В Україні діє військовий стан і загальна мобілізація чоловіків віком 25-60 років. Всі військовозобов’язані мають перебувати на обліку та з’являтись до ТЦК за повісткою.
У випадку ухилення від служби громадяни можуть отримати покарання – штраф за неявку до ТЦК, блокування рахунків і навіть ув’язнення.
Колишній народний депутат і заслужений юрист Володимир Пилипенко описав для УНІАН всі деталі. За його словами, ситуація проста: якщо ви вирішили проігнорувати повістку або не уточнили свої дані вчасно — штрафи вам забезпечено. Усе прописано в Кодексі адміністративних правопорушень, і кожен крок порушника обійдеться йому в чималу копійку.
За що карають:
- відмова з’явитися у ТЦК для постановки на облік;
- ігнорування повістки для уточнення даних;
- ухилення від отримання самої повістки.
І якщо раніше можна було обійтися “легким переляком”, то тепер держава діє “по-справжньому”. Для звичайного громадянина штраф складає від 17 до 25 тисяч гривень. Якщо у вас бізнес, і ви теж не проти ухилитися? Готуйтеся сплатити від 34 до 59 тисяч.
Якщо ви вирішили, що можна просто “забути” заплатити штраф — подумайте ще раз. Бо держава, як виявилось, і забувати вам не дасть. Юристи радять сплатити штраф протягом 15 днів, інакше сума зросте вдвічі. А далі, якщо і це не допоможе, то на сцену виходить виконавча служба зі своїм арсеналом методів: гроші можуть списати з банківського рахунку або вилучити майно, яке потім продадуть. Ну, і для тих, хто накопичив понад 160 тисяч гривень боргу, теж є сюрприз — це можливий продаж майна через державні торги.
Що буде, якщо не з’явитися за повісткою
Так, не з’являтися на виклик більше не варіант. Можливо, раніше це здавалося простою витівкою, але зараз відмова з’явитись за повісткою “для уточнення даних” означає штраф у 25 тисяч гривень. Але це ще квіточки порівняно з тим, що може чекати тих, хто відмовиться з’явитися за бойовою повісткою. Якщо вас вже визнали придатним і ви знову вирішили “забути” про обов’язок — готуйтеся до кримінальної відповідальності. У такому випадку вам загрожує до 5 років позбавлення волі. Так, суд може зглянутися і призначити умовне покарання, але тут усе залежатиме від обставин і настрою суду.
Як дізнатися, чи є у вас штраф
На щастя чи на жаль, перевірити, чи є у вас штраф за неявку, тепер легко. Для цього можна скористатися сайтом МВС, додатком “Дія” або ж банківським мобільним застосунком.
Адміністративна відповідальність передбачена за порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку (ст. 210 КУпАП) та порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП).
На добровільну сплату штрафу держава надає 15 днів. Якщо ж цього терміну не дотримано, порушника можуть чекати серйозніші заходи, такі як арешт банківських рахунків.
Нагадаємо, 30 жовтня Кабінет міністрів України затвердив нову форму повісток для посилення мобілізації. Повістки нового зразка можуть як формуватися в реєстрі “Оберіг”, так і друкуватися на бланку. Сформовані через реєстр та роздруковані повістки мають однакову силу із такими, які оформлені на бланках.