Електромобілі підкорюють Україну

23 Січня 2018, 18:10
no image

2017-й можна сміливо називати роком електромобілів в Україні. Так, за інформацією Асоціації Укравтопром, тільки за січень-жовтень минулого року продано на 227% більше цих машин, ніж за аналогічний період 2016-го. Скасування податків має посилити цей бум цього року.

Як пояснив «і» директор Всеукраїнської автомобільної асоціації дилерів та імпортерів Олег Назаренко, для електромобілів у нашій країні останнім часом справді створювали певні «тепличні» умови.

«Активізація ринку електрокарів почалася наприкінці 2015-2016 рр., коли скасували 10%-ве мито на їхнє ввезення до нашої країни. У 2017 р. був бум їхнього імпорту в Україну. 2018 рік також нам дає в цьому сенсі великі надії. Так, з 1 січня ліквідовано акцизи та ПДВ, і такі авто тепер коштуватимуть на 15-25% менше, ніж у сусідніх Польщі, Словаччині та навіть Німеччині. Сподіваюся, цього року ми спостерігатимемо небувале зростання обсягів продажів електромобілів, що буде набагато більшим, ніж у 2017 р.».

Наразі проблема в тому, що до 90% усіх електромобілів, які завозять у режимі імпорту в Україну, є вживаними. На думку фахівців компанії Eleсtrocars, з них 90% припадає на автокари Nissan Leaf, що імпортують із США. У цій країні такі автомобілі продають на спеціалізованих автоаукціонах, а потім вивозять в Україну наші дилери.

Такі електромобілі можуть коштувати в рази дешевше, ніж їхні абсолютно нові аналоги. Так, наприклад, уже в Україні старі Nissan Leaf можуть коштувати (залежно від пробігу та року випуску) $4,5-17 тис. Серед інших популярних марок уживаних автомобілів можна назвати Chevrolet, Tesla та Ford Focus Electric.

Однак проблема в тому, що ресурс батареї (і сам собою, і в результаті максимальна ємність та, відповідно, пробіг) уже не той, але ж на батарею припадає левова частка ціни електрокара.

Фахівці стверджують, що невдовзі (після того, як новий закон про скасування мит і фактичне скасування сплати ПДВ набуде повної чинності) вартість таких уживаних електрокарів може знизитися на $2-2,5 тис. Ця новина, безперечно, є приємною для всіх, хто бажає придбати собі такі автомобілі.

Хоча, наприклад, виконавчий директор компанії Electrocars Олександр Кравцов вважає, що така сума зниження ціни буде скромнішою – до $1000. На його думку, для вживаних автомобілів у сегменті преміум-класу, таких як Tesla або BMW, скасування деяких податків не буде помітним, і на кінцеві ціни теж не впливатиме.

До того ж потрібно зважати й на таке: велику частину вживаних електромобілів ввозили в Україну за сірими схемами, за яких говорити про сплату ПДВ взагалі не доводиться. Тож, можливо, саме для сірої категорії вживаного електроімпорту також істотних змін щодо зниження цін цього року не буде.

Проте Олег Назаренко впевнений, у 2018 р. зростання імпорту вживаних електрокарів буде істотним. Однак фахівець зазначає, якщо таке спостерігатиметься, то підвищений попит на автомобілі б/у «підштовхне» не падіння цін, а, навпаки, їхнє певне збільшення. Отже, як бачимо, є два погляди на потенційні тренди.

Щодо нових електромобілів, то їх сьогодні здебільшого продають в Україні два салони офіційних дилерів і дистриб’юторів – Hyundai та Renault. Часто ЗМІ зазначали, що нібито представництво Mitsubishi теж збуває нові електромобілі в Україні. Однак у представництві цієї компанії запевнили, що не продавали електрокари й найближчим часом торгувати ними не збираються.

Сьогодні вартість нових електромобілів зазначених марок коливається в межах $32-44 тис. Звичайно, ціни на нові електрокари значно вищі, ніж на вживані, однак перші знаходять дедалі більше своїх покупців в Україні. З нового року вартість нових електромобілів може також дещо подешевшати.

Генеральний директор ТОВ «Хюндай Мотор Україна» Геннадій Четверухин розповів «і», що їхня компанія офіційно продає електромобіль Hyundai IONIQ з червня 2017 р. «Взагалі останнім часом ми спостерігаємо значне збільшення попиту на електромобілі. Покупці більше зацікавлені в інформації про ємність акумулятора, його запас ходу та наявність офіційної гарантії на батарею. Особливий інтерес до придбання електрокарів виявляють представники корпоративного сектора, які вважають за потрібне перевести свій автопарк на такі машини з міркувань економії та екологічної безпеки. Адже відомо, що витрати на утримання електромобіля набагато менші, ніж на транспортні засоби, що працюють на дизельному паливі», – говорить він.

А от деякі компанії – імпортери бензинових та дизельних автомобілів, з якими розмовляли «і», геть заперечували велике майбутнє для розвитку ринку електрокарів не тільки в нашій країні, а й у всьому світі.

Один із менеджерів салону-імпортера заявив, що електромобілі показали себе дуже погано з погляду довгої підзарядки їхніх акумуляторів і нібито великого споживання електроенергії: «Ви собі тільки уявіть, скільки споживатимуть енергії такі машини?! Дуже багато. А це може спричинити великі проблеми з напругою в наших мережах та масовим відключенням споживачів від електроенергії. На мій погляд, майбутнього в електрокарів немає. Є майбутнє в автомобілів, що працюють на водневих носіях, випробування яких уже проводять на деяких заводах-виробниках в усьому світі».

Однак експерти в такій відповіді однієї з компаній – дилерів автомобілів бачать просто небажання працювати з електромобілями. До того ж справді ці авто можуть скласти вже найближчим часом сильну конкуренцію для машин, що працюють на дизелі або бензині.

«Я б назвав моделі з двигунами, що працюють на водневих паливних елементах, автомобілями далекого майбутнього. Зараз вони не здатні скласти конкуренцію електрокарам ні за ціною, ні за наявністю інфраструктури, насамперед в Україні. Машини найближчого майбутнього – це електромобілі, на які є попит і пропозиція, забезпечені більш-менш розвиненою інфраструктурою. Проблем споживання ними великої кількості електроенергії наразі немає, бо немає такої великої кількості електромобілів. Коли ця проблема набуде критичних масштабів, тоді її доведеться вирішувати через певні інженерні рішення та використання альтернативних джерел енергії», – говорить Геннадій Четверухин.

У цьому з ним солідарний Олег Назаренко, який зазначає, що за електрокарами в нашій країні буде велике майбутнє. Деякі експерти навіть упевнені, що Україна сама б могла успішно розробляти та випускати в майбутньому електромобілі, створюючи, отже, велику конкуренцію бензиновим і дизельним авто.

Є серед них і такі, хто стверджує, що собівартість таких електрокарів, якщо їх вироблятимуть у нашій країні, буде невисокою. А це нібито дасть змогу й успішно експортувати такі авто до різних країн світу, включно з країнами ЄС. Однак такі плани поки що є лише планами. Хоча, можливо, це вдалий початок для їхнього звершення.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті