Семен Кривонос, новопризначений керівник Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), раніше обіймав посади, пов'язані з антикорупційними реформами.
Кривонос був призначений головою НАБУ Кабінетом Міністрів 6 березня після того, як був обраний з короткого списку з трьох кандидатів, обраних комісією, до складу якої входили іноземні експерти, пишуть Економічні новини з посиланням на The Kyiv Independent.
Однак він сам стикався з корупційними звинуваченнями, а журналісти та активісти ставили під сумнів відповідність його активів офіційним доходам.
Більше того, з’явилися докази його зв’язків з чиновниками Офісу президента, що ставить під сумнів політичну незалежність Кривоноса. Відповідно до закону, керівник НАБУ повинен бути політично нейтральним і незалежним від уряду.
Кривонос не відповів на запит про коментар, надісланий через Facebook.
Прес-секретар президента Володимира Зеленського Сергій Нікіфоров повідомив, що всі питання щодо Кривоноса слід адресувати конкурсній комісії, яка його обрала. Комісія та Кабінет міністрів не відповіли на запити про коментарі.
Кар’єра Кривоноса
У 2009-2011 роках Кривонос був юристом у маловідомій сільськогосподарській компанії “Колос”.
Пізніше він очолював відділ реєстрації прав на нерухоме майно в Обухівському районі Київської області у 2011-2014 роках, а у 2014-2015 роках був чиновником у відділі реєстрації прав на нерухоме майно в Київській області.
Обухівський район має найдорожчу землю в Україні, а в районі розташована Конча-Заспа, передмістя, де живуть найбагатші українці.
Коли він відповідав за реєстрацію елітних земельних ділянок, Кривонос задекларував дохід у розмірі лише 20 736 гривень (1 728 доларів) у 2014 році, тоді як його дружина заробила 19 351 гривню (1 612 доларів).
Однак, згідно з розслідуванням агентства журналістських розслідувань “Слідство.інфо”, опублікованим у 2016 році, його активи не відповідали його мізерним доходам.
Зокрема, він задекларував квартиру площею 72,8 кв. м і будинок площею 263,5 кв. м, повідомляло “Слідство.інфо”.
Кривонос також задекларував 7,5 га землі, в тому числі два гектари в Обухівському районі, де він працював держслужбовцем.
Він також не задекларував квартиру площею 80 квадратних метрів, яка у 2016 році коштувала 3 мільйони гривень (110 тисяч доларів), повідомляє Слідство.інфо. Кривонос заявив, що не задекларував її, оскільки подарував її своїй матері і більше не є її власником.
Кривонос розповів “Слідству.інфо”, що всі свої активи він придбав на доходи, отримані за 2,5 роки приватної адвокатської практики, а також заробітки батьків.
“Виходячи з цієї інформації, є великі сумніви щодо його доброчесності”, – сказав Артем Крикун-Труш, колишній детектив НАБУ, який зараз є адвокатом.
У 2014 році Кривонос перебував під слідством за вимагання хабара у розмірі 120 000 доларів США від бізнесмена в обмін на безкоштовне надання йому державної земельної ділянки, згідно з кількома журналістськими розслідуваннями та відеозаписами засідань конкурсної комісії. Однак офіційних звинувачень йому не висунули, а справу згодом закрили.
Кривонос відкинув усі звинувачення у своїх діях.
Він стверджував, що справа була використана для його дискредитації. Він також представив себе як викривача, заявивши, що повідомив про особу, яка намагалася дати йому хабар у Державній інспекції архітектури та містобудування.
Реформаторські якості
У 2016 році Кривонос виграв конкурс на посаду керівника одеського відділення НАБУ. Однак він вирішив не йти на цю посаду після того, як розгорівся корупційний скандал, який розслідувало “Слідство.інфо”.
У цей же період Кривонос приєднався до команди екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, який став губернатором Одеської області та провів антикорупційні реформи в регіоні.
У 2015-2016 роках Кривонос був заступником Юлії Марушевської, яка очолювала Одеську митницю за часів Саакашвілі та розпочала кампанію з викорінення корупції на ній.
Він також був членом партії Саакашвілі “Рух нових сил” у 2017-2018 роках та очолював “Офіс простих рішень” Саакашвілі у 2020-2021 роках.
У 2021 році Кривонос був призначений головою Державної інспекції з питань архітектури та містобудування. Він стверджував, що розпочав масштабну антикорупційну реформу в службі.
Крикун-Труш зазначив, що Кривонос має репутацію реформатора серед деяких людей.
“Для мене він темна конячка, – сказав Крикун-Труш. “Я постійно чую, що він є кандидатом, якого підтримує Офіс президента, і є питання щодо його доброчесності. Але є і позитивні відгуки”.
Можливі зв’язки з Офісом президента
Кривоноса звинувачували в тому, що він пов’язаний з чиновниками Офісу президента і був призначений на посаду директора НАБУ завдяки їх протекції. Він заперечував звинувачення, стверджуючи, що є політично незалежним.
У 2021 році Саакашвілі прямо писав про ймовірну підтримку Кривоноса з боку голови Офісу президента Володимира Зеленського Андрія Єрмака. Єрмак не відповів на прохання про коментар у Whatsapp.
“Велике спасибі міністру регіонального розвитку Олексію Чернишову та Андрію Єрмаку, які підтримали кандидатуру (Кривоноса) на посаду голови Державної інспекції архітектури та містобудування”, – заявив тоді Саакашвілі у Facebook. “Всі спроби зняти його кандидатуру були зупинені завдяки Чернишову і Єрмаку, хоча спроби зробити це були – в тому числі через СБУ. Після його перемоги в конкурсі, який був дуже об’єктивним, Єрмак зустрівся з ним і пообіцяв всіляку допомогу в антикорупційних зусиллях від себе і від президента”.
Кривонос також зізнався, що знайомий із заступником голови адміністрації Зеленського Олексієм Кулебою вже вісім років. Кулеба був першим заступником голови Київської міської адміністрації у 2021-2022 роках та губернатором Київської області у 2022-2023 роках.
Дружина Кривоноса була топ-чиновницею Київської міської адміністрації, підпорядкованої Кулебі, коли той там працював.
Тимур Ткаченко, колишній бізнес-партнер Кулеби, вказав у своїй декларації за 2018 рік, що користується квартирою дружини Кривоноса в Києві. Кривонос також вказав у своїй декларації, що користується автомобілем Audi, який належить дружині Ткаченка.
Саакашвілі та його команда, до якої входив Кривонос, стали союзниками Зеленського після того, як він відновив українське громадянство Саакашвілі у 2019 році та призначив екс-президента головою консультативної ради реформ у 2020 році.
Крикун-Труш сказав, що він сумнівається, що Кривонос зможе переслідувати союзників президента, якщо проти них будуть порушені справи про корупцію.
Але він стверджує, що, швидше за все, Кривонос не буде сильно відрізнятися від екс-глави НАБУ Артема Ситника, який також зіткнувся зі звинуваченнями в корупції і виконанні замовлень з Адміністрації президента. Ситник заперечував ці звинувачення.
Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції, також скептично ставиться до призначення Кривоноса.
“Кабмін обрав людину з нульовим досвідом корупційних розслідувань і зв’язками із заступником голови Офісу президента, – написав він у Facebook. “Чи означає це, що Кривонос на 100% контролюється Офісом президента? Я думаю, що ні, але це дає підстави для обґрунтованих підозр щодо цього”.
“Для нас у Центрі протидії корупції це означає, що ми будемо продовжувати уважно стежити за роботою НАБУ”, – додав Шабунін.