Білорусь вступить у війну проти України? Лукашенко готується

11 Жовтня 2022, 4:57
315b7feb 09ee 443a ad20 e6b6b9e5 Економічні новини - головні новини України та світу

Лукашенко оголосив про розгортання регіонального угруповання російських і білоруських військ. Білоруська армія планує вступити у війну, чи це лише залякування? Ми поговорили про перспективи цього з експертами.

Уранці 10 жовтня Олександр Лукашенко провів нараду з білоруськими військовими та силовиками. На ній він оголосив про домовленість із президентом РФ Володимиром Путіним розгорнути регіональне угруповання військ. Цей процес, за його словами, триває вже два дні, до Білорусі прибуде “не одна тисяча” російських солдатів. Для чого?

Формальний привід ввести російські війська?

Білоруський військовий експерт Олександр Алєсін вважає, що розгортання спільного угруповання – це захід військової демонстрації Путіна. У такий спосіб Росія намагається налякати Україну, відволікти її, відтягнути військові частини з Донбасу, де вона має перевагу в чисельності військ, на кордон із Білоруссю. “Події в Україні розвиваються не дуже сприятливо для Російської Федерації. Очевидно, що Путін зобов’язаний зробити яскраві дії, які знайдуть своє відображення в інформаційному полі і насторожать багатьох”, – каже Альосін.

У Григорія Ніжнікова, експерта Фінського інституту міжнародних відносин, інша думка. Він вважає, що російська армія готує для себе плацдарм, і розгортання регіонального угруповання – це формальний привід, щоб знову ввести в Білорусь свої війська, як це було під час навчань напередодні вторгнення в Україну. “Путін іде ва-банк. Думаю, потенційно йому може знадобитися другий фронт, і Лукашенко зараз виконує те, про що Путін просив його тиждень тому в Сочі. Чи буде нове вторгнення російських військ через Білорусь? Думаю, це питання часу. У будь-якому разі, вже зараз це створить напруженість на білорусько-українському кордоні”.

На думку литовського військового експерта Дарюса Антанаітіса, тримати угруповання військ в іншій країні “тільки для залякування” дуже дорого, і “ніхто так не робить, особливо, коли йде війна”. “Лукашенко заявив, що це угруповання розгортається через напружену ситуацію біля західних кордонів. Мені здається, це все робиться для відводу очей, щоб сказати білоруському народу: “Дивіться, НАТО хоче напасти на нас”. Насправді, я думаю, угруповання розгортається для того, щоб напасти на Україну ще з одного фронту, як це було на початку війни – через Чорнобиль знову спробувати добратися до Києва.

Що за регіональне угруповання військ?

Розгортання регіонального угруповання військ передбачено договором про Союзну державу. За словами Алєсіна, процес відпрацьовували на навчаннях кожні чотири роки, починаючи з 2009-го: як на територію Білорусі мають прибувати російські війська, розвантажуватися в місцях розквартирування. “Потім проводилися навчання, які зображували потенційний військовий конфлікт. Після цього російські частини виводилися на свою територію. Ця легенда навчань повторювалася аж до останніх років. Судячи з усього, зараз це угруповання буде задіяно як реальне”, – каже Олександр Алесін.

За словами Алесіна, командувати російськими військами, які прибудуть до Білорусі, будуть білоруські генерали. “Або сам міністр оборони, або начальник білоруського Генштабу. Згідно з положеннями, російська частина спільного угруповання надходить на посилення білоруської армії. Хоча, думаю, порядок її використання Лукашенко узгоджуватиме з Путіним”.

Олександр Алесін вважає, що в цих частинах буде багато солдатів-строковиків, яких, згідно з указом Путіна, заборонено використовувати в зоні бойових дій в Україні. Григорій Нижников припускає, що в Білорусь можуть перекинути частину мобілізованих росіян.

Тільки оборона – і ніякого нападу?

За словами Олександра Алєсіна, розгортання спільного угруповання військ спрямоване тільки на оборонні дії. Навчання в лютому 2022-го року, після яких російські війська вторглися в Україну з території Білорусі, також не передбачали нападу. Але це не завадило російській армії вторгнутися в сусідню країну. У чому різниця тепер?

“Ці навчання були позачергові, жодними міжнародними угодами вони не передбачалися. У преамбулі до них було написано, що цей захід – відповідь на дії сусідів-партнерів, а тепер – потенційних супротивників. Тоді в діях російського керівництва був типовий волюнтаризм”, – каже експерт.

Алесін упевнений, що російські війська не стануть знову нападати на Україну з території Білорусі. І ось чому: “Характер місцевості та природно-кліматичні умови не дають змоги застосовувати численні сили військ і створювати ударні угруповання на кордоні Білорусі та України. Адже там болота, заплави річок, колосальна кількість озер. Наступаючі можуть рухатися тільки кількома дорогами, які відомі і напевно вже заміновані, а мости – підірвані”. Варіант, який росіяни використовували спочатку, – “перекидання повітряно-десантних військ вертольотами в райони Гостомеля, Києва, Чорнобиля – навряд чи стануть застосовувати ще раз. А сухопутним шляхом пройти таку відстань неможливо”, вважає Альосін.

Чи візьме білоруська армія участь у війні проти України?

Експерт Григорій Нижников вважає, що білоруська армія навряд чи повноцінно вступить у війну проти України: “Думаю, це якраз одна зі слабкостей Лукашенка: він ніколи не довіряв білоруському генералітету, оскільки він дуже проросійський. Саме тому армія завжди була недофінансована і недостатньо забезпечена, він намагався тримати її подалі від будь-яких процесів. Думаю, частина генералітету стовідсотково стоїть на позиціях Москви”.

Водночас він підкреслює, що “більшість у білоруській армії поділяють точку зору білоруського суспільства, що ця війна їм не потрібна. Якщо Лукашенко віддасть наказ ввести війська, ці люди або розбіжаться, або – чого він боїться – можуть повернути зброю проти нього, тому що ніхто не хоче вмирати за Путіна. Він прекрасно усвідомлює це, і тому такого наказу, я думаю, не буде”.

А от Дарюс Антанаітіс не виключає, що це може статися: “Росії потрібні військові, які вже володіють зброєю, яких не треба перенавчати два-три місяці, щоб вони хоч якось могли воювати. Для Путіна білоруська армія збільшить тиск на Київ, щоб він відкрив другий фронт для захисту своєї країни”.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті