Іранські безпілотники-камікадзе, які використовує Росія, створюють нові загрози для українського війська

18 Вересня 2022, 10:52
image 6 e1664174111538 Економічні новини - головні новини України та світу

Поставлені до Росії безпілотники Shahed-136 за минулий тиждень завдали кілька відчутних ударів по Харківській області України, повідомляє українське командування.

Росія завдала серйозної шкоди українським військам за допомогою нещодавно введених іранських безпілотників, що стало першим широкомасштабним розгортанням іноземної системи озброєнь з початку війни, заявляють українські командири. Про це пише The Wall Street Journal, інформують Економічні новини.

За останній тиждень над українськими бронетанковими та артилерійськими позиціями на північному сході Харківської області почали з’являтися безпілотники Shahed-136, перефарбовані в російські кольори та перейменовані в “Герань-2”, повідомив полковник Родіон Кулагін, командир артилерії 92-ї окремої механізованої бригади Збройних Сил України.

За його словами, лише в районі дій його бригади іранські безпілотники, які зазвичай літають парами, а потім врізаються в ціль, знищили дві 152-мм самохідні гаубиці, дві 122-мм самохідні гаубиці, а також дві броньовані машини піхоти БТР.

Перед нинішнім широкомасштабним застосуванням “Шахідів” Росія провела випробування минулого місяця, завдавши удару за допомогою безпілотника по 155-мм буксируваній гаубиці M777, поставленій США, сказав полковник Кулагін. Ще один іранський безпілотник вийшов з ладу і був відновлений, сказав він.

Досі іранські безпілотники, схоже, в основному використовувалися в Харківській області, де 92-а бригада та інші українські війська здійснили цього місяця великий наступ, відвоювавши близько 8500 квадратних кілометрів, або приблизно 3300 квадратних миль, окупованої Росією території і захопивши або знищивши сотні російських танків, артилерійських установок і бронетранспортерів.

“В інших районах росіяни мають переважну артилерійську вогневу перевагу, і вони справляються з цим. Тут вони вже не мають такої артилерійської переваги, і тому вони почали використовувати ці безпілотники”, – сказав полковник Кулагін.

Незалежні експерти, які вивчили фотографії нещодавніх уламків безпілотника з Харківської області, кажуть, що це, схоже, Shahed-136, остання розробка Тегерану з дельта-крилом.

Скотт Кріно, засновник і виконавчий директор стратегічної консалтингової компанії Red Six Solutions LLC, заявив, що Shahed-136 може надати Росії “потужну противагу” високотехнологічним системам озброєння, таким як ракетні пускові установки “Хімарс”, які США надали Україні.

“Присутність Shahed-136 у війні в Україні, безсумнівно, змінює оперативні плани Києва”, – сказав він. “Розміри поля бою в Україні ускладнюють боротьбу з “Шахедом-136″”.

За словами пана Кріно, Shahed-136″ може використовуватися з високою ефективністю, при цьому одна з них націлена на радіолокаційну систему, а друга – на артилерійські засоби ураження. За його словами, Іран також має системи постановки перешкод, які можуть ускладнити протидію українських військ. “Як тільки “Shahed” зафіксується на цілі, його буде важко зупинити”, – сказав він.

Використання Росією безпілотників “Shahed-136” в Україні є найбільш значним розширенням арсеналу Тегерана за межами Близького Сходу, де Іран успішно використовував свої безпілотні літальні апарати для тиску на Америку та її союзників у регіоні. Це також підкреслює недоліки власної російської програми безпілотників, яка не змогла зрівнятися з вогневою потужністю озброєних БПЛА, розгорнутих Україною.

Ізраїль і Захід звинувачують Іран і його маріонеток в тому, що протягом останніх років вони запускають озброєні безпілотники для атак на нафтову промисловість Саудівської Аравії, столицю Об’єднаних Арабських Еміратів, американських солдатів в Сирії, а також танкери в Оманській затоці.

Міністерство оборони Великої Британії у своєму розвідувальному звіті від 14 вересня також заявило про високу ймовірність того, що Росія вперше розмістила іранські безпілотники в Україні. Зазначивши, що заявлений радіус дії Shahed-136 становить 2500 кілометрів, воно додало, що поки що, схоже, Москва використовує ці безпілотники для тактичних ударів поблизу лінії фронту, а не для знищення більш стратегічних цілей в глибині української території.

За словами полковника Кулагіна, іранські безпілотники відносно невеликі і літають на дуже низькій висоті, що ускладнює їх виявлення українськими системами протиповітряної оборони. Він висловив сподівання, що США та їхні союзники зможуть надати Україні більш сучасні технології протидії безпілотникам, або втрутяться, щоб перешкодити поставкам іранських безпілотників до Росії.

У липні радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван попередив, що російські оборонні чиновники відвідали Іран, готуючись придбати до кількох сотень іранських безпілотників, у тому числі озброєних, у прискореному режимі. Тоді міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір-Абдоллахіан у телефонній розмові зі своїм українським колегою заперечив цей план і заявив, що Тегеран виступає проти війни проти України, йдеться у заяві МЗС Ірану.

Росія публічно не коментувала закупівлю іранських безпілотників. Міністерство закордонних справ Ірану не відповіло на нещодавній запит прокоментувати це питання.

8 вересня Міністерство фінансів США заявило, що ввело санкції проти іранської компанії Safiran Airport Services за координацію російських військових польотів, які перевозили іранські безпілотники й пов’язане з ними обладнання до Росії, а також проти іранських компаній-виробників безпілотників Paravar Pars, DAMA і Baharestan Kish.

Безпілотники різних типів відіграють важливу роль в українському конфлікті, частково тому, що жодна зі сторін не має переваги в повітрі й тому неохоче використовує пілотовані літаки над позиціями противника. Сотні військових і комерційних розвідувальних безпілотників щодня зависають у повітрі вздовж лінії фронту, виявляючи цілі та керуючи артилерійським вогнем.

Україна, на відміну від Росії, також має парк безпілотників, озброєних ракетами. Ці безпілотники турецького виробництва Bayraktar TB2 знищили кілька російських бронетанкових колон в перші дні війни й знову використовуються частіше тепер, коли Київ зміг послабити російську протиповітряну оборону на багатьох напрямках, частково завдяки американським протирадіолокаційним ракетам AGM-88 HARM.

І Росія, і Україна також використовують так звані безпілотники-камікадзе, або “блукаючі боєприпаси”. Російський концерн “Калашников” розробив саморобний безпілотник, відомий як “Куб-Бла”, в той час, як Україна використовує польські безпілотники Warmate та американські Switchblade, а також деякі БПЛА місцевого виробництва. Ці боєприпаси мають значно меншу дальність і час польоту, ніж іранські безпілотники Shahed, і несуть значно менше корисне навантаження.

Іран став одним з найбільш винахідливих розробників бойових безпілотників у світі, частково завдяки переробці американських безпілотників, які за останні два десятиліття заблукали в Іраку та Афганістані.

Після того, як Іран представив свої безпілотники-камікадзе у 2016 році, їхні версії були використані для здійснення атак по всьому Близькому Сходу. Минулого року британський уряд звинуватив Іран у використанні безпілотників Shahed-136 для нанесення удару по нафтовому танкеру, пов’язаному з Ізраїлем, біля берегів Оману, в результаті чого загинули два члени екіпажу. Американське військове розслідування вилучило уламки безпілотників з танкера MT Mercer Street і дійшло висновку, що це були частини дельта-крилатих безпілотників іранського виробництва.

Вашингтон також звинуватив Іран у використанні безпілотників в рамках скоординованої атаки на нафтову промисловість Саудівської Аравії у 2019 році.

США та Ізраїль звинуватили Іран у наданні бойовикам від Ємену до Лівану тренувань і комплектуючих, необхідних їм для розробки власних безпілотників.

Підтримувані Іраном сили хуситів в Ємені неодноразово використовували безпілотники типу “дельтакрил” для здійснення нападів на сусідню Саудівську Аравію. У лютому ізраїльські офіційні особи заявили, що американські винищувачі збили два іранських безпілотники над північним Іраком. Ізраїльські офіційні особи заявили, що безпілотники прямували до Ізраїлю.

Хоча адміністрація Байдена протягом декількох місяців попереджала, що Іран готується надати Росії сотні безпілотників для використання в Україні, США спочатку очікували, що Тегеран відправив безпілотники, здатні нести ракети, а не “Shahed-136” в стилі камікадзе.

Майкл Найтс, військовий фахівець вашингтонського Інституту близькосхідної політики, спрогнозував, що українські сили зможуть швидко протистояти загрозі, яку становлять іранські безпілотники-камікадзе. “Іранські безпілотники виглядають шикарно в Ємені, Сирії та Газі, але їх все частіше блокують”, – сказав він.

Україна, за його словами, є “серйозним середовищем протиповітряної оборони та радіоелектронної боротьби, з яким Іран раніше не стикався”. Ці безпілотники, додав пан Найтс, “мають тенденцію мати ефект спочатку, а потім шоковий ефект зникає”.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Головні новини за 48 годин Все главные новости
Відео
Всі статті