Рейтинг олігархів України: як російське вторгнення змінило статки найвпливовіших бізнесменів України

oligarhi Економічні новини - головні новини України та світу

Україна вже давно вважається однією з найбільш корумпованих країн на Землі, і кілька десятків бізнесменів, які контролюють значну частину її багатства, а також телеканали, шахти, банки, торгові мережі, фермерські господарства, нерухомість тощо, вважаються ключовими факторами, який сприяє поширенню корупції в країні.

Один із них — шоколадний король Петро Порошенко — навіть обіймав посаду президента з 2014 по 2019 рік. Про це пише видання Politico, інформують Економічні новини.

Але повномасштабне вторгнення Росії в Україну зруйнувало їхні статки. Величезний металургійний комбінат у Маріуполі, який належить Рінату Ахметову, перетворився на димлячі руїни, сільськогосподарські угіддя простоюють, вони всіяні наземними мінами, заводи не працюють через відключення електроенергії, та експорт морським транспортом скоротився.

Політичний вплив надбагатих також знизився.

Навіть ще до війни президент Володимир Зеленський просував закон про деолігархізацію, спрямований на обмеження їх політичного впливу.

Війна посилила ці зусилля. Зеленському більше не потрібна політична та фінансова підтримка олігархів, а пекучий досвід захисту країни від російської агресії, ймовірно, змусить українців менше хотіти знову вклонятися мегабагатим. Подолання корупції та зміцнення верховенства права також є умовою для надходження значної частини допомоги в Україну.

Ось погляд на те, як війна з Росією змінила фінансову та політичну долю п’яти великих українських бізнесменів.

Рінат Ахметов

Як найбагатша людина України Ахметов платить високу ціну за вторгнення Росії в Україну.

Кістяк його бізнес-імперії — металургійний конгломерат Метінвест — втратив два своїх великих заводи на півдні України. Під час штурму Маріуполя російські війська перетворили металургійні заводи «Азовсталь» та металургійний комбінат імені Ілліча на купи руїн.

У червні він подав позов проти Росії до Європейського суду з прав людини.

З початку війни інші його активи, включаючи електростанції, банки, ферми, гірничо-збагачувальні комбінати, були або пошкоджені, або захоплені російськими військами.

Компанії Ахметова збирають кошти та ресурси для допомоги у війні, надаючи бронежилети та каски, матеріали для фортифікаційних споруд, транспортні засоби для військових, продуктові набори та медикаменти для цивільних на понад 100 мільйонів доларів.

За словами прес-секретаря Ахметова, він повернувся в Україну за день до вторгнення Росії.

«Він зустрів початок війни вдома, в Києві. З тих пір він ні на добу не виїжджав за межі України», – сказав речник.

За даними українського видання Forbes, статки Ахметова скоротилися з майже $14 млрд у січні до $4,3 млрд у грудні, але він все ще залишається найбагатшою людиною в Україні.

«Оскільки інтенсивні військові дії та ракетні обстріли в Україні, на жаль, тривають майже щодня, точні та повні підрахунки втрат на даному етапі неможливі, а оцінки можуть бути невірними та непереконливими», — сказав речник.

У 2021 році Зеленський звинуватив його в спробі організувати державний переворот, Ахметов це звинувачення категорично заперечував. Після вторгнення він передав свої медіа-ліцензії (за для схвалення Зеленського), і його повна підтримка військових зусиль купує йому певну підтримку.

Рейтинг олігарха: 4/5

Віктор Пінчук

З початку вторгнення Росії Віктор Пінчук активно закликав західні країни посилити військову підтримку та критикував деякі країни, як-от Німеччину, за зволікання.

За даними його благодійного фонду, на кінець вересня олігарх витратив понад 45 мільйонів доларів на підтримку української армії та мирного населення.

У перші тижні війни, коли російські війська підходили до Києва, у розкішному особняку Пінчука в передмісті української столиці постійно знаходились парамедики.

Бізнес-імперія олігарха, побудована навколо виробника труб і залізничних коліс Інтерпайп, постраждала менше, ніж бізнес інших олігархів.

«Фінансове становище холдингу погіршилося, але не можна сказати, що це катастрофа», — сказав Олександр Паращій, керівник відділу досліджень української консалтингової компанії Concorde Capital.

«На них більше вплинули не стільки бойові дії, скільки зростання цін на енергоносії та проблеми з логістикою», — пояснив він, оскільки війна скоротила можливості Інтерпайпу експортувати морем.

За даними Forbes, його статки впали з 2,6 мільярдів доларів до 2 мільярдів доларів.

У прес-службі Пінчука не відповіли на запит про коментар.

Рейтинг олігарха: 4/5 

Петро Порошенко

До війни Порошенко боровся за своє політичне життя, його звинувачували у державній зраді та сприянні тероризму. За словами держобвинувачів, Порошенко нібито віддавав перевагу поставкам вугілля з контрольованих повстанцями районів Донбасу замість вугілля, видобутого в ПАР.

Незважаючи на те, що він заявив про невинуватість, київський суд арештував частину його активів і майна.

Але після вторгнення підконтрольні Порошенку телеканали пом’якшили критику Зеленського.

«У перший день російської агресії, 24 лютого, я прийшов до Зеленського і сказав: «Я більше не лідер опозиції. І ти, і я солдати. До нашої перемоги я нікого критикувати не буду», – сказав він в інтерв’ю «Голосу Америки».

Порошенко, який прихильно ставився до націоналістичної політики, коли був президентом, також одягнув військову форму та організував групи волонтерів для допомоги у війні — хоча в офісі Зеленського звинуватили його в непотрібному піарі.

Компанії Порошенка витратили понад 46 мільйонів доларів на підтримку збройних сил, повідомив його речник. Він доставляв придбану в Італії та Британії бронетехніку, повнопривідні пікапи, бронежилети, шоломи, пальне тощо.

Згідно із Forbes його статки впали з 1,6 мільярда доларів до 700 мільйонів доларів.

У прес-службі Порошенка відмовилися коментувати його бізнес втрати та втрату особистих статків через війну.

Рейтинг олігарха: 3/5 

Ігор Коломойський

Коломойського вважали ключовим спонсором Зеленського — він використовував свої потужні телевізійні канали для просування популярного актора та коміка під час президентських виборів 2019 року.

Однак тісні зв’язки з новим лідером не врятували Коломойського від проблем.

У січні Міністерство юстиції США звинуватило Коломойського та його партнера у відмиванні коштів у США. Адвокати Коломойського відкидають будь-які звинувачення.

Його головний фінансовий актив, Приватбанк, був арештований українською владою сім років тому після того, як регулятори виявили дірку в 5 мільярдів доларів у його бухгалтерських книгах, і Коломойський досі бореться за його повернення.

«У Коломойського дуже мало шансів повернути щось через суд», — сказав Паращій з Concorde Capital.

Як повідомлялося, у липні Зеленський вжив заходів, щоб позбавити Коломойського українського громадянства, оскільки він також має ізраїльський та кіпрський паспорти. Коломойський досі намагається оспорити рішення.

У листопаді український уряд застосував закони військового часу, щоб отримати контроль над пакетами акцій провідної національної енергетичної компанії «Укрнафта», частково контрольованої Коломойським.

Коломойський не відповів на прохання про коментар.

Рейтинг олігарха: 1/5 

Віктор Медведчук

Віктор Медведчук, який до війни мав 620 мільйонів доларів, був найвпливовішим проросійським олігархом в Україні. Повідомляється, що президент Росії Володимир Путін є хрещеним батьком його дочки.

Його близькість до Кремля дала зворотний ефект.

Перед повномасштабним вторгненням Росії Медведчук перебував під арештом і проходив слідство у справі про можливу державну зраду за звинуваченнями у співпраці з Росією щодо незаконного видобутку газу в Чорному морі, а також поставок вугілля з контрольованих повстанцями територій Донбасу.

Медведчук втік з-під домашнього арешту після вторгнення, але був затриманий під час спроби виїхати з країни під виглядом військового добровольця.

У вересні його обміняли на українських військовополонених у росіян. Нинішнє його місцезнаходження невідоме.

Хорватія також конфіскувала його суперяхту Royal Romance вартістю 200 мільйонів доларів, яка буде продана з аукціону на користь України.

Рейтинг олігарха: 0/5

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті