Вакцинація від COVID-19: коли і чим будуть вакцинувати українців

12 Лютого 2021, 12:03
thumbs b c 8585d1759ab40b954eae3fdb902d3802 Економічні новини - головні новини України та світу

Вже наступного тижня в Україні починається перший етап вакцинації проти COVID-19. Хоч і з запізненням на місяць, однак і у нашої країни з'явився шанс скоротити кількість жертв цього страшного інфекційного захворювання, що охопило країни всього світу та призвело до втрат багатьох людських життів. Перш за все захистити себе зможуть медики, військові і особливо вразливі до вірусу групи населення. В цілому планується п'ять етапів вакцинації, які триватимуть мінімум півроку, і повинні охопити дві третини населення країни.

За підрахунками Міністерства охорони здоров’я,  першочергової вакцинації потребують приблизно 21 млн людей. Саме стільки українців об’єднують групи ризику. З кожним етапом вакцинації охоплення буде рости, і на останньому етапі (в кінці 2021 – початку 2022) планують вакцинувати людей, які не потрапляють в групу ризику ні за віковими, ні за професійними показниками. Записатися на вакцинацію можна через спеціальний сайт, мобільний додаток «Дія» або сімейного лікаря.

Вакцини в наявності

На даний момент Україна домовилася про постачання вакцин від COVID-19 декількох виробників. При цьому жодна вакцина від COVID-19 поки офіційно не зареєстрована. Вирішити цю проблему покликаний недавно підписаний президентом Володимиром Зеленським законопроект, яким спрощується дана процедура. В рамках співпраці з COVAX, яка піклується про доступ бідних країн до щеплень, Україна повинна отримати 117 тис. доз вакцини американо-німецького виробництва BioNTech / Pfizer. Компанія вже подала необхідні документи на реєстрацію в нашій країні. Препарат є РНК-вакциною. Це означає, що частина генетичного коду коронавіруса вводять в організм людини. Це спонукає його виробляти вірусні білки і цього достатньо для підготовки імунної системи до атаки. Ефективність цієї вакцини досягає 90%, але є й істотний недолік. Препарат слід зберігати при наднизьких температурах (-70 за Цельсієм), що ускладнює її транспортування. В Офісі президента повідомили, що вже опрацьовано питання дотримання холодового ланцюга, необхідного для зберігання і транспортування таких вакцин. Але як це буде зроблено? Адже цю вакцину не можна перевозити в фургонах без спеціальних термобоксів. Де планує брати подібні термобокси наша влада, якщо весь світ їх бронював ще з листопада 2020 року, а зараз вони в дефіциті – питання відкрите.

На початку лютого українська сторона також отримала підтвердження про постачання 12 млн доз вакцин виробництва компаній AstraZeneca і Novavax. «Ми говоримо про те, що в цілому буде 12 млн доз, поставка починається в лютому. У лютому за цим контрактом ми точно отримаємо 1 млн доз вакцин, може, навіть більше … Цього достатньо, щоб вакцинувати 500 тис. наших громадян, почати і практично повністю пройти перший етап вакцинації в лютому-березні », – заявляв міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

В першу чергу планують вакцинувати:

– медпрацівників, особливо тих, які працюють в стаціонарах та надають медичну допомогу хворим COVID-19;

– військовослужбовців ЗСУ, які беруть участь в операції Об’єднаних сил;

– літніх людей з групи ризику старше 80 років;

– працівників соціальної сфери;

– осіб і персонал спецустанов (інтернатів, будинків дитини, будинків для людей похилого віку тощо)

Вакцина має ефективність  76% після введення вже першої дози. Виробники пропонують встановити проміжок між дозами в 12 тижнів – тоді ефективність зростає до 82,4%. Принцип роботи вакцини базується на використанні аденовіруcа шимпанзе, який транспортує білок коронавіруса в організм людини. Препарат сертифікований в ЄС, їм вже прищеплюються в Великобританії.

Україна закуповує вакцини за гроші держбюджету. Зараз МОЗ вже придбав 1,9 мільйона доз китайської вакцини від коронавіруса Sinovac Biotech за 964 млн грн. За даними експертної організації StateWatch, яка провела аналіз умов договору на поставку вакцини, в разі порушення графіка поставок китайської вакцини приватна компанія «Лекхім» поверне повну вартість контракту державі. Перша поставка вакцини повинна відбутися в розмірі 700 тис. доз протягом 30 календарних днів з дати реєстрації продукції одним з компетентних органів США, Великобританії, Швейцарії, Японії, Австралії, Канади, Китаю, Ізраїлю, Індії, Мексики, Бразилії чи ЄС. Або з дати отримання перекваліфікації ВООЗ, але не пізніше 31 березня 2021 року. Друга поставка вакцини в розмірі 1,2 млн доз – протягом 90 календарних днів з дати реєстрації продукції, але не пізніше 31 травня 2021 року. Міністр охорони здоров’я Максим Степанов запевнив, що, якщо ефективність вакцини буде нижче 70%, компанія-виробник компенсує Україні витрачені кошти.

Китайська вакцина відноситься до так званих інактивованих вакцин: вона складається з частинок убитого вірусу, які змушують організм вибудовувати захист, але не викликають хвороби. Зараз вакцина показала ефективність в 50,4%, що вже викликало хвилю критики з боку політиків і лідерів думок. Так, депутат фракції «Європейська Солідарність» Марія Іонова вважає показник занадто низьким для масової вакцинації українців. «Ефективність цієї інактивованої вірусної вакцини знаходиться на рівні 50%. Очевидно, що це препарат для країн третього світу, які перебувають у відчайдушній ситуації і не мають іншого вибору», – сказала вона.

Тим часом, Кабмін офіційно заборонив реєструвати російську вакцину від коронавіруса. За словами президента Володимира Зеленського, в світі ще немає підтвердження того, що «Супутник V» – безпечна вакцина і на українцях її не будуть випробовувати. «Я вважаю, що громадяни України – це громадяни, це – люди, і точно не «кролики», і на них експериментувати ми не маємо права», – сказав Зеленський.

За планом уряду, всі громадяни України будуть вакциновані безкоштовно. Однак ті, хто захоче зробити щеплення позачергово зможуть вакцинуватися за свій рахунок. На комерційному ринку легальна вакцина від COVID-19 повинна з’явитися до літа 2021 року. Скільки саме буде коштувати курс імунізації з двох доз, сказати складно. Орієнтовно вартість однієї дози може досягати 500-700 грн.

Страхи і забобони

Щоправда, багато українців поки ще не надто довіряють вакцинам. Останні дані різних соціологічних досліджень фіксують високий рівень недовіри українців до вакцинації в цілому і до щеплення від коронавіруса зокрема. Так, за результатами дослідження «Українці і COVID-19. Осінь», проведеного компанією Research & Branding Group у вересні 2020 року, 50% опитаних респондентів не погодилися б на безкоштовну вакцинацію від коронавіруса, тоді як 35% – погодилися б, а ще 15% – не визначились. За даними іншого дослідження Соціологічної групи «Рейтинг», в листопаді 2020 го близько 40% українців не хочуть брати участь в вакцинації від COVID-19 навіть за умови, що щеплення будуть безкоштовними. А якщо за вакцину ще й доведеться платити – то кількість бажаючих отримати імунітет від небезпечної хвороби зменшується.

Отже, згідно з соціологічними опитуваннями, щонайменше половина українців навідріз не сприймають ідею вакцинації – і це при тому, що мали можливість спостерігати за згубними наслідками пандемії коронавіруса протягом всього 2020 року. Одна з основних причин такої недовіри криється в конкуренції фармвиробників, які навмисне створювали інформаційні кампанії проти один одного, що в кінцевому підсумку призвело до загальної недовіри до процесу щеплень в суспільстві. З іншого боку, багатьох хвилює, чи достатньо безпечні вакцини, розроблені в такий короткий термін, і чи достатньо вивчені можливі побічні дії.  Про можливі довгострокові побічні ефекти окремих вакцин досі нічого невідомо. Знання про це будуть накопичуватися в ході більш тривалих досліджень.

За даними ВООЗ, сьогодні у світі на різних етапах розробки знаходяться більше 230 вакцин проти COVID-19. Станом на 2 лютого 2021 року 63 з них проходять різні фази клінічних досліджень (випробувань на людях), а 175 – преклинические випробування (на тварин). Три вакцини отримали дозвіл на застосування від авторитетних регуляторних органів різних країн, але дослідження по ним тривають.

Просвітництво від влади

Тому не дивно, що українські громадяни вважають за доцільне зайняти вичікувальну позицію. У цьому контексті одним з головних викликів для влади на сьогодні є якісно провести масштабну роз’яснювальну роботу. Поки в уряді, парламенті і Офісі президента відзначають, що вакцинація буде відбуватися на добровільних засадах і ніхто українців змушувати робити щеплення від коронавируса не буде. За словами президента Володимира Зеленського, відмова від вакцинації і недовіра до вакцин дуже серйозне питання, «який всім нам належить вирішити». «Я готовий особистим прикладом, як і більшість світових лідерів, показати людям, що вакцинація важлива, вона безпечна, вона потрібна», – повідомив він в рамках форуму «Україна 30. Коронавірус: виклики і відповіді», який на цьому тижні пройшов в Києві .

Про те, що керівництво України може зробити щеплення від COVID-19 в числі перших, щоб мотивувати робити щеплення населення, ще 3 лютого заявляв міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

“Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що його, президента Володимира Зеленського і прем’єра Дениса Шмигаля будуть вакцинувати першими для популяризації процедури. Це дуже мило, але хто сказав, що вакцинація цих персон підніме популярність процедури вакцинації в Україні? І чому їх повинні вакцинувати Pfizer, а не тим препаратом, який не хочуть називати Степанов і Зеленський? Є і ще одне питання – хто ще з їхніх друзів, родичів і знайомих буде вколоти вакциною Pfizer? Дружини, батьки, діти і водії? “, – задає питання політик Борислав Береза.

За словами міністра охорони здоров’я для перемоги над коронавірусів Україні потрібно вакцинувати як мінімум 60% населення «безкоштовною і безпечною вакциною». Вакцинацію проводитимуть в 4250 пунктах щеплення  силами 572 мобільних бригад, в середньому 23 мобільні бригади на регіон. Міністр також стверджує, що на першому етапі вакцинації в кожному регіоні потрібно буде сформувати лише по 7-8 мобільних бригад.

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що в Україні кілька етапів вакцинації для пріоритетних груп можуть стартувати одночасно. «Можливості нашої системи охорони здоров’я – це 500 мобільних бригад і 4250 пунктів щеплення – робити близько 5 млн щеплень на місяць, коли кампанія виходить на повну потужність», – зазначив він.

Як повідомив раніше в.о. гендиректора “Центру громадського здоровь`я” Ігор Кузин, партія вакцин буде прилітати до Києва, проходити розмитнення і їхати в місце, де її будуть зберігати в спеціальних умовах при температурі 70-80 градусів морозу. Потім партіями, яких буде вистачати на п’ять днів вакцинації, їх відправлятимуть в області (вакцину після розморожування можна використовувати протягом п’яти днів – ред). В областях сформують спеціальні мобільні бригади, в кожній з яких буде лікар, дві медсестри і водій. Людей вже навчили, як працювати з вакцинами від коронавіруса. Для вакцинації визначать кілька тимчасових пунктів. Кожне приміщення будуть ділити на три зони – там, де люди очікують вакцинацію, там, де вакцинуються, і там, де очікують 30 хвилин після вакцинації (на випадок алергічної реакції).

За словами Віктора Ляшка, людей похилого віку почнуть вакцинувати в березні. Але це не означає, що всі люди старше 60-ти років будуть провакциновані саме в березні. Почнуть з людей старше 80-ти років і як тільки кількості вакцин в Україні стане більше, цей бар’єр будуть поступово прибирати, вакцинуємо людей старше 70, 60 і так далі. За його словами навіть в найвіддаленіші села будуть приїжджати мобільні бригади і пропонувати людям вакцинуватися. На місцях буде координатор, який заздалегідь повідомить жителів населеного пункту про те, коли приїде мобільна бригада.

«Є проблема по всьому світу, що нерівно відбувається розподіл вакцин. І, як ви знаєте, вакцинація почалася в країнах з високим рівнем доходу – таких як США, Великобританія та ін. І чому Україна досі не розпочала? Ну тому що є певна конкуренція на глобальному ринку щодо доступу до таких вакцин », – пояснила глава представництва ЮНІСЕФ в Україні Лотта Сільвандер. На її думку, виправленню цієї ситуації сприяє об’єднання зусиль ВООЗ, ЮНІСЕФ, зокрема, була створена Всесвітня ініціатива COVAX, з тим, щоб країни з низьким рівнем доходу, які не можуть конкурувати на світовому ринку, отримали доступ до вакцини. У той же час Сільвандер зазначила, що для подолання поширення коронавирусной хвороби однієї вакцинації недостатньо. «Але найбільшою перешкодою, яка постає перед нами, – це дезінформація. Дуже багато неправдивих чуток, які побутують зараз щодо різних доступних вакцин, і ми повинні боротися, протидіяти всій цій дезінформації – вакцини є безпечними, вони були протестовані. Вакцини дуже чітко відслідковуються і регулюються. Нам потрібно поширювати той посил, що вакцини є безпечними », – акцентувала Сільвандер. Економічні стимули

Тим часом, змусити українців вакцинуватися можуть чисто економічні стимули. В першу чергу, бажання подорожувати. Адже поділившись з Україною частиною своїх вакцин, той же ЄС може захотіти у відповідь впровадити додаткові обов’язки для громадян неєвропейських країн. Йдеться про так звані «паспорти вакцинації», дискусія про які активно ведеться серед наших західних партнерів. «Ідея про паспорти вакцинації не нова. Так звані жовті книги, або сертифікати міжнародної вакцинації, були введені ВООЗ з 1969 року. Сьогоднішні технології цифрового обліку дозволяють зробити такі документи більш надійними, в тому числі по вакцинації від COVID-19 », – заявив керівник проекту Євросоюзу« PRAVO-Justice »Довидас Віткаускас. Він зазначив, що майбутнє посвідчення про вакцинацію від коронавіруса, швидше за все, буде називатися «зелена книга», і перші зразки такого документа вже випускають, наприклад, в Ізраїлі та Ісландії. В Євросоюзі розмірковують над тим, яким повинен бути цей документ, оскільки питання про його призначення дуже інтенсивно обговорюють в Брюсселі. У той же час, як зазначив Віткаускас, питання, як довести факт вакцинації, до сих пір не врегульоване, і країна робить це на свій розсуд. Зокрема, застосовуються паспорта вакцинації або довідка, видана лікарем або медичним закладом, що підтверджує факт вакцинації або наявності імунітету. Однак очевидним є той факт, що довідки або посвідчення повинні бути стандартизовані на міжнародному рівні. Він визнав, що в цьому контексті будуть виникати певні правові проблеми, навіть при наявності стандартизованого підтвердження вакцинації, можуть виникати питання про те, коли і як були зроблені щеплення. Відкритим також залишається питання, на протязі якого часу зберігається імунітет, набутий після вакцинації або природним шляхом, після перенесеного захворювання.

To be continued?

Тим часом ряд мутацій коронавіруса і дебати навколо ефективності вакцин поставили закономірне питання: чи потрібно буде починати процес розробки вакцин з самого початку? Однак виробники вакцин від коронавируса запевняють, що тепер вакцини можна буде розробити значно швидше. Засновники німецької фармацевтичної компанії BioNtech Езлем Тюречі (Özlem Türeci) і Угур Шахіт (Uğur Şahin) висловили переконання, що в тому випадку, якщо вірус мутує навіть занадто сильно, чисто з технологічної сторони буде можливим скоригувати вакцини. «Ми могли б генетичну інформацію нинішнього вірусного антигену замінити новою, що мутував. Це все відбувається дуже швидко. Це, можливо, тривало б шість тижнів », – зазначила Езлем Тюречі. Втім, поки в такому оновленні вакцин не було необхідності. Але менша ефективність вакцин є достатньою підставою для того, щоб почати працювати над ними – для того, щоб вони зуміли вчасно захистити від нових варіантів коронавіруса або навіть від комбінацій з різних мутацій.

Те, як функціонує постійна зміна вакцин, можна простежити на прикладі сезонного грипу. Вірус грипу також здатний до мутацій, тому вакцина від грипу щороку змінюється і, відповідно, тому необхідно щорічно вакцинуватися від цієї хвороби. Незважаючи на наближення масової вакцинації, експерти попереджають, що швидкої перемоги над коронавірусом чекати не варто. Нинішній рік все ще буде роком пандемії, хоча ситуація повинна стати більш контрольованою.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті