Трамп розгорнув «танкерну війну» проти суден тіньового флоту, пов’язаних із підсанкційною нафтою. Поки що ця кампанія не переросла у глобальне протистояння, а увагу Заходу відволікає криза довкола Гренландії.
Надії на те, що після старту перехоплень танкерів «тіньового флоту», які часто мають зв’язки з Москвою, Трамп відкриває довгоочікуваний «другий фронт» у війні України з путінською Росією, наразі не справдилися. Активність на «антитанкерному» напрямку останніми днями помітно знизилася, натомість стрімко розгорається криза навколо домагань Трампа щодо Гренландії. Цей сюжет, навпаки, не обіцяє Україні нічого доброго, про що докладно йшлося у недавній публікації видання «Економічні Новини» під заголовком «Домагання Трампа щодо Гренландії різко змінює порядок денний Давосу-2026, відсуваючи Україну на другий план».
На момент написання цього тексту було відомо про захоплення США щонайменше шести танкерів, причому мінімум два з них однозначно були пов’язані з Москвою.
І це, як наголошується, лише початок/
Другий фронт танкерної війни
Як повідомило агентство Reuters, уряд США звернувся до окружних судів із цивільними позовами про конфіскацію. Це має дати підстави для арешту в міжнародних водах ще кількох десятків нафтових танкерів, пов’язаних із Венесуелою, – повідомляє Reuters.
Агентство уточнює, що точна кількість ордерів на арешт суден, які США подали та вже отримали, залишається невідомою, оскільки відповідні документи й судові рішення не є публічними.
За даними джерел Reuters, загалом адміністрація США подала десятки таких позовів до окружних судів, переважно у Вашингтоні.
Під «тіньовим флотом» маються на увазі судна, які приховують реальне походження, аби перевозити нафту з ключових країн-виробників, що перебувають під санкціями. Йдеться про Іран, Росію або Венесуелу.
Після спецоперації американських військових у Каракасі, під час якої було захоплено президента Венесуели Ніколаса Мадуро, військові та берегова охорона США вже затримали в міжнародних водах п’ять танкерів, що перевозили венесуельську нафту або були з нею пов’язані.
Нагадаємо, 9 січня США затримали нафтовий танкер Olina у Карибському басейні поблизу Тринідаду. Це стало вже п’ятим випадком перехоплення подібних суден за останні тижні.
Берегова охорона США піднялася на борт танкера і паралельно відстежувала інші судна, які намагалися обійти американську блокаду танкерів, що прямують до Венесуели або з неї, попри санкції.
Раніше, 7 січня, американські військові затримали ще два танкери так званого «тіньового флоту» — «Белла 1» і «Софія».
Обидва судна перебувають під санкціями Міністерства фінансів США за транспортування підсанкційної іранської, венесуельської та російської нафти.
За даними медіа, танкер «Белла 1», який після перейменування називається «Маринера», з кінця грудня належить російській компанії «Буревестмарин», зареєстрованій у Рязанській області.
Сам факт того, що США розгорнули танкерну війну — зокрема у Північній Атлантиці, неподалік від берегів Європи — і затримали судно, яке вийшло з Венесуели та буквально перед арештом «стало російським», виглядає найбільш показовим.
Танкер Bella 1, що вийшов із Венесуели, змінив назву на Marinera та підняв російський прапор, був затриманий у Північному морі.
Судно, за яким американські кораблі, як повідомляється, гналися близько двох тижнів, узяли під контроль за порушення санкцій на підставі ордера, виданого Федеральним судом США.
Москва раніше зверталася до США з проханням припинити переслідування танкера та відправила в Атлантику підводний човен для його супроводу. Російські військові кораблі перебували поруч із судном під час затримання, але, як виглядає, жодних дій не здійснили.
До району операції направили літаки ВПС США Pilatus U-28 Draco та Великої Британії Poseidon MRA1.
Міністр війни США Хегсет заявив, що США затримали російський танкер, бо він пов’язаний із Венесуелою.
Він додав, що блокада венесуельської нафти триватиме «в будь-якій точці світу».
Пізніше США заявили, що також захопили російський танкер Sophia у Карибському морі.
США і надалі перехоплюватимуть нафтові танкери, пов’язані з Венесуелою, заявила секретар (міністр) Міністерства внутрішньої безпеки США Крісті Ноем.
«Злочинці по всьому світу, будьте насторожі. Ви можете тікати, але не зможете сховатися. Ми ніколи не відступимо від нашої місії — захищати американський народ і припиняти фінансування наркотероризму, де б ми його не виявили, і крапка», — написала вона у соцмережі, підтверджуючи затримання двох танкерів тіньового флоту.
Про участь Великої Британії в операції США із захоплення російського нафтового танкера поблизу Ісландії повідомив міністр оборони країни Джон Гілі.
«Сьогодні Збройні сили Великої Британії продемонстрували майстерність і професіоналізм, надавши підтримку в успішному перехопленні американськими військами судна “Белла-1”, що прямувало до Росії. Ця операція стала частиною глобальних зусиль із протидії порушенню санкцій», — заявив він.
Він додав, що «це судно з сумнозвісною історією є частиною російсько-іранської осі обходу санкцій, яка підживлює тероризм, конфлікти та страждання від Близького Сходу до України».
Гілі також заявив, що Велика Британія «продовжить посилювати заходи проти діяльності тіньового флоту».
У Москві згадали про міжнародне право
Москва назвала захоплення американським флотом танкера під прапором РФ у міжнародних водах порушенням Конвенції ООН з морського права 1982 року.
Мінтранс РФ підтверджує, що військово-морські сили США висадилися на судно «Маринера» у відкритому морі поза територіальними водами будь-яких держав. Після цього зв’язок із судном було втрачено.
Москва заявляє, що судно отримало тимчасовий дозвіл на плавання під прапором РФ, «виданий на підставі російського законодавства та норм міжнародного права».
«Жодна держава не має права застосовувати силу щодо суден, належним чином зареєстрованих у юрисдикціях інших держав», — заявила Москва.
Раніше повідомлялося, що Росія дозволила зареєструвати танкер у своїй юрисдикції в грудні, аби вивести його з-під блокади Венесуели, оголошеної американцями.
У США заявили, що танкер «Маринера» «не належить жодній країні» і йшов під «фальшивим прапором».
Сам факт апелювання Москви до норм міжнародного права подається як крайній цинізм після того, як Кремль розв’язав бійню в Україні.
Водночас МЗС РФ опублікувало офіційний коментар, назвавши захоплення США нафтового танкера під російським прапором «незаконною силовою акцією». Також стверджується, що спроби Кремля терміново зв’язатися під час захоплення за спецзв’язком, за чутками, Білий дім демонстративно ігнорує.
У МЗС РФ заявили, що США здійснили «незаконну силову акцію», затримавши нафтовий танкер Marinera в Атлантиці. У відомстві підкреслили, що захоплення «мирного судна у відкритому морі» — це грубе порушення базових принципів і норм міжнародного права, а також свободи судноплавства.
«Сум і тривогу викликає готовність Вашингтона генерувати гострі міжнародні кризові ситуації, зокрема в контексті й без того максимально обтяжених розбіжностями минулих років російсько-американських відносин», — йдеться у заяві.
У МЗС нагадали, що затриманий танкер ще 24 грудня отримав тимчасовий дозвіл на плавання під російським прапором і здійснював «мирний прохід» у міжнародних водах Північної Атлантики, прямуючи до одного з російських портів. США, як стверджують у МЗС, неодноразово отримували інформацію про російську належність танкера та його «цивільний мирний статус».
Китай також вважає захоплення Америкою танкерів серйозним порушенням міжнародного права, заявила спікер МЗС КНР Мао Нін.
Натомість американський пропагандист Такер Карлсон заявив, що після дій Трампа у Венесуелі у вторгненні Росії в Україну «немає нічого поганого».
За його словами, після викрадення Мадуро та претензій на Гренландію США фактично позбавили себе аргументів проти силового переділу кордонів, і це може стати нормою у політиці Трампа.
«Важко лаяти Путіна за вторгнення на територію України, коли велика держава відчуває загрозу на своєму кордоні й вживає заходів для захисту», — заявив Карлсон.
Він нагадав, що адміністрація Байдена називала те, що відбувається в Україні, «неспровокованим вторгненням», і саме на цій підставі США «чотири роки ведуть війну чужими руками проти Росії».
«Але ви більше не можете посилатися на абстрактний принцип і казати, що це абсолютно неправильно. За тими правилами, за якими ми зараз працюємо, у цьому немає нічого поганого», — додав він.
Він також поставив питання, чому тоді Китаю «не слід повернути Тайвань», згадавши, що США офіційно визнають політику одного Китаю, але водночас припускають захист Тайваню від Пекіна.
«Неправильно, коли великі країни поглинають малі просто тому, що вони цього хочуть. Саме тому ми оголосили війну Німеччині після вторгнення в Польщу», — сказав він (хоча насправді США оголосили війну Німеччині у грудні 1941 року після нападу Японії на Перл-Гарбор).
Водночас у мережі поширюються непідтверджені, але «цікаві» чутки.
Білий дім начебто не відповідає на прохання Кремля організувати телефонну розмову «особи, схожої на Путіна», і Трампа на тлі захоплення американцями російського танкера. Москва кілька годин намагалася ініціювати екстрений дзвінок із Трампом. Кремль вимагав «повного і детального звіту» про захоплення танкера Marinera та звільнення всіх російських моряків, що перебували на борту. У Москві цей інцидент трактують не просто як піратство, а як пряму ляпасу та посягання на критичні логістичні ланцюги.
По лінії спецзв’язку йдуть безперервні запити, але адміністрація Трампа демонстративно «не бере слухавку».
Можливо, Білий дім дає зрозуміти, що обговорювати «законні дії в міжнародних водах» з Москвою ніхто не збирається.
Такий «зневажливий ігнор» ламає ставки, які досі робили в Москві на Трампа.
Російський прапор від арешту не рятує
Попри те, що російська реєстрація не захищає підсанкційні «тіньові судна» від переслідувань США, останнім часом різко побільшало випадків переходу тіньового флоту під московську юрисдикцію просто під час рейсу.
The Wall Street Journal пише, що «російські прапори множаться над тіньовим флотом нафтових танкерів».
Перехоплення суден, що підпадають під санкції, стало новою точкою напруження у відносинах США і Росії на морі.
Після захоплення п’яти нафтових танкерів і заяв США про можливі подальші військові дії, світовий флот так званих «тіньових танкерів», які перевозять нафту під санкціями, швидко піднімає новий прапор — російський триколор.
Вони сподіваються, що, ходячи під прапором країни з потужним військово-морським флотом, зможуть обійти блокаду США на перевезення венесуельської нафти й уникнути перехоплення береговою охороною.
Схоже, це не працює.
Нещодавно військові США захопили п’ятий нафтовий танкер і продовжують відстежувати інші судна, що намагаються обійти блокаду Венесуели. Москва направила кораблі для супроводу Bella 1, який ішов із незграбно намальованим на корпусі російським прапором, тоді як американські військові переслідували його в Атлантичному океані.
Спроба Bella 1 отримати захист від Москви, як виглядає, провалилася. Танкер, який виявився порожнім, захопили в середу під час рейду спецпідрозділу. МЗС РФ заявило, що двох російських членів екіпажу звільнять за домовленістю з урядом США. Американські чиновники зазначили, що екіпажі всіх захоплених суден зрештою репатріюють.
За даними Lloyd’s List Intelligence, лише за останні два тижні, відколи адміністрація Трампа посилила спроби заблокувати експорт сирої нафти з Венесуели, понад 15 танкерів, які перевозять підсанкційну нафту, змінили прапор на російський. Судна під прапором Росії все ще становлять невелику частку тіньового флоту.
«Підняття російського прапора — це спосіб для тіньового флоту начебто захиститися від рейдів… Це, безумовно, може стати осередком напруження між Вашингтоном і Москвою», — сказав Річард Мід, головний редактор Lloyd’s List, видання про судноплавство.
За даними S&P Global Market Intelligence, упродовж останніх трьох місяців 2025 року 25 танкерів змінили прапор на російський. 18 із них зробили це в грудні, а 16 перебували під санкціями Великої Британії або США. Законність таких змін прапора під час рейсу з точки зору міжнародного морського права залишається незрозумілою, зазначає S&P.
Зміна прапора означає новий етап у розвитку флоту танкерів, що перевозять нафту з Венесуели, Ірану та Росії. Оператори цих суден докладають максимум зусиль, аби приховати походження вантажу й уникнути викриття. Тактика включає зміну назв і фальсифікацію координат.
До недавнього часу більшість такого тіньового флоту ходила під маловідомими прапорами, як-от Габон, або під «зручними» прапорами — наприклад, Ліберії. Дехто використовував фіктивні прапори таких країн, як Східний Тимор і Малаві.
Керівники судноплавних компаній та юристи кажуть, що ті, хто контролює танкери, які нещодавно перейшли під російський прапор, сподівалися: США не наважаться чіпати судна, які Москва вважає своїми.
У випадку з Bella 1 МЗС у Москві заявило, що танкер отримав дозвіл ходити під російським прапором наприкінці грудня, це відповідає міжнародному й російському законодавству, а судно прямувало до Росії.
Морські держави піднімають свої прапори на судах уже століттями. Глобальні правила, які покладають на держави відповідальність за безпеку плавання суден, зареєстрованих під їхнім прапором, ухвалили після Другої світової війни. Хоча держави прапора не зобов’язані захищати судна зі своїх реєстрів у разі нападу, країни з великими військово-морськими флотами, такі як Росія, часто це роблять, зазначають морські юристи та представники галузі.
Поширення фіктивних прапорів і реєстрів викликало занепокоєння щодо можливих аварій із участю старих танкерів із підсанкційною нафтою, однак до недавніх захоплень західні уряди здебільшого дозволяли їм ходити безперешкодно.
Перехоплення Bella 1 підкреслює зв’язки між державною нафтовою компанією Венесуели Petróleos de Venezuela (PdVSA) та Росією, а також ширшу роль Москви у формуванні флоту тіньових танкерів.
Кількість тіньових танкерів, які раніше були розраховані на перевезення іранської та венесуельської нафти, різко зросла, аби забезпечити високий рівень експорту російської нафти після запровадження санкцій США та їхніми союзниками.
«Російські інтереси можуть бути пов’язані з PdVSA, що потенційно може привести Трампа до конфронтації з Путіним через нафтові активи у Венесуелі», — сказала Мішель Візе Бокманн із компанії Windward.
Особи, причетні до захоплення Bella 1, повідомили, що російські військові кораблі вели переговори з екіпажем танкера під час абордажу американськими спецпризначенцями. Екіпаж не чинив опору, а російські судна відступили, розповів високопоставлений російський морський чиновник. За його словами, кораблі передали по радіо штабу Північного флоту РФ у Мурманську повідомлення, що вони побоюються перестрілки.
США направили значні сили для підтримки операції із захоплення Bella 1. У якийсь момент два російські літаки пролетіли над судном берегової охорони, що переслідувало танкер.
Хоча Росія врешті відступила, вона має досвід використання своїх збройних сил для захисту інтересів судноплавства. У травні Естонія заявила, що Москва направила винищувач у повітряний простір НАТО, коли Таллінн намагався зупинити танкер без прапора, який Велика Британія внесла до санкційних списків за перевезення російської нафти.
Отже, «перефарбування» під російські кольори наразі не рятує «тіньові судна» від переслідування американцями.
У Москві пропонують відповісти США війною
Найбільш гарячі голови в Держдумі та російська пропаганда запропонували вдарити «Орешником» по Європі й топити американські кораблі у відповідь на захоплення танкера. Однак офіційна реакція Кремля значно спокійніша.
Російській армії слід почати топити американські кораблі й завдати ударів по Європі ракетами «Орешник» у відповідь на захоплення американськими військовими танкера Marinerа під російським прапором в Атлантичному океані, заявили депутати Держдуми.
Дії США щодо Marinerа — це звичайне піратство й рівнозначне посяганню на російську територію, сказав заступник голови думського комітету з оборони Олексій Журавльов.
«Вашингтон намагається подати операцію як лихий рейд за венесуельською нафтою, але ігнорує, що вона проходила на борту російського судна. Такий напад можна кваліфікувати як незаконне перетинання нашого кордону, іншими словами — повномасштабне воєнне вторгнення в Росію», — вважає депутат.
Оскільки дипломатичні методи, на його думку, вичерпані, Росія має відповісти «належним чином».
Він запропонував торпедами потопити «пару американських катерів берегової охорони».
«Атакувати торпедами, потопити пару американських катерів берегової охорони — нормально вони охороняють свій берег за кілька тисяч кілометрів від нього — думаю, США, які перебувають у своєрідній ейфорії безкарності після спецоперації у Венесуелі, зупинити зараз можна лише таким от ляпасом по носі», — заявив Журавльов.
Депутат Держдуми Андрій Гурульов сказав, що операція проти Marinerа — це частина підготовки Заходу до великої війни. За його словами, Росії потрібно діяти на випередження, знищуючи «логістику ворога» будь-якими засобами, аж до «Орешника».
«Що нам заважає завдати ударів, наприклад, по Rheinmetall, який випускає боєприпаси для України? Ніщо не заважає, — сказав Гурульов. — І на цьому боєприпаси закінчаться. Нам потрібна політична воля перекрити всі канали».
Після захоплення судна з’явилися також коментарі лідера ЛДПР Леоніда Слуцького та сенатора Андрія Клішаса, які звинуватили США у порушенні морського права та «піратстві».
Z-блог «Военный Осведомитель» написав, що прецедент «ставить велике питання про реальні можливості Росії захищати власні торгові судна в нейтральних водах». А воєнкор «Комсомольской правды» Олександр Коц закликав російську владу жорстко відповісти на захоплення танкера.
Втім офіційна реакція Росії була обережнішою. Мінтранс РФ заявив, що жодна держава не має права застосовувати силу щодо суден, належним чином зареєстрованих у юрисдикціях інших держав.
А МЗС РФ лише вимагало від США не перешкоджати поверненню на батьківщину російських членів екіпажу.
Водночас, за деякими даними, більшість моряків, захоплених США на російському танкері «Маринера», становлять українці. Московський канал РенТВ стверджує, що громадян України серед екіпажу — 20 осіб, ще шість — громадяни Грузії, і двоє — росіяни.
Нагадаємо, берегова охорона США ще в грудні почала переслідувати танкер біля берегів Венесуели, бо не змогла отримати від влади Гаяни підтвердження, що судно йде під їхнім прапором.
Представники США вимагали від капітана прослідувати до порту США, однак він не підкорився і направив судно в Атлантичний океан. Під час переходу танкер запросив у порту Сочі тимчасову реєстрацію під російським прапором і отримав її.
Однак це не зупинило американців, які стверджують, що судна не мали легальної національної належності.
Захоплення танкера свідчить, що США мають намір зберегти часткову морську блокаду Венесуели, що дає Вашингтону, який заявив про плани брати участь в управлінні країною, важіль впливу на Каракас.
Як би там не було, у Білому домі заявляють, що США можуть віддати під суд екіпаж російського танкера «Mariner», оскільки він незаконно транспортував нафту Венесуели всупереч американським санкціям.
У США зазначили, що танкер «Маринера» йшов під «фальшивим прапором» і «не належить жодній країні», попри заяви Москви про його російську належність.
Після цього американці затримали в Карибському морі ще один танкер «Sophia», який вважався російським, однак його приналежність наразі не підтверджена. Білий дім стверджує, що і цей танкер перевозив нафту з Венесуели в порушення американських санкцій.
«Фальшиві прапори» — як тіньовий флот намагається сховатися за спиною Росії, пише The Times.
Все більше танкерів тіньового флоту, які намагаються залишити Венесуелу, піднімають російські прапори в очевидній спробі отримати захист Москви від захоплення американцями.
За аналізом Lloyd’s List, за останній місяць щонайменше 17 танкерів тіньового флоту змінили прапор на російський.
Перед тим як тікати через Атлантику, танкер Marinera був відомий як Bella 1. Він намагався уникнути американського втручання, змінивши прапор із підробленого гайанського на російський, намалювавши прапор РФ на борту та змінивши назву.
З 2020 року судно змінило шість назв і ходило під прапорами п’яти різних країн. Більшість із них класифікуються як «зручні прапори» — держави, які дозволяють реєстрацію суден із мінімальним контролем.
У дні й тижні, що передували абордажу Marinera та M Sophia, інші тіньові танкери під «зручними прапорами» також зареєструвалися як російські судна — ймовірно, у спробі захиститися від переслідування США.
Аналіз Lloyd’s List показав, що це може бути «постійною еволюцією тіньового флоту з прямим контролем і захистом з боку Росії». Проте ця тактика не змогла вберегти ні Marinera, ні M Sophia від захоплення адміністрацією Трампа.
Hyperion, Aquila III, Premier і Veronica III — серед суден тіньового флоту, що обслуговують Венесуелу, які перейшли під прапор Росії і тепер також можуть отримати російський військовий супровід.
Hyperion змінював прапор п’ять разів лише у 2025 році, зокрема неправдиво використовуючи прапори Коморських островів і Гамбії, перш ніж увійти до російського суднового реєстру. Він давно пов’язаний із Росією і раніше керувався російським судноплавним гігантом «Совкомфлот».
Він прибув до Венесуели для доставки російської нафти й зараз перебуває на півдорозі через Атлантику за курсом, який позавчора ввечері свідчив: танкер може пройти через Ла-Манш наступного тижня.
Veronica III, яка передавала фальшиві координати — такі як Фінляндія і Нігерія — через автоматичну ідентифікаційну систему (AIS), також намагається покинути венесуельські води. Судно регулярно рухається з вимкненими системами позиціювання і в останні роки перевозило іранське та венесуельське паливо.
Не всі танкери змогли уникнути блокади навіть під російськими прапорами. Танкер Premier також перейшов під прапор РФ і раніше управлявся тією ж компанією, що і Hyperion, але він і далі стоїть біля термінала Хосе у Венесуелі.
Попри санкції та тиск урядів, зусилля з припинення діяльності тіньового флоту переважно зосереджувалися на регулюванні, а не на прямому втручанні. У 2024 році Велика Британія оголосила про нові заходи, що зобов’язують судна тіньового флоту мати жорсткіше страхування, якщо вони хочуть пройти через Ла-Манш.
Однак десятки російських танкерів тіньового флоту й далі щомісяця користуються Дуврською протокою. Тепер галузі доведеться з’ясувати, чи здатна нова, агресивніша позиція США щодо тіньового флоту приборкати його активність.
Москва боїться відповідати на захоплення суден США
США продовжують практику перехоплення танкерів «тіньового флоту», якими активно користується Москва, однак Кремль уникає різких дій у відповідь.
Берегова охорона США захопила ще один нафтовий танкер, що вийшов із Венесуели, повідомляє The Wall Street Journal із посиланням на американських чиновників.
В Атлантиці на абордаж узяли танкер Olina, який раніше називався Mivera M і був включений до санкційних списків за перевезення російської нафти.
За американськими даними, судно входило до «тіньового флоту» і використовувалося для експорту нафти та нафтопродуктів із портів Балтійського й Чорного морів до Китаю, Індії та Туреччини.
Olina, що йшов під прапором Східного Тимору, став п’ятим танкером, на який висадилися сили берегової охорони США, зазначає WSJ. 7 січня за підтримки сил ВМС поблизу Ісландії затримали Bella 1, який змінив прапор на російський незабаром після виходу з Венесуели. Також на абордаж узяли танкер M Sophia, що йшов під прапором Панами у водах Карибського моря.
Olina вийшов із Венесуели минулого тижня завантажений нафтою у складі цілої флотилії танкерів, яка намагалася прорвати морську блокаду США невдовзі після повалення і захоплення Ніколаса Мадуро. Під час операції берегової охорони танкер повертався до Венесуели, так і не позбувшись вантажу нафти, повідомляє Reuters із посиланням на джерело.
Захоплення танкерів американськими підрозділами стало рідкісним посиленням санкцій проти так званого «тіньового флоту» Росії. Але експерти вважають, що цей крок навряд чи призведе до ширшої конфронтації з Москвою, принаймні найближчим часом, пише Fox News.
Аналітики загалом сходяться на тому, що ці конфіскації — одна з найпряміших дій США, зокрема проти суден, які, за твердженням Росії, ходили під її прапором — відбуваються в момент, коли Кремль не зацікавлений у ескалації конфліктів за межами Європи й насамперед зосереджений на війні проти сусідньої України.
«Це унікальний випадок», — заявив старший науковий співробітник консервативного аналітичного центру Heritage Foundation Брент Седлер.
США рідко затримують судна під іноземним прапором у відкритому морі, якщо лише громадянство корабля не викликає сумнівів, що, за його словами, мало місце у випадку швидкої перереєстрації та систематичного порушення санкцій.
Директор Центру Європи та Євразії Інституту Гадсона Пітер Раф сказав, що перехоплення танкерів підтверджує прагнення США «диктувати умови на своєму задньому дворі». Тим часом, за його словами, Росія загрузла у війні з Україною, а це означає, що їй буде складно активно впливати на події у Латинській Америці.
Крім того, Росія намагається завоювати прихильність адміністрації Трампа, щоб отримати сприятливий результат мирних переговорів щодо завершення конфлікту з Україною, додав він.
Росія роками експлуатувала так званий «тіньовий флот» нафтових танкерів, щоб обходити санкції. Захоплення судна стало одним із найпряміших на сьогодні кроків США для припинення діяльності танкерів, пов’язаних із цією мережею.
«Зараз у росіян справді не так багато козирів», — сказав Седлер, прогнозуючи стриману реакцію.
The Telegraph повідомляє, що Трамп ухвалив рішення про захоплення російських танкерів після того, як Путін його «втомив».
Президент США Дональд Трамп вирішив перехоплювати російські танкери «тіньового флоту», а також схвалив просування законопроєкту про «нищівні санкції» після того, як почав дедалі більше розчаровуватися у Володимирі Путіні й став сприймати його як головну перепону для припинення війни в Україні, пише видання з посиланням на поінформовані джерела.
За словами співрозмовників, такі кроки Білого дому є сигналом Москві про скорочення часу для пошуку мирного рішення, оскільки в адміністрації Трампа вважають: Путін навмисно затягує переговорний процес. Один із джерел, близьких до найближчого кола Трампа, описав його підхід як «батіг і пряник», зауваживши, що «пряник, по суті, вже закінчився». Інше джерело наголосило, що російська тактика «два кроки вперед, один назад» стає для глави держави все більш «утомливою».
Від себе нагадаємо, що раніше Трамп уже не раз «втомлювався від Путіна».
Навіть якщо інформація The Telegraph відповідає дійсності, це зовсім не означає зміни політики чи навіть настроїв Трампа.
До того ж зовсім нещодавно Трамп продовжував повторювати, що «Путін теж хоче миру», а «Зеленський винен у війні не менше за Путіна».
Водночас сам факт розпочатої Трампом «танкерної війни», якщо вона й надалі вестиметься системно, слід оцінювати позитивно, оскільки руйнує одну з ключових схем експорту Москви в обхід санкцій.
Військовий бюджет США зросте у півтора раза
На тлі «виїзних гастролей Голлівуда у Венесуелі» та танкерної війни відбувається ще одна важлива подія, на яку, як зазначається, звернули недостатньо уваги.
На 2027 рік Трамп запланував найбільше з 1950-х підвищення військового бюджету США, щоб збудувати «армію мрії» і гарантувати безпеку країни від усіх «ворогів».
У 2027 році бюджет Пентагону має зрости до 1,5 трильйона доларів, повідомив Трамп у своїй соцмережі Truth Social. Порівняно з поточним роком (901 млрд доларів) військові витрати США, які й так є рекордними у світі, збільшаться більш ніж у 1,5 раза.
За словами Трампа, це рішення він ухвалив після «довгих і важких переговорів» із сенаторами, конгресменами та міністрами, а нові кошти для військових забезпечать тарифи, запроваджені проти країн, які в минулому «грабували» Америку.
Останній раз США підвищували військовий бюджет більш ніж на 50% у 1951 році — на тлі війни в Кореї, куди Штати відправили сотні тисяч військових, щоб протистояти силам Кім Ір Сена, яких підтримували Китай і СРСР.
Навіть за часів Рональда Рейгана, на піку холодної війни, коли США запустили програму «зоряних війн» і розмістили ядерні ракети в Європі, збільшення військового бюджету не було настільки стрімким — на 25% у 1981 році та на 20% у 1982-му, нагадує Reuters.
Сотні мільярдів доларів нових вливань у Пентагон потрібні для фінансування оборонних програм Трампа, включно із системою ПРО «Золотий купол», а також проєктом модернізації військово-морських сил «Золотий флот», пише Politico.
Перший проєкт оцінюється у 175 млрд доларів, а другий передбачає будівництво 25 нових військових кораблів класу «Трамп», які будуть оснащені лазерами, гіперзвуковими ракетами і зможуть нести ядерну зброю.
