Українська війна на піар-посиденьках BRICS: словоблуддя поблизу Собору Казанської Богоматері

29 Жовтня 2024, 10:54
2669197 Економічні новини - головні новини України та світу

Саміт БРІКС, що відбувся з великою помпою в столиці російського Татарстану Казані, вирізнявся пихатим, але абсолютно порожнім пафосом, і його відчутним результатом став лише гучний піар агресора, провал західних спроб його міжнародної ізоляції та демонстрацією рукостискань «особи, схожої на Путіна», чим відзначився генсек ООН, котрий улесливо та з поклоном потискав руку цій «особі», яка оголошена в розшук як міжнародний злочинець.

Те саме можна сказати про результати цього «піонерського зльоту тихих і буйних антизахідників» щодо війни в Україні. Замість обіцяного «потужного голосу» Глобального Півдня та групи «Друзі світу» під керівництвом Китаю з метою якнайшвидшого припинення цієї кривавої та абсолютно ідіотської війни, на світ з’явилася абсолютно нікчемна декларація із закликом зупинити війну по лінії фронту на основі основних документів ООН, яким цей заклик Практично суперечить.

До того ж, агресор цей «папірець» однозначно ігнорує та веде ескалацію війни далі, залучаючи війська Північної Кореї. У свою чергу, миротворці та «друзі світу» вдають, що не помічають, що агресор плювати хотів на їхні мирні ініціативи, і продовжують вести з ним вигідну комерцію та обговорювати фантастичні перспективи «світлого антизахідного майбутнього», хоча в реальності рвати із Заходом, Тим більше, різко йому протистояти ніхто з цієї компанії серйозно не має наміру, крім тих, хто перебуває під санкціями Москви і Тегерана, бо навіть Китаю це не потрібно.

Таке коротко лібретто саміту БРІКС у Казані 22-24 жовтня 2024 року. На цьому можна було б поставити крапку, але в цій темі є деякі важливі деталі, які слід коротко розглянути.

Трохи історії з географією

Найцікавіше, що відбувалося це дійство в Казані, столиці Татарстану, який ще нещодавно намагався виявити певне вільнолюбство в рамках Приволзького федерального округу країни-агресора, але з цим вони не змогли. Навіть посаду «президента» Татарстану довелося перейменувати на «раїса» – це слово в татарську потрапило з арабської мови і означає «глава», «начальник», «керівник». Але причини зміни назви головної особи Татарстану полягають не в національних традиціях, а в тому, що у агресора «президент має бути один», і це явно не нинішній «раїс» Рустам Мініханов, якого змусили «перейменуватися», хоча посадою президента Татарстан отримав ще до розвалу Союзу у червні 1991 року, і тоді ним став – за «доброю» традицією! – Колишній перший секретар Татарського республіканського комітету КПРС Мінтімер Шаймієв. Люди старшого покоління повинні пам’ятати ті «ігри в незалежність» під час розпаду Союзу, коли президентським постом міг мати навіть відсталий колгосп.

Щоправда, Татарстан «відсталим колгоспом» важко назвати. Крім видобутку нафти і газу, тут розміщено цілу низку високотехнологічних виробництв, у тому числі військових, включаючи виробництво безпілотників, якими ворог атакує Україну, що з’явилося нещодавно в татарстанській Єлабузі.

Про спроби Татарстану кілька років тому ще раз «пограти в незалежність» і про те, який «пшик» із цього вийшов, докладно йшлося у грудневій 2022 року публікації « Підводний човен» Татарстану серед безмежних просторів путінської Росії ».

Втім, посада «раїсу», наскільки можна зрозуміти зміст відеосюжетів, що з’явилися в мережі, дала можливість нинішньому главі Татарстану «замалюватися», зустрічаючи дорогих гостей, що прибули на саміт БРІКС, і помпезно пригощаючи їх біля трапу літака не лише традиційним «російським короваєм», а й татарським. стравою “чак-чак”. Практична користь з цього є в тому сенсі, що в результаті цього широка світова громадськість отримала уявлення про те, що так звані росіяни – це не тільки і не завжди росіяни та християни, незважаючи на запевнення в тому, що Росія – це, мовляв, щось таке слов’янське та православне.

Вихідцям з колишнього СРСР, особливо тим, хто встиг у ті далекі часи відвідати ті місця, нічого нового немає. Але для іноземців, наприклад, для генсека ООН Гуттериша і не тільки для нього, подібні розклади могли виявитися новинкою. Можливо, саме тому Гуттериш запобігливо присідав і заглядав у очі, вітаючись з «обличчям, схожим на міжнародного військового злочинця Путіна».

Казань у цьому сенсі цікава тим, що є змішанням православної та ісламської культур, коли куполи і хрести християнських храмів є сусідами з мінаретами мечетей.

Якщо говорити про православну складову, то ексклюзивом Казані є Казанська ікона Божої Матері, яка, за переказами, з’явилася в Казані в 1579 році. Першообраз цієї варіації на тему Богородиці Одигітрія вважається втраченим з 1904 року, коли образ було вкрадено з Богородицького храму Казані, і його сліди загубилися. Існує ряд списків, простіше кажучи, копій, серед яких виділяють Московську, Петербурзьку та, що кумедно, Ватиканську.

У місці нібито здобуття чудотворної ікони у 1596 році було закладено і згодом збудовано храм Казанської Ікони Божої Матері, який, як це часто траплялося, у 1932 році був зруйнований «войовничими атеїстами». У 2016-2021 роках, тобто зовсім недавно, він був відтворений, і є типовим новоділом.

«Який матері?.. – Казанській! Бога! Матері!»

Все це до того, що заяви про крайню успішність саміту БРІКС, насамперед для Москви, викликають криву усмішку у будь-кого, хто хоча б трохи усвідомлює те, що собою являє БРІКС.

Після вступу до цієї організації Єгипту, Еміратів, Ефіопії та Ірану, на додаток до початкових Бразилії, Росії, Індії, Китаю та Південної Африки, БРІКС мав стати ЄБАРЕКІСом. Але оскільки Аргентина вступати передумала, то й ЄБАРЕКІС не вийшов. Наскільки можна зрозуміти, це об’єднання зараз перебуває у пошуку як сенсу свого існування, а й назви. Заговорили начебто про назву «Bridge», тобто «міст», але щось начебто знову не зрослося, та й не зовсім ясно, чому «міст», а не скажімо, «бордюр» або просто «поребрик».

Втім, назва – це така справа, але із змістом у БРІКС поки що теж не виходить. Про це докладно йшлося у вересні 2023 року у публікації « БРІКС перетворюється на ЄБАРЕКІС: як це позначиться на Україні » за фактом попереднього саміту БРІКС, і з того часу мало що змінилося, крім входження до БРІКС нових членів, що нічого з погляду суті не змінило.

Жодної альтернативою Заходу БРІКС не став і найближчим часом не стане. Жодної альтернативи долару це об’єднання поки що світу не явило, і далі розмов тут справа поки не йде. Тим більше, в жорстку опозицію до Заходу переважна більшість країн-членів БРІКС, включаючи, із застереженнями, навіть Китай, не кажучи про Індію, ставати не мають наміру, хоча всі вони мають претензії до Заходу, найчастіше цілком обґрунтовані.

Різке протистояння із Заходом потрібне хіба що Москві та Тегерану, які перебувають під санкціями, але решта, як сказали б безсмертні Ільф і Петров, «учасники конвенції» аж ніяк не горять бажанням їх підтримувати в цьому, оскільки всі вони розраховують за західні ринки, технології, інвестиції . Власне, навіть Іран готовий хоч трохи примиритися та поторгуватись.

Більше того, багато учасників об’єднання грають на формально незахідному та навіть демонстративно антизахідному полі у вигляді БРІКС для того, щоб виторгувати собі додаткові бонуси у Заходу. Не будуть Єгипет, Індія, Південна Африка, Емірати, Бразилія, навіть Ефіопія (має режим сприяння США та ЄС) «бити горщики із Заходом», і сподіватися на це просто дурість.

Навіть Китай при всій своїй начебто антизахідній повістці вельми скрупульозно стежить за діяльністю своїх банків і компаній, щоб вони не потрапили під американські санкції за надто явну співпрацю з Москвою. Не ризикуватиме Китай трильйонним (!) на рік західним ринком і перспективою блокування доларових та єврорахунків, щоб потрафити московській параної.

Саме тому, коли в черговий раз із Москви чи навіть від інших вітчизняних коментаторів чуються заяви про те, що БРІКС створив свій «новий дивовижний» світ, який повністю ізольований від Заходу і живе в якійсь паралельній із Заходом реальності, то у відповідь можна привести кілька перефразований відповідно до вищеописаного «казанського колориту» знаменитий вислів із комедії Леоніда Гайдая , до речі, етнічного українця по батькові, який хоч і народився на Далекому Сході:

«- Який матері?!

– Казанській! Бога! Матері!»

Про те, що саміт БРІКС у Казані вдався з погляду піару Росії, демонстрації рукостискання та відсутності реальної ізоляції, пишуть «і свої, і чужі».

Ось що, зокрема, пише російський опозиційний тг-канал «Воля»:

« Різноманітні політичні експерти та міжнародні оглядачі визнали саміт БРІКС у Казані безперечним успіхом Володимира Путіна, який настільки представницьким міжнародним заходом за участю делегацій від 36 держав та шести міжнародних організацій, продемонстрував, що мета Заходу, укласти російський режим у міжнародну ізоляцію, не досягла.

Особисті візити прем’єр-міністра Індії Нарендри Моді та голови КНР Сі Цзіньпіна, а також генсека ООН Антоніу Гутерріша надали цьому заходу значущості особливо на тлі перенесення Україною Другого саміту світу, який планувався Зеленським на листопад 2024 року. Для публіки Глобальний Південь фактично зримо висловив підтримку Росії у її протистоянні колективному Заходу, а трагедія українського народу залишилася за дужками питань торгівлі російськими ресурсами з хорошим дисконтом.

Казанський саміт БРІКС окрім інформаційного ефекту для режиму нічого більшого не дав… Жодних значних рішень не було підготовлено. Запрошені гості залишали ідеям створення спільної валюти БРІКС, але поки що навіть організація розрахунків у національних валютах у рамках якоїсь спільної фінансової структури є скоріше питанням обговорень та спекуляцій, ніж чимось реальним.

Чи готові країни Глобального Півдня йти на конфронтацію із колективним Заходом задля підтримки режиму Путіна в Росії? Точно ні. Для них комунікація з Путіним — це можливість підвищити свої ставки у переговорах із «колективним» Заходом та отримати більше російських ресурсів за меншу ціну або заробити на підсанкційному експорті до РФ. У результаті реальними союзниками Кремля залишаються Північна Корея та фундаменталістський Іран, військово-стратегічну вісь із якими Путін зараз вибудовує. А решта «друзів» аплодуватиме і дивитиметься, як він самостійно намагається розгрібати власні проблеми.

«Головна мета була – погладити Путіна по самолюбству і пошанувати Раїсу Іванну », тобто. раїсу Татарстану , який тепер відповідає за зовнішні зв’язки із Третім світом. Мало хто з іноземних делегацій знається на російських реаліях, тому готували спеціальні книжечки, де розписували, хто є хто. Чиста бананова показуха. Жодних рішень на цьому сабантуї не прийнято і не планувалося прийматись. Щодо Китаю, то все зрозуміло давно, ще після візиту Путіна туди. Вони знають, що отримають. З індусами теж все обумовлено. Решта – тло. Дуже великий апаратний успіх для Лаврова – приїзд Гутерріша. Це було важливе завдання його привезти. Але реально немає жодного протистояння Глобального Півдня та Глобального Заходу. Є потреба показати народу, що ми не в ізоляції, до нас іноземці їздять, президента поважають, Казань хвалять. Все як завжди», – прокоментував саміт один із високопосадовців адміністрації російського президента ».

“Важливим досягненням” саміту стало затвердження статусу країн-партнерів для 13 держав: Туреччина, Казахстан, Узбекистан, Алжир, Білорусь, Болівія, Куба, Індонезія, Малайзія, Нігерія, Таїланд, Уганда та В’єтнам.

Цікаву замальовку дає Neue Zürcher Zeitung у публікації ” Der Brics-Gipfel endet mit dürftigem Ergebnis, aber Russland Erzielt einen Propagandaerfolg ” або ” Саміт БРІКС завершився з поганими результатами, але Росія досягла пропагандистського.

З сарказмом зазначається, що великі кішки мають бути захищені, і для цього потрібна співпраця. Про це йдеться у підсумковій декларації 16-го саміту БРІКС. Згідно з пунктом 20, дев’ять країн, до яких входять Бразилія, Росія, Індія, Китай, а потім і ПАР, погодилися створити «Міжнародний альянс із захисту великих кішок». І лише у пункті 36 нагадується про «національні позиції щодо ситуації в Україні та навколо неї». У документі повідомляється, що всі держави мають діяти відповідно до Статуту ООН.

У Статуті ООН держави зобов’язуються підтримувати територіальну цілісність кожної країни. У підсумковому документі немає заклику до президента Росії Володимира Путіна припинити бойові дії в Україні. Учасники зустрічі у Казані також утрималися від публічного засудження «спеціальної військової операції» Путіна.

Таким чином, Путін може святкувати на своїй маленькій світовій сцені та отримувати подяку за російську гостинність. При цьому він демонструє, що Росію аж ніяк не ізольовано на міжнародному рівні. Російське телебачення, лояльне державі, відзначає дні Казані як подія століття.

Навіть генеральний секретар ООН підіграє йому. Кремль чудово володіє символічною силою образів. Примітно, що навіть високопоставлений представник міжнародного права, Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш дозволяє втягнути себе в пропаганду. Він приїхав до Путіна і сидить за великим круглим столом 36 держав, які прийняли запрошення Москви.

На 43 сторінках члени БРІКС перераховують те, що вважають важливим, у 134 пунктах. Це порожні фрази, що починаються з таких пропозицій, як «стурбовані», «ми вітаємо», «ми раді» і «ми підтверджуємо». Йдеться про «створення багатополярного порядку» та засудження «незаконних санкцій».

Збройні конфлікти в різних регіонах світу мають бути врегульовані, а гонки озброєнь у космосі запобігли. Афганістан має стати «незалежною, мирною державою, вільною від терористів», а Судану слід приділити більше уваги. Заявлено про «необхідність дотримання прав людини у всіх країнах» і взято зобов’язання створити «гнучкішу, ефективнішу, більш чуйну, легітимнішу, демократичну багатосторонню систему».

Гутерріш сидить і мовчки слухає. Глобальна більшість», як називає себе клуб людей, що зібрався в Казані, в основному автократів і диктаторів, вихваляє себе і свої ідеї «справедливішого» світоустрою.

Але як би не хотіла група БРІКС створити противагу Заходу, це все ж таки не альянс. Інтереси країн надто розходяться, кожна має свої власні цілі і прагне рівноваги. Підсумкова декларація залишається лише набором каламутних і суперечливих ідей.

Бажана Путіним «дедоларізація» світу так і не просунулась. Платіжна система БРІКС, яка мала стати альтернативою Swift, залишається лише спільною мрією. Той факт, що конкретного прогресу немає, немає великого значення для Москви.

У Казані Москва отримала те, що давно шукала: кілька найвпливовіших людей світу, які стоять разом із Путіним на чолі.

Від себе додамо, що це «свято піару» не відбулося б, якби Америка по вуха не пірнула у свої передвиборчі проблеми, а Європа не тремтіла б у жаху та розгубленості.

Про це цікаво пише російський публіцист і юрист Володимир Пастухов, що знаходиться в Лондоні:

Росія поки не виглядає сильно ізольованою. І це виявилося для Заходу тією найновішою об’єктивною реальністю, яка дана йому в вельми неприємних відчуттях і яка тепер їм переосмислюватиметься незалежно від того, чи прийде до влади в Америці Трамп чи Харріс…

Росія цей дипломатичний раунд, якщо не виграла, то й не програла. Основної мети західної політики щодо Росії після початку агресії проти України не досягнуто. Точніше, її досягнуто лише частково – Росія ізольована від Заходу, та й то місцями. Що стосується решти світу, то він або проігнорував заклики Заходу, або й зовсім, якщо йдеться про Китай, Індію, Туреччину, Іран, держави Аравійського півострова і навіть, пробач Господи, про Північну Корею, вирішив скористатися ситуацією у своїх геополітичних і просто вузькокорисливих економічні інтереси.

І біда зовсім не в тому, що Заходу не вдалося організувати ефективну економічну блокаду Росії. Якраз у цьому напрямі зроблено чимало, щоб підірвати у перспективі здатність Росії повноцінно розвиватися. Головна проблема полягає в тому, що Росію не вдалося ізолювати морально. Глобальний Південь залишився загалом глухим до болю України та її спраги сатисфакції та відновлення справедливості. Москва не стала для цієї частини світу нерукопожатною – з усіма економічними та політичними наслідками, що випливають із цього. Це єдиний, але дуже важливий успіх Москви. Решта її маніловські плани з перебудови світу можна проігнорувати як чергову російську соціальну утопію. Навіть якщо вони й справдяться колись, то Росія буде в цьому «перевлаштованому» світі на підспівках у кращому випадку у Китаю, у найгіршому – у Північної Кореї.

Результат не можна інтерпретувати як успіх кремлівської дипломатії… Цей народний хурал зібрався в Казані не тому, що Росія сильна, а тому, що Захід виявився слабким. Захід на третьому році війни несподівано усвідомив, що досяг межі своїх ризиків та межі своїх можливостей. На подив багатьох західних стратегів, світ справді виявився багатополярним, але сам собою, а зовсім не тому, що цього захотів Путін… І нехай це везіння – чиста випадковість, але висновки робити доведеться. Думаю, питання про завдання Росії швидкої стратегічної поразки поступово йде в західному політичному порядку на другий план. І, навпаки, в Америці та Європі звикають до думки, що зима буде знову довгою. Припускаю, що після американських виборів за будь-якого їх результату на нас чекають зміни у стратегічних підходах ».

У підсумковому комюніке було багато слів і мало деталей про створення нових платіжних та торгових механізмів, які могли б обійти домінуючі західні структури.

Але, як слушно зазначають західні медіа, Казань не займе такого ж місця в історії, як Бреттон-Вудс, містечко в Нью-Гемпширі, де 80 років тому переможці у Другій світовій війні розробили валютний порядок, який став домінувати у світовій економіці та закріпив панування долар.

Водночас, саміт наголосив на справедливому невдоволенні системою, яка, на думку експертів, не приносить користі більшій частині світу. За останнє десятиліття стався обвал капітальних трансфертів у економіки, що розвиваються, а країни, що розвиваються, недостатньо представлені в процесі прийняття рішень МВФ.

Зазначається, що у міру збільшення кількості учасників БРІКС дисбаланс у розмірах та впливі між країнами-членами, а також протиборство національних інтересів все більше ускладнюватимуть досягнення консенсусу за спільними ініціативами.

Хоча більшість спостерігачів сумніваються, що пакт БРІКС про запуск власної платіжної системи найближчим часом кине виклик пануванню долара, подібні ініціативи залучають країни, які побоюються, що їхня власна політика одного разу може спричинити санкції Заходу. Прагнучи створити альтернативну структуру, вони намагаються геополітично підстрахувати себе від майбутніх тертя із Заходом.

Зазначається, що ініціатива створення депозитарно-клірингової системи БРІКС просувається Москвою як система міжнародних розрахунків, альтернативна західній.

Намагаючись переконати держави-члени поглибити фінансову співпрацю без участі Заходу, Москва на саміті виступила за об’єднання депозитаріїв країн-учасниць під парасолькою BRICS Clear з метою забезпечити безперебійне проведення транскордонних операцій із цінними паперами як альтернативу системам Euroclear та Clearstream.

Ця ідея оцінюється західними експертами неоднозначно.

З одного боку, відсутні видимі ознаки того, що більшість країн БРІКС, які опинилися під санкцією Росії та Ірану, зацікавлені в приєднанні до спільного депозитарію, оскільки більшість країн БРІКС мають великі економічні зв’язки із західним світом і не хочуть ці зв’язки рвати, що визнають навіть у Росії.

З іншого боку, кажуть, що платіжна система може бути сформована та призведе до зростання обсягів торгівлі між членами БРІКС на 5-7%. За наявною інформацією, представники Центробанків країн БРІКС планують обговорити це питання у грудні.

Позиція Глобального Півдня щодо війни в Україні: порожні балачки на користь агресора

Щодо війни в Україні саміт БРІКС породив ще одну декларацію, що нічого не означає, незважаючи на широко поширені напередодні наївні очікування, що на саміті відбудеться істотний поступ до укладання миру під тиском Китаю в рамках «китайсько-бразильського мирного плану» за участю розпіареної групи «Друзів». світу», про що докладно йшлося у публікації « Друзі світу», друзі Москви чи друзі Китаю? » .

Заяву з підсумкової декларації БРІКС щодо війни в Україні важко охарактеризувати інакше, як порожню та цинічну балаканину, яка грає на руку лише агресору.

У заяві йдеться про необхідність вирішення конфлікту шляхом «переговорів та дипломатії». Також «із задоволенням зазначаються пропозиції» щодо посередництва мирного врегулювання. При цьому, мабуть, мають на увазі «китайсько-бразильська» мирна ініціатива).

«Ми нагадуємо про національні позиції щодо ситуації в Україні та навколо неї, позначених на відповідних форумах, включаючи РБ ООН та ГА ООН. Ми підкреслюємо, що всі держави повинні діяти відповідно до цілей та принципів Статуту ООН у всій їх повноті та взаємопов’язаності. Ми із задоволенням відзначаємо відповідні пропозиції щодо посередництва та добрих послуг, покликані забезпечити мирне врегулювання конфлікту за допомогою діалогу та дипломатії», – йдеться у повідомленні.

У Росії заявили, що вітають китайсько-бразильський мирний план, який передбачає закінчення війни по лінії фронту, хоча це начебто суперечить більш раннім заявам про те, що як умова переходу до миру Москва висуває вимоги повністю віддати їй чотири області – Херсонську, Запорізьку , Донецьку, Луганську, які «приєднані до Росії», не кажучи про Крим

Від себе поставимо собі запитання: на кого розрахована ця «фількіна грамота»?

Агресор нападає на сусідню суверенну державу, руйнує значну її частину, вбиває і калічить сотні тисяч громадян, окупує частину її території, заявляє про «приєднання» їх до себе, вимагає ще частину території як умову припинення війни, не кажучи про обмеження суверенітету та інше .

На все це «казанський сходняк» БРІКС заплющує очі, посилаючись на документи Радбезу та Генасамблеї ООН.

Хоча відповідно до документів ООН, агресор повинен, як мінімум, забратися з території України, не кажучи вже про компенсацію збитків тощо.

Так званий «китайсько-бразильський план» передбачає зупинку війни по лінії фронту, з чим агресор на кшталт згоден, хоча цей план суперечить тим нормативам ООН, на які посилається наведена заява.

І це вже не кажучи про такі «дрібниці», як погано прихована допомога агресору з боку «миротворця» Китаю, а також перспектива участі у війні на боці агресора військ Північної Кореї васала все те ж Китаю.

Причому цей абсурдний цинізм освячується присутністю генсека ООН на вказаному заході.

Багато коментаторів, включаючи МЗС України, звертають увагу на те, що Москва, мовляв, визнала «китайсько-бразильську ініціативу» з укладанням світу за поточною лінією фронту, відмовившись від «чотирьох областей», і це нібито є чи не великим успіхом та рухом уперед.

При цьому, щоправда, наголошується, що серед країн БРІКС та «прокитайських друзів світу» єдиної позиції щодо війни Україні відсутня, але це вже дрібниці.

Зазначається, що Путін нібито навіть готовий до переговорів на «китайсько-бразильських» умовах, але Україна, мовляв, відмовляється.

Далі автор цих рядків висловлює суто особисту точку зору, яка, проте, є абсолютно адекватною реаліям.

Як сказано вище, підсумкова декларація саміту БРІКС у частині українського питання є не більш ніж порожнім папірцем. Згода чи незгода Москви з «китайсько-бразильським планом» зовсім нічого не означає, оскільки дотримуватися цього плану Кремль не має наміру, а змусити його це робити ніхто не може, та й не хоче. Здається, що в Пекіні це добре розуміють, тому зобразили у декларації своє нібито прагнення миру і заспокоїлися.

Тут же слід зазначити, що поширена думка про те, що Китай може якось сильно вплинути на Москву, видається надто перебільшеною. Про вплив Індії чи Бразилії взагалі говорити нічого.

Чи Сі благословив Москву на війну, але це ніяк не сприяє її припиненню.

Саме тому у підсумкових документах ні слова не сказано про засудження московської агресії. Ці документи не містять хоча б більш-менш чіткої вимоги про припинення війни на адресу Москви, яка цю війну затіяла і вторглася на чужу територію. Крім розмитих посилань на нормативи ООН, у документах саміту БРІКС конкретних вимог до Кремля не міститься, тому що, по-перше, ніхто Москву примушувати до миру не має наміру, а по-друге, у Москві начхати хотіли на такі вимоги, якщо вони все ж таки будуть озвучені.

Крім того, є і суто меркантильні інтереси.

Прийнято багато говорити, що війна вигідна Заходу для виснаження агресора, заробляння зброї тощо. Це правильно, але лише частково. Захід втрачає, як мінімум, політично і все сильніше, показуючи свою неспроможність, і всі ці БРІКСи про це яскраво свідчать, про що йшлося докладно.

Якщо говорити про іншу сторону в особі Глобального Півдня, то багатьом там наша війна досить байдужа, але вони не хочуть псувати стосунки з Москвою, Пекіном і таке інше.

Наприклад, захотів Китай фактично для просування своїх інтересів і створення собі іміджу миротворця, причому фальшивого, створити групу «Друзів світу» – і багато країн до цієї групи записалися просто так, тому що від цього «ні спекотно, ні холодно», але при цьому можна “зробити красиво” Пекіну у своїх інтересах. З Москвою сваритися теж ні до чого, тим більше, що від неї можна «набути» багато корисного. Власне, і із Заходом при цьому можна не сваритися з тієї ж причини, тим більше, що висловлюється як миротворча позиція.

А в суто меркантильному плані кривава бійня, розв’язана Москвою в Україні, багатьом дуже навіть вигідна. На дешевій російській нафті, а також на поставках підсанкційних товарів до Росії непогано «годуються» не лише Індія та Китай, а й Туреччина та Азербайджан, країни Центральної Азії тощо. За три роки вибудовано схеми з обходу «дірявих» санкцій, і відмовлятися від «гешефтів» ніхто не поспішає.

Зрештою, це вигідно багатьом і Заході. Наприклад, багато західних контрагентів із задоволенням купують недорогі нафту і нафтопродукти в Індії, вдаючи, що не розуміють, звідки в останні пару років в Індії раптом узялося так багато цих товарів, хоча цілком очевидно, що вони мають російське походження.

Тому всі ці «мирні китайсько-бразильські плани», «друзі світу», гарні декларації є те, що називається «понтами для приїжджих».

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті