Майже половина українців (45%) вважають, що обрання Дональда Трампа президентом США наблизить мир в Україні. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС).
“Спочатку ми запитали, чи перемога Трампа взагалі наближує чи віддаляє мир в Україні. Оцінки українців – досить помітна впевненість, що мир став ближче. Так, майже половина – 45% вважають, що перемога Трампа наближує мир. Утім, з них вважають, що мир стає значно ближчим – 15%, а решта 30% говорять, що мир стає лише трохи ближчим”, – йдеться у результатах дослідження.
Про те, що мир, навпаки, стає більш віддаленим, говорять 14% (про значне віддалення – 5%, про деяке – 9%). Решта 40% або вважають, що нічого не зміниться, або не змогли визначитися зі своєю думкою.
Також соціологи запитали, чи при Трампі Україна може розраховувати на справедливий мир.
“Меншість українців мають категоричні погляди з цього питання. Так, лише 7% переконані, що мир може бути повністю справедливий для України. І лише 11% мають думку, що мир буде повністю несправедливий для України. Більшість же українців перебувають між цими крайніми думками і питання більше в пропорції – чи буде більше виконання вимог України чи, навпаки, більше виконання вимог Росії. Загалом же 23% українців вважають, що при Трампі мир буде переважно або повністю справедливим для України. Вважають, що буде переважно чи повністю несправедливим – 31%. Ще 29% вважають, що буде і виконання вимог України, і поступки Росії і важко сказати, чого саме буде більше. Решта 18% не змогли визначитися із своєю думкою”, – мовиться в результатах опитування.
Опитування проведено 2-17 грудня методом телефонних інтерв’ю (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) у всіх регіонах України (підконтрольна уряду України територія).
Загалом було опитано 985 респондентів. Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території, яка підконтрольна Україні. До переліку не враховували жителів територій, які тимчасово не контролюються владою України (водночас частина респондентів – це ВПО, які переїхали з окупованих територій), а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року.
“Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 4,1% для показників, близьких до 50%, 3,5% для показників, близьких до 25%, 2,5% – для показників, близьких до 10%, 1,8% – для показників, близьких до 5%”, – додали у КМІС.