Верховна Рада за поданням Генпрокуратури частково позбавила недоторканності депутата Вадима Новинського, давши згоду на притягнення його до кримінальної відповідальності.
Напередодні депутати 228 голосами позбавили недоторканності свого колегу від «Опоблоку» Вадима Новинського через справу про викрадення митрополита Української православної церкви московського патріарха (УПЦ МП) Олександра Драбинка. Парламент дав згоду на притягнення політика до кримінальної відповідальності, усупереч рішенню регламентного комітету про те, що докази, надані ГПУ, були недостатньо мотивовані. Сам політик відкидає будь-які звинувачення на свою адресу, вважаючи справу проти нього сфабрикованою з політичних мотивів. Він не збирається залишати Україну і збирається доводити свою невинність у суді.
Подробиці від Луценка
Подання на депутата Вадима Новинського з трибуни ВР зачитав генпрокурор Юрій Луценко. Він повідомив, що політик проходить підозрюваним у кримінальному провадженні від 21 травня 2014 р. за ознаками кримінальних порушень, передбачених ч. 2 ст. 146, ч. 1 ст. 365 ККУ за фактом перевищення службових повноважень колишніми високопоставленими особами – президентом Віктором Януковичем, головою МВС Віталієм Захарченком і начальником київської міліції Валерієм Коряком, а також іншими працівниками правоохоронних органів столиці – щодо незаконного позбавлення волі особистого помічника нині покійного митрополита Київського і всієї України Блаженнішого Володимира Сабодана , а саме архієпископа Переяслав-Хмельницького і Вишневського Олександра Драбинка.
«Наразі народний депутат Новинський проходить у справі як свідок. Без рішення ВР про притягнення до кримінальної відповідальності ми не можемо вписати його в іншому статусі – у підозрі Януковичу, Коряку або Захарченку. Від вашого рішення залежить, пан Новинський і далі буде, на відміну від усіх інших учасників реалізації злочинного плану екс-президента Януковича, свідком, чи буде пособником у злочинному плані, і йому буде оголошена підозра, а потім, після виконання відповідних слідчих дій, обвинувальний акт, який буде передано до суду, де є єдине місце для встановлення об’єктивних даних про наявність або відсутність вини нардепа Новинського», – заявив генпрокурор Юрій Луценко.
За його словами, під час здійснення досудового слідства встановлено, що Віктор Янукович у період з червня 2013 р. по лютий 2014 р. замість забезпечення виконання імперативних вимог ст. 102 Конституції України («Здійснення функції гаранта прав і свобод людини і громадянина») діяв у власних інтересах, намагався створити умови для узурпації влади, зокрема через призначення на вищі церковні посади лояльних до нього людей.
«За вказаних обставин, враховуючи, що Новинський мав значний вплив на діяльність і функціонування УПЦ, а також беручи до уваги його значну благодійну діяльність та різноманітні зв’язки в російській православній церкві, через два дні після присяги народного депутата України він був призначений Януковичем відповідальним за діяльність УПЦ. Водночас не маючи реальної можливості законно усунути митрополита Володимира із займаної посади, оскільки, згідно з Конституцією України, церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а відповідно до статуту про управління УПЦ настоятель її обирається довічно, Янукович вирішив забезпечити зречення митрополита Володимира від займаної посади з метою обрання в подальшому лояльного до майбутніх протиправних вимог влади предстоятеля», – додав голова ГПУ.
Як зазначив Луценко, Янукович хотів забезпечити позитивний для себе результат президентських виборів, що мали відбутися 2015 року, зокрема, через усунення з посади предстоятеля УПЦ митрополита Володимира і призначення на цю посаду митрополита Бориспільського та Броварського Антонія, «який би своїм авторитетом впливав через підлеглих йому церковнослужителів на електоральні настрої парафіян».
Для цього екс-голові МВС Віталію Захарченку було доручено зібрати компромат на наближених до предстоятеля УПЦ Володимира. А роль Вадима Новинського полягала в «доведенні до кінця злочинного плану Януковича щодо усунення митрополита Володимира». Лякаючи Драбинка арештом, його змусили підписати прохання про охорону, яка стала конвоєм архієпископа, позбавивши його свободи пересування. «Тільки революція остаточно звільнила Драбинка з неволі», – резюмував Луценко, додавши, що в ув’язненні той перебував 179 днів.
Без вини винний
Зі свого боку, депутат Вадим Новинський, виступаючи з трибуни парламенту, вкотре заявив про свою невинність, а провадження, фігурантом якого він є, назвав політично мотивованим. «Ця справа сфабрикована від початку і до кінця ГПУ. І мета фабрикування одна – політичний тиск, політичне переслідування. ГПУ перетворилася на НКВД зразка 1937 р., перетворилася на політичну інквізицію. Вона переслідує всіх незгодних з цією владою політиків. Влада грабує людей через грабіжницькі тарифи, через ціни, через побори різні. І всі, хто бореться з цією владою, ті, хто говорить правду про це, одразу зазнають гонінь і політичних переслідувань. І ГПУ є інструментом у цих незаконних діях», – заявив депутат.
Новинський побачив й економічне підґрунтя. «Напередодні засідання комітету сили військової прокуратури в одного з керівників «Смарт-Холдингу» з 7 ранку до 11 вечора проводили обшуки за поданням суду, у якому було вказано абсолютно інше прізвище. Коли їм про це сказали, ця людина живе онде, він говорить: «Ні, нам треба тут обшукувати». Перевернули будинок догори дном. І хто відповідатиме за ці незаконні дії?» – сказав парламентар.
Крім того, депутат повідомив, що йому, як колишньому громадянину РФ, громадянство України надав екс-президент Віктор Янукович 2012 року на прохання Петра Порошенка, який обіймав тоді пост міністра економрозвитку і торгівлі. Після чого передав відповідний лист нібито за підписом нинішнього президента спікеру Ради Андрію Парубію.
Підсумкове рішення Новинського, здається, анітрохи не здивувало – після винесення вердикту він був так само незворушним, як і до голосування. «Я спокійно приймаю рішення ВР і надалі співпрацюватиму зі слідством. Загалом я вважаю, що депутати ухвалили політичне рішення, яке не має нічого спільного з законом і юридичною наукою», – сказав нардеп.
Він також запевнив, що як і раніше не збирається залишати межі країни. «Куди мені ховатися, тільки сховаєшся – відразу винен. Вони спеціально півроку мене до цього готували різними психологічними атаками, обшуками, заявами вищих посадовців, щоб я поїхав з країни, щоб можна було спокійно цю справу дофабрикувати та ухвалити відповідне рішення в суді», – сказав він і наголосив, що не дасть можливості «спекулювати на цій темі».
Зазначимо, що поки вина депутата не буде доведена в суді, правоохоронці не зможуть його затримати, а також застосувати запобіжний захід у вигляді арешту. Для цього їм знову буде потрібен відповідний дозвіл парламенту.
Думки депутатів розділилися
На захист свого колеги по фракції став і лідер «Опоблоку» Юрій Бойко. За його словами, це типове політичне переслідування, яке має на меті дві речі. Перше завдання – відвернути увагу суспільства від повної провальної зовнішньої і внутрішньої політики, що відбулася протягом останніх двох років. «Не дочекалися безвізу, немає повноцінної асоціації з ЄС, не дають кредити МВФ, на внутрішньому ринку повне зубожіння населення, безробіття, величезні тарифи», – зазначив парламентар.
Друга мета, на думку Бойка, – «залякати опозицію, заткнути рот опозиційним депутатам перед ухваленням бюджету». «Влада розуміє, що ми не будемо голосувати за цей бюджет, і цією кримінальною справою намагається дати сигнал іншим депутатам, щоб вони були більш згідливі й голосували за це ганебне явище, яким є бюджет на 2017 рік у вигляді уряду», – підсумував він.
Досить емоційним був виступ депутата НФ Юрія Берези, який охрестив «Опоблок» «п’ятою колоною Росії в Україні». «Ви знаєте, коли кримінальники починають переводити в площину опозиційності, коли та ж партія, будемо називати прямо, Партія регіонів (ПР), говорить про зняття депутатської недоторканності – так продемонструйте, ідіть до суду, захищайтеся. Навіщо ви парламент втягуєте в незрозуміло що? Ви ж говорили про те, що ви знімете з себе депутатську недоторканність. Де? Де? Послухайте, а вам нічого сказати, бо ви – п’ята колона. П’ята колона, яка працювала і працює на Росію! Де ви були, коли розстрілювали Майдан? Де ви були, коли забирали Крим і Донбас? Ви працюєте і працювали на Росію! Рішення ВР зараз чекають сотні убитих на Майдані», – сказав він.
Зі свого боку, нардеп від БПП Олексій Гончаренко назвав голосування за зняття недоторканності з Новинського тестом для українського парламенту. «А чого ми зараз обговорюємо? Які питання? Є подання на Новинського. Зняли недоторканність – Новинський пішов до суду – один із найбагатших людей Східної Європи. Він має змогу найняти кращих у світі адвокатів, і нехай захищається, і в суді доведе свою правоту, якщо вона є. А нас зараз намагаються втягнути в якісь розборки», – сказав він.
Були в залі парламенту й ті, хто вважав звинувачення ГПУ цілком сфабрикованими, проте все одно проголосували за зняття недоторканності з Новинського. Зокрема, лідер «радикалів» Олег Ляшко заявив, що не вірить жодному слову з виступу генпрокурора. Він пояснив це попередніми спробами Юрія Луценка притягнути до відповідальності представників ПР Бориса Колесникова (у 2005 р., коли Луценко обіймав посаду міністра внутрішніх справ України) та Володимира Медяника (екс-нардепа від ПР, вийшов на свободу в жовтні 2016 р. після нетривалого перебування в СІЗО у справі Олександра Єфремова).
«У мене питання, а хто відповість за те, що люди в тюрмах сидять незаконно заради піару генпрокурора, якому у Facebook треба вранці настрочити, кого він у черговий раз затримав. Хотілося б бачити, крім повідомлень про затримання, вироки, які набрали законної сили, тільки після цього людина вважається винною та злочинцем. А коли ви їх затримуєте на підставі сфальсифікованих звинувачень заради власного політичного піару, потім потихеньку випускаєте і навіть не просите вибачення, то це називається кримінальний злочин», – підсумував він.
Член фракції «Батьківщина» Іван Крулько нагадав колегам по парламенту про необхідність позбавлення імунітету всіх народних депутатів, а також ухвалення закону про імпічмент президента і зняття недоторканності із суддів. «Ми виходимо з того, що всі громадяни України є рівними перед законом. І саме тому, якщо є підозра в правоохоронних органів щодо будь-якого громадянина, він має захищатися в суді. Не може бути касти недоторканних. Каста недоторканних створює нерівність. Саме тому я вважаю, що парламентська зала має голосувати позитивно щодо всіх тих подань, що стосуються відповідальності народних депутатів», – резюмував він.
А депутат від фракції «Самопоміч» Єгор Соболєв звернув увагу депутатів на те, що Вадим Новинський не випадково передав вітання Петру Порошенку: «Я думаю, що в цьому залі дуже багато людей розуміють, наскільки важливо розірвати кругову поруку. Як тільки вона буде розірвана в одному місці, то розсиплеться вся».