того ж вірус і паніка навколо нього додадуться до тих негативних явищ, які мали місце і до епідемії.

Нестабільність світової економіки, що спостерігається з минулого року, наприклад, привела до зростання цін на золото, а епідемія лише прискорила це зростання. Правда, золото як актив для заощаджень і накопичення є інструментом не надто надійним, як мінімум в коротко- і середньостроковому вимірі, через суттєву волатильність цін на нього.

Ціни на сировину, перш за все на метал і зерно, теж почали падати ще восени, Паніка в зв’язку з епідемією лише прискорила це падіння. До того ж зараз спекулянти постараються нажитися на паніці, тобто волатильність цін на основні товарно-сировинні групи може посилитися штучно через спекулятивні маніпуляції. Крім того, подібні ігрища спекулянтів можуть в кінцевому підсумку дійсно спровокувати справжню фінансово-економічну кризу.

Україна під ударом

Не слід забувати той факт, що поки епідемічна ситуація в Україні цілком благополучна, але якщо епідемія почнеться у нас в умовах війни і соціально-економічної кризи, то глибину падіння економіки в Україні взагалі важко передбачити. До цього слід додати, що, незважаючи на запевнення зе-влади, країна до епідемії не готова, санітарна служба розвалена стараннями «рехворматорів» і таке інше. Економічні ризики в разі епідемії в країні на тлі пануючого у нас «бардаку» і корупції неможливо передбачити.

Про можливе падіння експортної виручки сказано вище. Величезну небезпеку в умовах пандемії представляє споруджена в країні піраміда ОВДП. Спекулянти, що скупили облігації, поки ще гроші не виводять, але вже різко скоротили вкладення в нові зобов’язання, і це вже негативно позначилося на фінансових показниках.

Ще 25 лютого Мінфін намагався розмістити ОВДП з різними термінами погашення на суму 4 млрд гривень, але розмістив тільки на 1,6 млрд гривень. Поки це не трагедія, але дзвінок пролунав дуже тривожний для влади, яка через недовиконання плану по надходженню до бюджету в останні місяці і особливо в січні (майже на 25%) все більше стикається з проблемою зростаючого дефіциту бюджету і, як наслідок, з зростаючими труднощами у фінансуванні навіть захищених статей бюджету.

В якості однієї з найважливіших причин недобору по ОВДП називають епідемію, оскільки спекулянти перестають вкладати кошти в ризикові ринки, яким є сировинна Україна, а виводять гроші в більш стабільні активи типу золота, боргових зобов’язань американського казначейства (treasuries).

Звичайно Мінфін міг би підняти відсоткові ставки з нинішніх захмарних 9-10% річних, до торішніх космічних 20% річних, але це вже буде цілковите «дно», розплачуватися за яке доведеться в майбутньому. Не кажучи вже про те, що облікова ставка Нацбанку зараз знижена до 11%. Ситуація ускладнюється відсутністю фінансування МВФ.

Щоправда, є версія, згідно з якою спекулянти вичікують, розуміючи, що у зе-уряду іншого виходу немає, як підняти відсоткові ставки по ОВДП, оскільки гостро потрібні кошти на покриття бюджетних витрат. Так це чи ні – скоро побачимо, але будь-який результат буде найсильнішим ударом по економіці країни і добробуту громадян, і коронавірус додасть свій внесок. В цілому ж слід врахувати, що промислове виробництво в Україні і без епідеміологічної паніки падає останні вісім місяців поспіль, а зростання ВВП в останньому кварталі 2019 року знизився до 1,5% після  росту на 3,3% в 2018 році.

Якщо на цю вкрай негативну ситуацію дадати ще й епідемію коронавирусу, це може призвести до падіння ВВП, як в 2008-2009 роках. При цьому слід нагадати, що Україна і так є чи не єдиною країною світу, в якій за 30 останніх років економіка не виросла, а впала, і зараз ВВП України становить, за різними оцінками, близько 75% від того, що було в 1990 році.

Рівень доходу на душу населення з урахуванням реальної купівельної спроможності національної валюти в Україні складає $ 9,7 тис., це в 3,5 рази менше, ніж в Польщі ($ 33 891) і лише трохи вище ніж в Марокко ($ 9,2 тис.).

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті