Як правило, найгучніші та найбільш сумнівні провадження ДБР розглядає Печерський суд столиці.
У найскандальніших справах, Державне бюро розслідувань, вживає цілеспрямованих заходів задля слухання клопотань саме у Печерському райсуді м. Києва. І це попри той факт, що фактичне місцезнаходження ДБР як органу досудового розслідування передбачає визначення підсудності в його справах за Шевченківським районним судом м. Києва. Така сумнівна тенденція в діяльності ДБР прослідковується на основі даних з Реєстру судових рішень.
Ще у грудні 2020 року, саме Печерський суд передав до ДБР справу, у якій фігурував заступник голови ОП Олег Татаров. Тоді “Слідство Інфо” писало, що відповідне клопотання адвокатів Татарова задовольнив сумнозвісний суддя Вовк, зобов’язавши ексгенеральну прокурорку Ірину Венедіктову забрати справу із НАБУ.
Згодом, почали відбуватися й інші “дивні” речі. Зокрема, Печерський районний суд Києва кілька разів поспіль відмовлявся надавати апеляційній палаті Вищого антикорупційного суду матеріали судового провадження “про зобов’язання Офісу генерального прокурора забрати у НАБУ та САП справу заступника глави Офісу президента України Олега Татарова”.
Як писав журналіст Юрій Бутусов, ДБР може перебувати під впливом заступника ОП Олега Татарова. А Печерський суд Києва – є надійним інструментом реалізації такого впливу та інших завдань. На цьому за останні кілька років неодноразово наголошували різноманітні антикорупційні організації.
Печерський і ДБР
Наразі, на основі публічної інформації стосовно різних кримінальних проваджень, можна дійти висновку про те, що найбільш сумнівні та політичні справи, які рухаються ДБР, опиняються саме в Печерському райсуді. І відбувається це з прямим порушенням підсудності.
Зокрема, за даними з Реєстру судових рішень, Київський апеляційний суд у різних провадженнях (як правило за зверненням адвокатів тих чи інших підозрюваних), неодноразово визначав підсудність справ ДБР за Шевченківським райсудом. Виходить логіка таких рішень апеляційних суддів з положень кримінально-процесуального законодавства. Останнє передбачає, що оскільки Бюро розташоване у Шевченківському районі Києва, то і суд саме цього району уповноважений на розгляд клопотань сторін у справах Бюро. Водночас ця законодавча вимога системно ігнорується ДБР. Особливо активно це відбувається у гучних провадженнях, де фігурують політики або цікавий комусь бізнес.
Серед останніх прикладів таких справ: Порошенко, Гринкевичі, Мазепа і навіть справа “Волиньторфу”.
Зокрема, у справі п’ятого президента Петра Порошенка, ДБР зверталося саме до Печерського райсуду з клопотаннями про арешт його активів. Тоді адвокат Ігорь Головань вчергове наголошував, що , “ДБР не має права подавати клопотання до Печерського суду, оскільки знаходиться у Шевченківському районі столиці”.
У гучній справі ДБР стосовно “родини Гринкевичів” саме до Печерського суду також були скеровувані клопотання про обрання Ігорю Гринкевичу та Роману Гриневичу запобіжних заходів, знову таки усупереч підслідності. Крім того, у цій справі Печерським судом були проігноровані клопотання сторони захисту про направлення справи “для визначення підсудності до Київського апеляційного суду”. Натомість вже Шевченківський райсуд, демонструючи свою незаангажованість, без проблем прийняв рішення про те, що з підсудністю у вказаному провадженні ДБР має визначитися саме Київський апеляційний.
У справі засновника інвестиційної компанії Concorde Capital Ігоря Мазепи все відбувалося за звичним для ДБР сценарієм. Саме у Печерському суді столиці були розглянуті та задоволенні клопотання про його арешт. Питання про підсудність знову було проігнороване.
Насамкінець, навіть у справі ДБР щодо приватизації “Волиньторфу” усі рішення в порушення підсудності приймалися Печерським судом Києва. Саме ж це провадження Бюро, згідно з заявами представників бізнесу, взагалі з’явилося виключно з метою “зриву продажу підприємства” та “через корумпованість правоохоронців”.