Планета розміром із Землю в зоряній системі, яка дуже схожа на нашу Сонячну систему, може мати атмосферу. Про це свідчать нові дослідження, які були проведені за допомогою космічного телескопа Джеймса Вебба, пише Forbes.
Зокрема у 2017 році NASA виявило, що холодна зоря “Траппіст-1” має сім потенційно схожих на Землю кам’янистих планет, які обертаються навколо своєї зірки, серед яких три в не дуже гарячій і не дуже холодній “зоні життя”.
Відомо, що Траппіст-1 знаходиться на відстані всього 39 світлових років, проте досить близько для того, аби астрономи могли вивчати його за допомогою космічних телескопів.
“Початкові дослідження планет Траппіст-1 за допомогою JWST (телескоп Джеймса Вебба – УНІАН) поки що не дали переконливих даних про те, чи є вони схожими на Землю. Стаття, опублікована сьогодні в журналі Nature Astronomy, показує, що Trappist-1 b – найближча до своєї зірки планета – може виявитися не темною кам’янистою планетою без атмосфери, якою її вважали спочатку”, – йдеться у матеріалі.
Водночас все може бути навпаки. Нові дослідження показали, що в середньому інфрачервоному діапазоні довжин хвиль світла, показують два шляхи для Trappist-1 b:
- безповітряна планета з поверхнею, яка не має ознак вивітрювання, що може свідчити про геологічну активність, таку як вулканізм і тектоніка плит;
- планета з туманною атмосферою вуглекислого газу також є життєздатною, ймовірно, подібно до величезного супутника Сатурна Титана.
Своєю чергою невизначеність нових результатів свідчить про те, наскільки складно вченим описати природу екзопланет, тобто планет, які обертаються навколо зірок, які відрізняються від нашого Сонця, на відстані кількох світлових років.
“Попереднє дослідження, опубліковане у 2023 році, Траппіст-1 b на відстані 15 мікронів – знову ж таки з використанням JWST – припустило, що наявність густої, багатої на вуглекислий газ атмосфери малоймовірна. Воно запропонувало сценарій “темної голої скелі” для планети. Нове дослідження, яке додало спостереження на 12,8 мкм, збільшило кількість потенційних атмосферних сценаріїв для Траппіста-1 b”, – нагадали у Forbes.
Складність цього завдання полягає у тому, що астрономи змушені вивчати атмосфери планет навколо далеких зірок. Зокрема телескоп Джеймса Вебба може бачити атмосферу планети лише тоді, коли вона рухається по диску своєї зорі. Проте червоні карликові зорі мають зоряні плями та виверження, які заважають вимірюванням.
“Очікується, що хімічний склад атмосфери Траппіста-1 b буде дуже відрізнятися від складу атмосфери Титана або будь-якого іншого скелястого тіла Сонячної системи. Захоплює думка, що ми, можливо, дивимося на тип атмосфери, який ми ніколи раніше не бачили”, – підкреслив доктор Міхаель Мін з Нідерландського інституту космічних досліджень SRON.
Водночас зірка в системі Траппіст-1 – це червоний карлик, менший та холодніший за наше Сонце, проте набагато численніший. Зазначається, що червоні зорі становлять приблизно 70% усіх зір у нашій галактиці Чумацький Шлях, тому Траппіст-1 стає важливим для астрономів.
“Планети, що обертаються навколо червоних карликів, – це наш найкращий шанс вперше вивчити атмосферу кам’янистих планет помірного клімату. Планети TRAPPIST-1 є ідеальною лабораторією для цього революційного дослідження”, – зауважив співавтор дослідження і асистент астронома в Комісаріаті з атомної енергії (CEA) в Парижі Ельза Дюкро.