Андрій Демченко розповів про зміну правил щодо перебування в прикордонній смузі.
Речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко в ексклюзивному інтерв’ю виданню “Апостроф” розповів, як змінились правила перебування у прикордонній смузі.
– Як виглядатимуть нововведення на практиці? – Уряд України постановою №1292 від 7 грудня 2023 року вніс зміни до постанови КМУ від 27 липня 1998 року №1147 “Про прикордонний режим”. Вони передбачають обмеження у вільному в’їзді, перебуванні, проживанні, проведення робіт та пересуванні осіб у прикордонній смузі – це ділянка місцевості завширшки 5 кілометрів від лінії державного кордону. Обмеження, у свою чергу, полягають у отриманні дозволу особами, які планують здійснювати в’їзд, перебувати та проводити роботи в межах прикордонної смуги у відповідного органу Державної прикордонної служби України. Це стосується як фізичних, так і юридичних осіб.
– Нововведення якось пов’язані з тим, що спостерігається активність ворожих диверсійно-розвідувальних груп у Чернігівській та Сумській областях? – Ні, абсолютно. Нові правила перебування у прикордонній смузі стосуються всіх областей – як на кордоні з РФ та Білоруссю, так і у Закарпатській, Чернівецькій, Львівській та Волинській областях.
– Тобто всі українці, які їдуть до Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії дорогами місцевого та державного значення, повинні мати цей дозвіл? – Ні, окремо визначено категорію осіб, яким такі дозволи отримувати не потрібно. Зокрема, дозволи не потрібні: особам, які в’їжджають до прикордонної смуги з метою перетину державного кордону в пунктах пропуску (пунктах контролю) через державний кордон; водіям вантажних автомобілів та супроводжуючим їх особам, які в’їжджають у прикордонну смугу з метою здійснення мультимодального перевезення; особам, рух яких починається та закінчується за межами прикордонної смуги. У контексті зазначеного хочу нагадати, що відповідно до частини другої статті 22 Закону України “Про державний кордон України”, до прикордонної смуги не включаються населені пункти та місця масового відпочинку населення.
– Нові правила передбачають якісь зміни на кордоні з Росією та Білоруссю? – Так. Існує спеціальний прикордонний режим: заборонено вільний в’їзд, перебування, проживання, пересування осіб та проведення робіт, не пов’язаних з обороною чи охороною кордону, в межах земельних ділянок завширшки 30-50 метрів уздовж лінії державного кордону. Але вздовж кордонів із РФ та Республікою Білорусь ці ділянки тепер – завширшки до 2 кілометрів. Вони надані у постійне користування військовим частинам ДПСУ для будівництва, облаштування та утримання інженерно-технічних та фортифікаційних споруд, огорож, прикордонних просік та різних комунікацій.
– Нововведення вже діють? – Ні, форма рішення про надання (або відмову) у наданні чи визнанні дозволу недійсним має бути встановлена Міністерством внутрішніх справ. Але вона ще не розроблена і не введена, і поки все відбувається у попередньому режимі. Тобто без спецдозволу. А коли нова форма рішення з’явиться – питання, звісно, не до прикордонників.