МВФ поїхав радитися щодо кредиту для України

no image

Місія Міжнародного валютного фонду (МВФ) напередодні завершила свою роботу після більш ніж тижневої інспекції України щодо другого перегляду програми розширеного фінансування (Extended Fund Facility - EFF). Влада розраховує, що рада директорів фінансової організації вже до кінця червня ухвалить рішення про виділення чергового траншу на $1,7 млрд.

Відкрита МВФ у березні 2015 р. чотирирічна програма EFF для України загальним обсягом 12,348 млрд SDR (близько $17 млрд) спочатку передбачала проведення щоквартального огляду програми, виділення Києву у 2015 р. чотирьох траншів, у 2016 р. – ще чотирьох. Однак дотепер країна отримала лише перший транш коштів на $5 млрд і другий – на $1,7 млрд. З осені минулого року програму практично припинено.

Спочатку виконання програми загальмувало зволікання влади з прийняттям держбюджету на 2016 р. з дефіцитом, який би відповідав вимогам МВФ. Коли головний кошторис країни зі скрипом був прийнятий, виникла нова проблема – у країні вибухнула політична криза, що загрожувала завершитися новими парламентськими виборами. Як наслідок, Фонд відмовився затверджувати оновлений меморандум про співпрацю до прояснення ситуації довкола формування нової коаліції в парламенті та нового складу уряду, оскільки хотів мати гарантії, що українське керівництво буде здатне виконувати взяті на себе зобов’язання. Після того як політична ситуація в країні більш-менш стабілізувалася, невдовзі до Києва прибула місія МВФ.

І хоча представники української влади запевняють, що наявні ресурси дозволяють утримувати макроекономічну стабільність у країні за продовження паузи у фінансуванні МВФ до жовтня поточного року, проте пообіцяли, що докладуть усіх зусиль для отримання чергового траншу вже влітку.

Очікується, що за підсумками роботи місії МВФ офіційному Києву нададуть оновлений меморандум, у якому будуть закріплені основні «маяки» з реформ. Наразі невідомо, що буде містити цей документ. Однак голова Мінфіну Олександр Данилюк заявляв, що текст нового меморандуму має бути узгоджений протягом «декількох тижнів». «Після візиту місії відбудеться засідання ради директорів МВФ, яке, я впевнений, прийме позитивне рішення, зараз я не хочу забігати наперед. Зараз найголовніше – узгодити сам текст (меморандуму з фондом. – Ред.). Ми використовуємо фінансування МВФ для того, щоб профінансувати реформи в цій країні», – сказав міністр.

Правду кажучи, Україна стала схожа на «студента-боржника», який намагається здати «вчителю» МВФ реферат, роботу над яким уже давно треба було завершити, вдало підмітили в The Economist. Проте Фонд залишився задоволений підвищенням ціни на газ, заявивши, що єдина ціна допоможе зменшити масштаби корупції в енергосфері та досягти газової незалежності. А також вирішенням питання щодо призначення нового генпрокурора України, яким став Юрій Луценко. Однак, крім цього, Кабміну необхідно провести через Верховну Раду ще 14 першочергових реформаторських законів. Їх треба прийняти до літа, тобто за два тижні травня. Та більшість українських громадян не надто в захваті від такого «співробітництва».

«Щодо законів по МВФ, які активно пропихає провладна коаліція, навіть профільні фахівці не розуміють, що зараз відбувається. Дії Кабміну, який активно лобіює ці речі, нагадують радянські реалії, коли ставилися завдання перевиконати п’ятирічку за три роки. Наприклад, по МВФ вимагає підвищити вартість тарифів для населення на 75%, а уряд іде далі й достроково підвищує її на всі сто. При цьому суспільству розповідають про те, що тепер усе буде навіть краще, упроваджуватимуться енергозберігаючі технології тощо. Однак людям уже зараз немає чим платити, 43% відсотки громадян не мали можливості заплатити за комуналку вже тепер», – зазначає член бюджетного комітету парламенту Микола Скорик.

За словами депутата, жодна країна не стала успішною, чітко та безапеляційно виконуючи всі вимоги МВФ. «Треба розуміти, що ті гроші, які отримає Україна, відразу підуть на рахунок Нацбанку для поповнення золотовалютних резервів. Єдиним плюсом кредитів від МВФ і тим, за що ми можемо бути вдячні, є відносна стабільність нацвалюти після триразового зниження її курсу», – підкреслив він.

«На жаль, новий уряд Володимира Гройсмана нічим не відрізняється від Кабміну Арсенія Яценюка – держава продовжує існувати від одного траншу кредитів до іншого. При цьому нікого не цікавить, що паралельно відбувається з економікою. Політики діють за принципом «день простояти та ніч протриматися». Кредити МВФ дають ілюзію відносної стабільності – держава начебто поки що не котиться до прірви, тому політики можуть і далі сидіти на потоках і високих посадах», – резюмував Скорик.

З ним солідарний експерт Українського інституту аналізу та менеджменту політики Микола Спиридонов. «Серед української влади прийнято списувати на МВФ набагато більше непопулярних рішень, ніж МВФ реально вимагає», – каже політолог.

У свою чергу, деякі експерти не виключають імовірності включення до програми співпраці з МВФ боргу України перед Росією на $3 млрд, що взяв уряд Віктора Януковича ще в грудні 2013 р. «Місія МВФ закінчила роботу в Україні, і має підготувати матеріали щодо ухвалення рішення для Ради директорів МВФ. Одна з умов продовження нашої співпраці з фондом – це добра воля та бажання української сторони вирішити питання щодо свого боргу. Очевидно, російська сторона намагатиметься під час засідання Ради директорів по Україні розіграти карту відсутності прогресу в процесі реструктуризації цього боргу, а якщо немає прогресу, отже, є суперечності між початковими домовленостями та рішенням, яке було прийняте фондом», – констатував виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко.

Нагадаємо, борг визнано держборгом України в кінці 2015 р., він увійшов до периметру реструктуризації, проте за рішенням саме російської сторони не пройшов реструктуризацію. За рішенням уряду, на виплату цього боргу накладено мораторій. Росія стала ініціатором судового розгляду щодо боргу в арбітражному суді Лондона. А 17 травня голова мінфіну РФ Антон Силуанов заявив, що Росія наполягатиме на включенні умов погашення боргу перед РФ до програми допомоги МВФ Україні.

Аналітики міжнародного рейтингового агентства Fitch Ratings уважають, що новий уряд України забезпечить отримання третього траншу від МВФ уже в липні. Тим часом експерти агентства підкреслили, що коаліція у Верховній Раді, яка затвердила нинішній склад Кабміну, є дуже нестійкою. «Fitch не виключає, що реформи можуть виявитися ситуативними, а це може призвести до подальших затримок фінансування з боку МВФ», – повідомило агентство.


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті