Зерновози продовжують виходити з портів України, попри шантаж Росії

31 Жовтня 2022, 13:47
зерновози украъна

Україна, Туреччина та ООН повідомили Росію про те, що експорт зерна з України буде подовжено. 14 торгових суден вийдуть з портів у Чорному морі. Таким чином, Росію пробують виключити із зернової угоди, через що в Росії. Там уже кажуть, що це буде показником слабкості Росії і з її рук виб'ють важливий інструмент шантажу. Хоча і визнають, що зупинити цей рух суден буде майже неможливо, бо напад на цивільні судна, які охоронятиме Туреччина та представники ООН це вже агресія не проти України, і єдиний варіант це тиск на Ердогана по газу.

Судна з зерном продовжують прибувати в українські води в Чорному морі і виходити з них, через день після того, як Росія заявила, що призупиняє свою участь в угоді, яка гарантувала безпеку цих перевезень. Про це пишуть Економічні новини з посиланням на WSJ.

Ціни на пшеницю і кукурудзу, тим часом, торгуються з підвищеним рівнем через невизначеність щодо того, як довго триватиме такий експорт. 

Росія заявила в суботу, що призупинила свою участь в угоді з Україною, Туреччиною та Організацією Об’єднаних Націй, яка дозволила Україні відновити експорт пшениці, кукурудзи та інших продуктів на світовий ринок. Трейдери приготувалися до різкого зростання світових цін на кукурудзу та пшеницю, які були стабілізовані угодою протягом останніх місяців.

Спільний координаційний центр, який стежить за функціонуванням безпечного коридору для суден, що перевозять зерно через Чорне море, заявив, що турецькі, українські та офіційні особи ООН погодили план руху 16 суден в понеділок, в тому числі 12 вихідних і чотирьох вхідних суден, які прямують за зерном з України.

Ісміні Палла, прес-секретар ООН в координаційному центрі, повідомила, що кораблі, що прямують в Україну, і кораблі, що виходять, почали рухатися коридором в понеділок вранці.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що чотири кораблі, які увійшли до морського коридору, були оглянуті офіційними особами України, Туреччини та ООН. Російські офіційні особи зазвичай брали участь в інспекціях, які відбувалися при вході і виході кораблів з Босфору.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, який допоміг укласти угоду, заявив у понеділок, що він залишається прихильником цієї угоди.

Серед зерновозів, які вийшли з України в понеділок, було судно Ikaria Angel з 40 000 тоннами зерна, зафрахтоване Всесвітньою продовольчою програмою і призначене для Ефіопії. Відхід судна був запланований на неділю, але був затриманий через призупинення Росією своєї участі у зерновій угоді.

“Ці продукти харчування призначалися для жителів Ефіопії, які зіткнулися з реальною загрозою масового голоду”, – повідомив пан Кубраков у своєму твіттері.

Майбутнє угоди про експорт зерна залишається невизначеним, оскільки вона вимагає від Росії утримуватися від нападів на українські порти та цивільні судна. Російські військові також повинні брати участь у роботі координаційного центру, який допомагає суднам уникати мін та інших небезпек.

“Цивільні вантажні судна не повинні бути військовою ціллю або заручниками. Продовольство повинно надходити”, – написав у твіттері координатор Чорноморської зернової ініціативи Амір М. Абдулла.

Аналітики прогнозували значне зростання цін на зерно на вихідних, не в останню чергу тому, що деякі трейдери поспішили замінити велику кількість коротких позицій, скуповуючи контракти. Україна є одним з найбільших світових експортерів кукурудзи, пшениці та соняшникової олії.

Експорт зернових з України відновився майже до довоєнного рівня після відновлення роботи Чорноморського коридору, яким завжди перевозилася більша частина сільськогосподарської продукції країни. Це зменшило тиск на ціни на зернові. Разом з тим, невтішні результати цьогорічних врожаїв у США, Аргентині та деяких країнах Європи підтримують ціни на зернові на високому рівні.

“Світові товарні баланси напружені, і світ потребує сільськогосподарської продукції, що надходить з Чорноморського регіону, тому ця звістка має значення для зернових і всього агропромислового комплексу”, – написав Дейв Уіткомб, керівник відділу досліджень Peak Trading Research.

Офіційні особи України, Росії, Туреччини та ООН підписали зернову угоду в липні, частково знявши російську блокаду українських портів, на які до війни припадало 95% зернового експорту країни.

Угода допомогла Україні підняти експорт майже до довоєнного рівня і знизила світові ціни на пшеницю до довоєнного рівня, до рішення Росії призупинити свою участь в угоді.

Росія заявила, що вирішила призупинити угоду у відповідь на напад України на російські військово-морські сили в окупованому Криму на вихідних.

Виступаючи у своєму нічному зверненні до нації в неділю, президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію у зростанні цін на продукти харчування.

“Тільки Росія винна в тому, що продукти харчування тепер стануть дорожчими для людей на величезному просторі від Західної Африки до Східної Азії. Росія є причиною того, що люди, зокрема, в Ефіопії, Ємені чи Сомалі залишаються з катастрофічною нестачею продовольства”, – сказав він.

“Звичайно, партнери намагаються переконати терористичну державу трохи пригальмувати шантаж. Але наскільки це реально? Поки що факти свідчать про те, що російське керівництво більше зацікавлене у загостренні продовольчої кризи, ніж у виконанні підписаних документів”, – наголосив він.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті