Віктор Леві: «Хіміотерапія незабаром піде з практики лікування раку»

no image

Які нові методи діагностики та препарати вже сьогодні активно застосовують провідні клініки світу в лікуванні раку, в ексклюзивному інтерв'ю «і» розповів ізраїльський лікар Віктор Леві.

Щодня 450 осіб в Україні дізнаються про те, що в них рак. Діагноз для більшості звучить як вирок. Кожен, хто чув про цю хворобу, приблизно знає, що чекає його в майбутньому.

На жаль, вітчизняна медицина може запропонувати стандартний набір препаратів та методів лікування, а далі сприятливий прогноз залежить від ступеня прогресування хвороби, віку пацієнта, від виду пухлини і її локалізації та від безлічі інших чинників.

Однак сучасна медицина досягла значних успіхів у лікуванні цієї страшної недуги. За останні декілька років учені продемонстрували чудеса людського генія, запропонувавши світу унікальні методики діагностики та лікування, не просто в теорії, а й довівши на прикладі реальних пацієнтів, що рак виліковний і його можливо перемогти.

Провідні клініки вже сьогодні пропонують своїм пацієнтам препарати нового покоління, які знищують ракові клітини, не зачепивши їхніх здорових побратимів. Побічний ефект від таких препаратів є мінімальним, а іноді його зовсім немає. Пацієнти видужують навіть на пізніх стадіях раку та при тих його формах і локалізації, де раніше лікарі вже нічим допомогти не могли.

Зараз багато говорять про те, що медицина входить в еру персоніфікованого підходу до пацієнта та його хвороби, ухвалюючи рішення про лікування з огляду на індивідуальні особливості пацієнта і виду раку. У реальній практиці вже застосовують такий підхід, наскільки він є ефективним?

Такий підхід уже застосовують. Нині він не є «золотим стандартом» у доказовій медицині. Однак є безліч клінічних досліджень, що доводять ефективність даного підходу, і найбільші онкологічні центри західного світу застосовують цей метод. Цей метод базується передусім на дослідженнях чутливості клітин пухлини до певних лікарських препаратів і пошуку генетичних мутацій, які є предикторами (прогностичними чинниками) успішного лікування біологічними та імунологічними препаратами. Я особисто застосовую ці методики у своїй клініці.

Щоб ефективно лікувати, потрібно правильно діагностувати. Які сучасні види діагностики застосовують зараз у передових клініках?

На практиці це можуть бути різноманітні рентгенологічні методи досліджень. Поряд із традиційними УЗД, КТ та МРТ застосовують КТ-ПЕТ з FDG, КТ-ПЕТ з PSMA (для діагностики метастатичного раку простати), а також МРТ-ПЕТ.

Останнім часом ми почали проводити деяким нашим пацієнтам персональні генетичні дослідження. Генетичний аналіз пухлини дає змогу встановити зміну в її структурі на клітинному рівні. За основу береться аналіз крові або тканини пухлини.

Що це дає? За результатами аналізу лікар може визначити, як впливають певні біологічні препарати на певний вид пухлини конкретного пацієнта, і призначити той, який спрацює. У разі призначення хіміотерапії лікар отримує чітку картину, як впливають різні види хіміотерапевтичних препаратів на конкретну пухлину, – це дає змогу безпомилково призначити ту «хімію», що буде ефективною.

Також цей вид досліджень дає можливість раннього виявлення онкології для членів сім’ї пацієнта.

Багато говорять про інноваційні препарати для лікування раку, що це за препарати? Чи справді завдяки їм деякі види раку стали вважати виліковними, при інших – істотно підвищилася тривалість життя?

За останні роки з’явилася ціла група нових біологічних препаратів, що довели свою ефективність у боротьбі з раком.

Біологічні препарати діють точково – знищуючи тільки генетично змінені раком клітини організму і не зачіпаючи здорові. Наприклад, Зельбораф (Zelboraf)) блокує серин-треонін кіназу, що кодується геном BRAF, який є відповідальним за розвиток меланоми. Пацієнту проводять генетичне дослідження, і якщо підтверджується мутація BRAF, Зельбораф є порятунком для таких хворих.

З’явилися ще й імунологічні препарати, такі як Ервой, Кейтруда, Опдиво, що «вчать» і мобілізують імунну систему людини боротися з раком.

Треба розуміти, що ракова пухлина – це, по суті, група клітин зі збоєм у ДНК, що вийшла з-під контролю, якій вдається замаскуватися й стати невидимою для імунної системи.

Імунологічні препарати знімають маскування з ракових утворень, даючи змогу імунній системі розпізнавати мутовані клітини та знищувати пухлину в усьому організмі, включно з віддаленими метастазами, – не завдаючи шкоди здоровим клітинам. Це якщо двома словами…

Але однозначно можу сказати, що новітні біологічні та імунологічні ліки вже довели свою високу ефективність у боротьбі з онкологічними захворюваннями, які ще кілька років тому вважалися невиліковними і тривалість життя пацієнтів (після встановлення діагнозу) була в районі півроку.

Сьогодні успішному лікуванню піддаються багато видів захворювань, таких як рак легенів, метастатична меланома, рак нирки, рак сечового міхура, рак грудей, рак кишковика, рак шлунка, гепатит С та багато інших.

Ці препарати допомагають саме у випадках з просунутими стадіями хвороби, коли вже настало метастазування пухлини.

У мене є похилого віку, майже 80-річний пацієнт, з раком простати та метастатичним раком нирки, який отримує гормонотерапію для простати й Опдиво для метастаз раку нирки. Він перебуває в повній ремісії вже майже два роки і почувається цілком добре.

Інший приклад: молодий, 27-річний пацієнт з метастатичним раком шкіри, меланомою, який отримує лікування Кейтрудою та перебуває в ремісії вже півтора року.

Обидва пацієнти ведуть активний спосіб життя, працюють. І таких успішних прикладів я можу навести десятки.

Як ви вважаєте, інноваційні методи – імунотерапія, таргетна терапія (біологічні препарати) – здатні повністю витіснити традиційні методи лікування раку (хіміотерапію, променеву терапію)?

Треба розуміти, що таргетну терапію й імунотерапію призначають зазвичай при метастатичних формах раку. А в разі виявлення первинного (не метастатичного) раку здебільшого лікарі вдаються до оперативного втручання та радіотерапії (променева терапія).

Щодо хіміотерапії, то цей метод, думаю, незабаром взагалі піде з практики.

Важливо також зазначити, що променева терапія за останні роки також зробила величезний крок уперед. Опроміненню піддають тільки пухлину й окремі метастази, не травмуючи тканини навколо й організм узагалі.

Поширення набула також радіохірургія. З досвіду скажу, що цей метод дає змогу знищувати одномоментно до 10 метастаз, наприклад, у головному мозку.

У яких випадках препарати нового покоління не працюють, коли лікар змушений вдаватися до традиційних методів лікування, наприклад хіміотерапії? Чи можливе таке в принципі?

Препарати нового покоління поки що, на жаль, менш успішні в лікуванні пухлин ШКТ, наприклад, раку підшлункової залози, а також онкології мозку.

У лікуванні пухлини підшлункової залози досі терапією вибору є хірургічне лікування (операція Віппла), потім – хіміо- та радіотерапія.

Зараз досить часто з’являється інформація про інноваційні розробки в лікуванні онкологічних захворювань. З погляду лікаря-практика, які, на вашу думку, є найцікавішими та найперспективнішими в цій галузі?

Нові біологічні та імунологічні препарати з’являються щороку. І щороку, щомісяця їхня ефективність підвищується. Зараз з’явився новий метод лікування метастатичного раку простати шляхом введення лікарської речовини, міченої ізотопом – PSMA-LUTT. Минулого місяця ми призначили це лікування першому туристу. Цей метод досить ефективний і набуває дедалі більшого поширення.

Які препарати нового покоління вже активно використовують?

Найновіші – це імунопрепарати: Опдиво (Opdivo), Кейтруда (Keytruda), Ервой (Yervoy), Текентрік (Tecentriq). Паралельно виходять і нові біологічні препарати. Їх на сьогодні є кілька десятків.

Якою нині є вартість курсу таргетної та імунотерапії в ізраїльських клініках?

Це дорого. Середня ціна ліків на один місяць – $10 тис. До того ж треба розуміти, якщо терапія буде ефективною, її продовжують у середньому два роки.

Гарні новини полягають у тому, що ціни помалу знижуються. На жаль, у пацієнтів з метастатичним раком немає часу чекати зниження цін. Їм лікування необхідне зараз.

Чи застосовують українські клініки на практиці нові методи та препарати в лікуванні раку?

Як мені відомо, ні. Зараз ми ведемо переговори про співпрацю в цій галузі з декількома українськими клініками.

Доктор Віктор Леві – ізраїльський лікар вищої категорії, головний лікар мережі клінік LevIsrael. Спеціалізація – застосування новітніх методів лікування онкологічних захворювань (біологічна й імунотерапія, таргет-терапія (персональна медицина), а також вирішення особливо складних і задавнених медичних проблем. Ініціатор і співзасновник Ізраїльської Асоціації Медичного Туризму – першої в країні громадської організації, що обстоює права іноземців, які лікуються в Ізраїлі.

Автор Олена Каденко


Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті