Саакашвілі подав у відставку

8 Листопада 2016, 17:30
no image

Губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі вирішив піти у відставку. Тепер він, очевидно, зосередиться на власній політичній кар'єрі в Україні та створенні альтернативної політичної сили, яка може скласти гідну конкуренцію нинішнім партіям у парламенті на майбутніх виборах до Верховної Ради.

Чутки про те, що одіозний губернатор Одеської області Міхеїл Саакашвілі незабаром може подати у відставку, ходили давно. З моменту початку його роботи в Україні було очевидно, що його амбіції виходили далеко за межі регіонального чиновника. Тому не дивно, що відносини грузинського легіонера з представниками владної верхівки та української бізнес-еліти від початку не склалися.

Міхеїл Саакашвілі активно критикував уряд Арсенія Яценюка через гроші на дороги в області та вплив на Одеський припортовий завод. Конфліктував з олігархом Ігорем Коломойським через контроль останнього над державним авіарегулятором та демонополізацію перевезень в Одесу. Потім на засіданні в президента була його словесна перепалка з міністром внутрішніх справ Арсеном Аваковим, яка ледь не переросла в бійку та кидання склянками. У Саакашвілі був конфлікт з мером Одеси. Однак заступництво президента Петра Порошенка давало йому імунітет на продовження своєї діяльності.

Водночас після того, як губернатор Одеської області став уже на територію голови держави, розкритикувавши звільнення свого земляка, заступника генпрокурора Давида Сакварелідзе, і звинувативши в корупції верхівку президентської партії, про його відставку заговорили знову. Втім, головним каталізатором рішення про відставку стала поразка політичної сили Саакашвілі на парламентських виборах у Грузії, що не залишило йому іншого вибору, окрім як продовжити політичну кар’єру в Україні.

Про рішення піти у відставку Міхеїл Саакашвілі повідомив під час брифінгу на одеському морвокзалі. Останньою краплею, що переповнила чашу терпіння, за його словами, стала публікація електронних декларацій чиновників, у яких депутати та чиновники зазначали багатомільярдні статки, попри те, що водночас деякі з них отримують матеріальну допомогу.

«Мені це все справді набридло… Я коли приїхав сюди, я хотів, щоб в Одесі були такі ж темпи розвитку, як у Батумі. Але я добре пам’ятаю, що Батумі ми підняли тільки після того, як звільнили Тбілісі від корупціонерів. І Одеса розвинеться тільки тоді, як Київ буде звільнено від корупціонерів, які протегують бандитизму та беззаконню, зокрема в Одеській області. Тому в цій ситуації я вирішив подати у відставку та розпочати новий етап боротьби. У мене не опустяться руки, я не втомлюся», – сказав Саакашвілі.

Він звинуватив президента Петра Порошенка в закритті Центру адмінпослуг, а також заявив, що в Одеській області голова держави особисто підтримує корупційні клани. «В Одеській області президент особисто підтримує два клани – клан бандитський, кримінальний, убивць ’90 -х Труханова та ізмаїльський корупційний клан Урбанського. І реально всю владу в області віддали цим двом і ще їхнім союзникам – сепаратистам з «Нашого краю» Антона Кіссе», – заявив Саакашвілі.

У своїй промові він згадав, що багато мешканців Одеської області просили його не йти у відставку, однак він усе одно був змушений прийняти це рішення. «Я той солдат, який йде, скільки може, а потім стільки, скільки треба. Скільки треба для цілковитої перемоги», – підсумував Саакашвілі.

На Банковій повідомили, що голова держави готовий підписати указ, якщо відповідний документ внесе уряд. У прес-службі Кабміну повідомили, що з цим питанням проблем не буде. «Хочу, зі свого боку, запевнити одеситів, що поки область залишатиметься без першого керівника регіону, ситуація на Одещині буде на моєму особистому контролі», – написав прем’єр-міністр Володимир Гройсман у Facebook.

Тим часом політики та експерти щосили обговорюють причини звільнення скандального губернатора з його посади та перспективи його політичної кар’єри в Україні. Так, його радник Олександр Боровик вважає вихід свого керівника єдиним правильним рішенням у нинішніх умовах. «У перші півроку каденції здавалося, що стратегічно президент його підтримує. Однак тактично йому складно це виявити. Потім стало ясно, що стратегія президента від самого початку була спрямована на те, щоб нейтралізувати та локалізувати Саакашвілі. І президенту це значно вдалося. Миша починав здаватися політиком Одеської області, який перебуває в постійній суперечності з місцевими «елітами», – заявив Боровик.

Зокрема, і з цієї причини губернатору стало важко показувати результати по області, вважає радник. «Мені здається, Михайлові треба йти і ставати одним із лідерів реформаторської опозиції до президента, і консерваторів у парламенті», – говорить Боровик. Він уточнює, ці прогнози не означають, що Саакашвілі має буде балотуватися на виборах, однак «повести за собою він може». За прогнозами Боровика, на місце Саакашвілі поставлять «ручного» губернатора, слухняного та лояльного до президента. «Вони зразу ж добудують дорогу, і так далі. Щоб показати, що проблема була в Саакашвілі, а не в гаранті», – резюмував він.

За словами заступника голови фракції БПП Олексія Гончаренка, губернатором Одеської області Міхеїл Саакашвілі по суті не був ніколи. «Він використав президента, щоб отримати українське громадянство, він використав Одесу як трамплін для повернення в політику. Після того, як його партія отримала повний розгром на виборах у Грузії, Україна залишилася для нього єдиною перспективою політичної діяльності та боротьби за владу. Він, як ящірка скидає хвіст, так він скидає токсичний для себе пост губернатора, бо на цій посаді йому доводиться відповідати на питання про результати», – сказав парламентар.

За його словами, Одеса для Саакашвілі стала просто не потрібна. «Вона зіграла свою роль. Він абсолютний політик. Для нього найголовніше – боротьба за владу, як для наркомана, чергова доза влади. В АП розуміли, що найближчим часом це станеться», – зазначив Гончаренко.

Нагадаємо, 2013 р. Михайло Саакашвілі був змушений покинути Грузію, коли нова влада ініціювала серію розслідувань діяльності його найближчих соратників. Прокуратура Грузії заочно висунула йому звинувачення за кількома кримінальними справами, зокрема про розтрату близько $5 млн державних коштів на особисті потреби. На цей час Михайло Саакашвілі оголошений у розшук у Грузії. Грузинська влада неодноразово критикувала українських колег за відмову видати колишнього президента.

Водночас Саакашвілі не залишав надії повернутися на батьківщину. На парламентських виборах у Грузії, що відбулися 8 жовтня, заснована ним партія «Єдиний національний рух» та керівна «Грузинська мрія» йшли майже пліч-о-пліч у боротьбі за голоси виборців, що обіцяло світле майбутнє Саакашвілі. Однак опоненти його соратників отримали конституційну більшість. Тепер грузинському легіонеру не залишається нічого іншого, окрім як затриматися в Україні на невизначений термін.

У 2015 р. Саакашвілі об’їздив майже всі обласні центри з антикорупційними форумами. Уже тоді всі говорили про його майбутню партію, однак її так і не було створено. Частина активістів форуму – Сергій Лещенко та Мустафа Найєм – приєдналися до «Демальянсу». Соратник Саакашвілі Давид Сакварелідзе, якого звільнили з посади заступника генпрокурора, ще з літа працює над створенням власної партії. До неї мають приєднатися екс-заступник генпрокурора Віталій Касько та депутат Віктор Чумак. У вересні в одному з інтерв’ю Міхеїл Саакашвілі запевняв, що про жодну його партію не йдеться. Та, здається, ці плани зазнають змін.

«Я думаю, він буде більше сконцентрований на українській політиці. Я гадаю, якщо він буде активний в українській політиці, у нього є шанс створити політичну силу, щоб пройти в наступний парламент», – заявив екс-заступник міністра юстиції Грузії Георгій Вашадзе. На його думку, відставка Саакашвілі пов’язана з тим, що він відчуває, що не може більше показувати результати у довіреній йому області. «Я думаю, причина в тому, що Саакашвілі відчуває – він більше не може показувати результатів в Одесі, бо дуже багато чого грає проти нього, зокрема політична воля та місцеві моменти, що є в Одесі. У Саакашвілі інше сприйняття реформ, як усе має відбуватися та змінюватися», – зазначив Вашадзе.

Директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов уважає, що заява голови Одеської області про бажання піти у відставку – перший крок до дострокових парламентських виборів в Україні. «Він іде в партійне будівництво. Підніматиме партію і готується до дострокових парламентських виборів», – заявив він. Експерт прогнозує, що в Саакашвілі є всі шанси провести свою партію в парламент. Водночас сам грузинський реформатор може опинитися поза Верховною Радою, адже за українським законодавством він не має права балотуватися до парламенту, оскільки п’ять років не проживав в Україні. «Не обов’язково бути в Раді. Досить очолювати рейтингову партію, яка має свою фракцію в Раді», – резюмував Карасьов.

«Я гадаю, що після відставки Саакашвілі мають дуже серйозно напружитися ті опозиціонери, які критикують владу з популістських позицій. Взагалі, в Україні завжди було вигідно бути опозицією, тому що критика для українців, на відміну від росіян, набагато більше цінується, ніж бути у владі. І зараз на цьому крилі з’являється ще один гравець – Саакашвілі. Я думаю, що він буде насамперед орієнтуватися на електорат «Самопомочі» та частково «Батьківщини», – вважає глава Центру соціологічних і політичних досліджень «Соціовимір» Сергій Таран.

«У нього були конкурентні та відверто ворожі взаємини і з Яценюком, і з людьми президента. Не можна повною мірою виключити, що Саакашвілі прибрали або змусили піти, щоб він не заважав приватизації Одеського припортового заводу, що запланована до кінця цього року», – вважає політичний експерт Руслан Бортник. Він також не виключив, що потенційним спонсором його політичного проекту може бути і Петро Порошенко. «Гіпотетично – це будь-хто з українських олігархів, крім, хіба що, Ігоря Коломойського», – підсумував він.

Тим часом у ЗМІ активно почали обговорювати можливі кандидатури на посаду губернатора Одеської області. Серед претендентів називають прізвище екс-мера Одеси Едуарда Гурвіца. Також не виключають кандидатуру Анатолія Урбанського, який очолює Одеську облраду і є членом партії БПП. Або близького друга президента Петра Порошенка Ігоря Кононенка. Серед потенційних губернаторів також народний депутат Вадим Рабинович, який неодноразово заявляв, що має намір вийти з «Опозиційного блоку» і створити самостійний політпроект під назвою «За життя». Утім, можливо, голова держави віддасть перевагу комусь іншому.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті