Путін марить воєнною перемогою заради свого виживання

20 Лютого 2023, 23:31
путін-війна-україна

За рік війни в Україні стало очевидним, що президент Росії Володимир Путін шукає військової перемоги, щоб забезпечити своє власне виживання.

Путін намагається створити свою імперію, на зразок царів Петра І та Івана Грозного, із використанням силових методів, – пишуть Економічні новини з посиланням на видання The Washington Post.

Початково російське вторгнення в Україну було спровоковане амбіціями Путіна змінити світовий порядок. Незважаючи на військові поразки, зниження міжнародного авторитету та звинувачення у злочинах війни, Путін продовжив підсилювати свій авторитарний контроль над Росією, використовуючи тему війни як засіб для знищення опозиції та створення параноїдального суспільства.

Путін і його оточення заявляють, що він не може допустити поразку в Україні через наявність у Росії енергетичних ресурсів, ядерної зброї та великої кількісті солдатів. Але де-які високопоставлені чиновники в Росії вважають, що позиція президента РФ може бути дуже хиткою, оскільки зростає критика щодо його тактики. Для багатьох елітних осіб “путінський гамбіт” зіпсував 30-річний прогрес, який був досягнутий після розпаду СРСР. Плани Путіна для майбутнього Росії жахають багатьох олігархів, але вони мовчать.

“В еліті є свідомість того, що вторгнення в Україні було помилкою, але вони все ще бояться приймати рішення самостійно. Це пов’язано зі звичкою довіряти Путіну, який зазвичай вирішує всі проблеми”, – зауважив колишній працівник російського посольства в ООН у Женеві Борис Бондарєв, який єдиний дипломат, хто публічно звільнився через війну.

Деякі члени кремлівської еліти впевнені, що Путін може залишатися при владі, доки продовжує війну та виснажує рішучість Заходу щодо поставок зброї. За словами Бондарєва, для того, щоб хтось з еліти почали діяти, “необхідно розуміти, що Путін веде країну до повного краху”. Але наразі, коли він продовжує атакувати, багато людей не розуміють, наскільки ситуація стала небезпечною.

“Щоб щось змінилося, має бути повна військова поразка, і тільки тоді люди зрозуміють, що потрібно щось робити”, – додав Бондарєв.

У всіх таборах погоджуються з тим, що Путін не готовий здатися. Незважаючи на те, що ситуація для російської армії на полі бою погіршується, він весь час загострює її, завдаючи жорстоких авіаударів по цивільній інфраструктурі та погрожуючи застосуванням ядерної зброї. Зараз, після мобілізації, він марить перемогою, щоб зберегти довіру суспільства.

“Потрібен певний успіх, щоб продемонструвати суспільству, що він, як і раніше, дуже успішний”, – повідомив на умовах анонімності високопоставлений представник Служби безпеки України. Незважаючи на зростання російських втрат в Україні, ресторани Москви переповнені гостями, які одягнені в європейський одяг та інші модні предмети. Однак, насправді, Путін створює мілітаризоване та націоналістичне суспільство, яке живиться пропагандою та істеричним страхом перед “екзистенційною війною” проти США та НАТО. 

До того ж, наразі ніхто з офіційних осіб не заперечує цього щонайменше публічно.

Легітимність Путіна з 2000 року базувалася на його популярності та авторитеті серед еліти, підкріплених здатністю вселяти страх. Але поразки в Україні дуже нашкодили його авторитету. Здається, що російського президента постійно переслідує момент, коли СРСР зазнав поразки під час його служби в Дрездені, і він гониться за відновленням “великої Росії”, яка відкидає її в сіре, репресивне та ізольоване минуле. Його зусилля полягають у виправленні тих, що він вважає історичними помилками. Крім того, він упевнений в тому, що Україна завжди була частиною Росії.

Навіть якщо Путіну якимось дивом вдасться добитися капітуляції України, то його еліти будуть страждати найбільше. Західні санкції залишаться в силі, а олігархам доведеться платити за утримання захоплених територій.

На тлі таких подій можна помітити перші прояви нової Росії Путіна. Наприклад, в краснодарському ресторані затримали пару після того, як їх звинуватили у засудженні війни. Літню пасажирку жорстоко викинули з автобуса за те, що вона заявила про те, що Росія відправляє своїх чоловіків на війну в гумових чоботях. А днями було оприлюднено відео з кувалдою, на якому стратили “зрадника” з ПВК “Вагнера”.

Олександра Прокопенко, колишня співробітниця Центробанку, розповіла про атмосферу страху серед чиновників у Росії, які бояться потрапити до в’язниці через тиск з боку спецслужб. За її словами, це питання виживання для членів російської еліти та середньої частини чиновників, які не бажають залишати країну. Проте, Прокопенко заявила, що її колеги не бачать вихіду для Росії.

Путін стикається з різними думками від своїх радників на тлі російсько-української кризи. “Яструби” радять радикальніші заходи, щоб захопити Київ, тоді як ліберальне крило вважає війну серйозною помилкою. Путін скоротив своє оточення до кількох прихильників жорсткої лінії та підлабузників, а також усунув суперників з опозиції та створив потужний апарат для захисту від будь-якої загрози.

Деякі прокремлівські аналітики вважають, що шлях до перемоги лежить в ескалації конфлікту, нарощуванні кількості солдатів та військового виробництва. Але ніхто насправді не знає поточної військової цілі або того, що Путін може вважати перемогою. Дехто припускає, що достатньо захопити Донецьку та Луганську області, а інші вважають, що Путін не відмовився від плану захопити Київ та повалити український уряд.

Україна провела успішний контрнаступ у вересні 2022 року, що пролив світло на інстинкти Путіна в умовах кризи. Президент Росії вжив подвійних ставок, щоб перерізати будь-який шлях до компромісу, включаючи заяву про анексію чотирьох регіонів до їхнього повного захоплення, яка була тактикою “спалювання всіх мостів” для проведення нових червоних ліній на карті.

У своїй промові щодо нових анексій, Путін досяг нового істеричного апогею, називаючи Захід “відвертим сатанізмом”, що прагне знищити Росію та зруйнувати її цінності. Він стверджував, що Захід не хоче, щоб Росія була вільною, а замість цього хоче, щоб вона була колонією, щоб грабувати її та бачити населення як бездушних рабів.

Путін дорікає своїм чиновникам невдачами, змушуючи інших боятися публічного приниження. Він також підносить та винагороджує злочинців, таких як чеченський лідер Рамзан Кадиров і засновник групи “Вагнера” Євген Пригожин, але швидко приборкує їх, якщо ті переступають межу.

Однак, Путін іноді здається дивно відірваним від реалій своєї війни. Наприклад, за кілька днів після того, як стало відомо про знищення 155-ї гвардійської бригади морської піхоти під час атаки на Вугледар, він заявив, що “морська піхота працює як слід і героїчно бореться”.

Тим часом, в Росії зростає песимістична атмосфера.

У Росії зафіксовано збільшення песимістичних настроїв серед місцевого населення. Один з урядових чиновників, який побажав залишитися анонімним, заявив, що політична та військова перемога Росії неможлива, а економіка перебуває в напруженому стані, який не може тривати довго.

Іміджмейкери з Кремля зміцнюють ставлення росіян до Путіна як до архетипічного диктатора, який віддаляється від суспільства та покладає квіти до пам’ятників. Виступи, де він зустрічається з росіянами, стають все більш постановочними та штучними. Часто ті самі люди з’являються в різних сценаріях, які викликають питання про те, зустрічав Путін реальних людей, чи це все лише “шоу”.

Путін публічно не висловлював занепокоєння стосовно злочинів його армії в Бучі, Маріуполі та Ізюмі, а його пропагандистська машина називає ці звірства “фейками”. Хоча Міжнародний кримінальний суд розслідує ці та інші воєнні злочини російськох армії в Україні, а Європарламент закликав до скликання спеціального трибуналу, прокремлівські аналітики вважають, що це лише зміцнює рішучість російського президента.

Зі зростанням кількості жертв війни, Путін та провідні пропагандисти активно просувають фаталістичний культ смерті, намагаючись переконати росіян, що загибель в бойових діях – це більш благородна смерть, ніж унаслідок автокатастрофи, алкоголізму або раку.

Після того, як авторитетні правозахисні організації “Меморіал” та Центр Сахарова були закриті, а політологи, музиканти, журналісти та колишні радянські політв’язні оголошені “іноземними агентами”, багато людей були змушені залишити Росію або потрапити під ув’язнення. Оскільки санкції діють повільно, ціни зростають, а підприємства намагаються адаптуватись, економісти та керівники підприємств передбачають тривалий економічний спад на тлі ізоляції від західних технологій.

“Економіка вступила у тривалий період аргентинізації. Це буде довга повільна деградація. Усього буде менше”, – наголошив на умовах анонімності один з російських олігархів. 

У зв’язку з війною в Україні, Путін докорінно змінив Росію, зміцнивши обмеження свобод і змусивши сотні тисяч росіян емігрувати. На думку експертів, у майбутньому не буде продемократичних лібералів, а прозахідна опозиція зникне. Крім того, буде поширюватись думка про те, що противники війни в Україні не є частиною народу. Загалом, це суттєво погіршить економіку та політичну ситуацію в Росії на необмежений термін.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті