Кіпр обіцяє посилити контроль за своїм фінансовим сектором після того, як набули розголосу факти переведення до цієї країни ЄС активів російських олігархів на сотні мільйонів доларів. Крім того, кіпрські корпоративні гравці, зокрема консалтингова фірма PwC Cyprus, брали участь у корупційних схемах. Зокрема, вони проводили засекречені платежі «впливовому західному журналісту» та використовували схеми з порушенням правил, пов’язані з фінансуванням футбольних клубів.
Така реакція стала наслідком журналістського розслідування кількох авторитетних ЗМІ, зокрема The Guardian. Своєю чергою воно стало можливим завдяки найбільшому в історії витоку фінансових даних із Кіпру, переданих анонімним джерелом до Міжнародного консорціуму журналістів-розслідувачів (ICIJ).
Влада країни запевняє, що звернулася до британських спеціалістів задля створення підрозділу з впровадження санкцій. Кіпр також приєднався до проєкту ЄС із підвищення ефективності санкцій.
«Стратегія нашого уряду, який узявся до виконання обов’язків у березні 2023 року, полягає в нульовій толерантності до питань, що стосуються ухилення від санкцій і порушення законодавства, і, як наслідок, збереження імені країни як надійного фінансового системного центру. Я хотів би підкреслити, що наш уряд однозначно відданий боротьбі з корупцією та незаконним фінансуванням і вживає всіх необхідних заходів для забезпечення повного виконання санкцій ЄС», — сказав речник кіпрського уряду Константінос Летімбіотіс.
Що розкрив витік
У наслідок витоку стало відомо, що зі 104 російських мільярдерів зі списку Forbes, дві третини користувалися послугами Кіпру. Консалтингові фірми також допомагали тим клієнтам, які потрапили під санкції — таких виявилося 71. Клієнтами кіпрських фірм були в тому числі:
- Олексій Мордашов, якого називають «гаманцем кремля». Він спробував перевести 1 мільярд фунтів стерлінгів у компанію на Кіпрі, зареєстровану на ім’я свої «супутниці життя». Цей же олігарх заплатив 600 000 євро впливовому німецькому журналісту Юберу Зайпелю, який вважається провідним експертом із росії, ймовірно, за позитивні відгуки про путіна в його книгах;
- Роман Абрамович, у часи, коли він був власником ФК «Челсі». Він платив агентам, скаутам і офіційним особам клубу, порушуючи суворі футбольні правила бухгалтерського обліку. Абрамович використовував Кіпр, аби контролювати кар’єри 21 молодого футболіста, адже уклав угоди про власність на третіх осіб, які фактично перетворювали їх на заручників його доброї волі.
За період із середини 90-х до квітня 2022 року на Кіпрі зареєстрували майже 800 компаній і трастів, які належали або контролювалися підсанкційними росіянами. Уряд Кіпру посилив контроль над російськими клієнтами навесні, коли США та Великобританія наклали санкції на 23 власників кіпрських паспортів і понад десяток компаній.