«Сфера безпеки бізнесу в нас, на жаль, є затребуванішою, ніж інші практики. З 2012 року ми почали займатися захистом бізнесу від тиску держави. На сьогоднішній день наша правоохоронна система вбила більше бізнесу, ніж реально захистила», - заявив Артем Афян, адвокат і керуючий партнер Адвокатського об'єднання «Юскутум» у рамках брифінгу на iForum-2016.
«З погляду економії, для нашої держави було б вигідніше просто виплачувати збиток, що завдав злочин, ніж імітувати нинішні розслідування. Для цього є багато причин. Починаючи від згуртованої десятиліттями системи незаконного збагачення людей правоохоронної системи, яка тримається на тому, що держава дає їм зброю і платить по 2500 гривень на місяць, а також приписує їм робити вигляд, що вони щось розслідують і щось захищають. І закінчуючи тим, що в Україні створено всі умови для того, щоб правоохоронна система перетворилася на основну загрозу для населення», – заявив Афян.
Також правозахисник нагадав про те, що у 2013 році було проведено опитування населення, яке показало, що міліції повністю довіряє менше 1% населення. Іронія полягає в тому, що в правоохоронній системі України задіяно більше 1% населення, тобто далеко не всі представники правоохоронних органів ладні довіряти своїй же системі.
«З реформою поліції ситуація дещо змінилася, але це тільки «фасадна» реформа, бо поліцейські їздять вулицями, але не вони розслідують справи. Є спроби піднести реформу як реформу правоохоронної системи, та насправді вона не відбулася. У нас є проамериканські поліцейські, але вони передають справи не проамериканським детективам, яких ми бачимо у фільмах Голлівуда. Вони передають справи класичним слідчим, які не надто обтяжені освітою і яких турбує одна основна проблема – як заробити гроші», – заявив Афян.
Правозахисник розповів про те, що кожен успішний бізнес в Україні стає об’єктом кримінальної справи: «Це як медаль від нашої держави. Якщо у вас у компанії не було обшуку, – отже, ваш успіх недостатньо помітний», – уважає Афян.
«Під час обшуків здійснюється фізичне і психічне насильство, крадуть речі. Цю тенденцію легко простежити. Щойно виходить новий iPhone, обшуки відбуваються в компаніях дилерів. Потім «за випадковим збігом обставин» ми спостерігаємо в певних представників правоохоронних органів ці нові моделі. Дуже гаряча пора обшуків – перед Новим роком», – заявив Афян. Він уважає, що така ситуація свідчить про те, що обшуки й допити з інструменту розслідування справ перетворилися на спосіб збагачення працівників правоохоронних органів.