Держдеп США: Білорусь - авторитарна держава
Білорусь – авторитарна держава. Протягом 2018 року в країні не раз порушувалися права людини, був відредагований ряд законів, які погіршили становище незалежних ЗМІ, свободи зібрань. Про це йдеться в щорічній доповіді Держдепартаменту США про ситуацію з правами людини в світі, представленому держсекретарем Майклом Помпео.
У документі, представленому держсекретарем США, говориться, що Конституція Білорусі передбачає безпосередньо обраного президента, який є главою держави, і двопалатний парламент, Національні збори. Прем’єр-міністр, який призначається президентом, є номінальним главою уряду, але влада сконцентрована у президента, як фактично, так і за законом.
«З часу свого обрання в 1994 році на чотирирічний термін в якості першого президента країни Лукашенка неухильно консолідував всю владу у виконавчій, щоб домінувати у всіх гілках, фактично припиняючи будь-який поділ влади. Незаконні референдуми в 1996 і 2004 роках внесли поправки в конституцію, щоб розширити його повноваження, продовжити термін його повноважень і скасувати обмеження на президентський термін. Наступні вибори, в тому числі президентські вибори 2015 року та парламентські вибори 2016 року, продовжували позбавляти громадян права висловлювати свою волю в чесному і прозорому процесі, включаючи справедливий доступ до засобів масової інформації та ресурсів », – йдеться в доповіді Держдепу.
У документі зазначається: в країні порушуються права людини, на що вказують тортури, довільні арешти і затримання, небезпечні для життя умови утримання у в’язниці, довільне або незаконне втручання в особисте життя, невиправдані обмеження свободи слова, друку та інтернету, включаючи цензуру, блокування сайтів , наклеп, в тому числі на державних чиновників, насильство і затримання журналістів, жорсткі обмеження на свободу зібрань та асоціацій. У Держдепі також вважають, що влада на всіх рівнях діяли безкарно і не робили кроків для судового переслідування або покарання посадових осіб уряду або сил безпеки, які порушували права людини.
Зокрема, відзначають в Держдепі, білоруські закони забороняють катування та інші жорстокі, нелюдські або принижують гідність видів поводження і покарання.
«Проте Комітет державної безпеки, ОМОН і інші сили безпеки, часто без посвідчення особи і в цивільному, били затриманих. За повідомленнями, сили безпеки також погано поводилися з особами в ході розслідувань. Міліція іноді б’є людей під час арештів. Правозахисники, лідери опозиції і активісти, звільнені з місць утримання під вартою, повідомляли про жорстоке поводження та інших формах фізичного і психологічного насильства над підозрюваними в ході кримінальних і адміністративних розслідувань », – наголошується в доповіді.
Відсутність прокурорської незалежності робить законні вимоги безглуздими
У документі відзначено ряд резонансних історій і суден, які пройшли в минулому і цьому році. Наприклад, там згадується історія про примусовий вступ школярів і студентів в БРСМ, примусове дострокове голосування студентів на місцевих виборах, а також суди по «справі Коржич» про дідівщину, над керівниками профспілки РЕП, а також «справа БЕЛТА».
«Спостерігачі відзначали, що масштаб слідчих дій і звинувачення були невідповідними гаданого злочину, тому що новини з платної підписки БЕЛТА, в незаконному доступі до яких звинувачували журналістів, швидко з’являлися і в відкритому доступі», – йдеться в доповіді.
При цьому в Держдепі зазначають, що правоохоронні органи Білорусі використовують незаконні способи при проведенні слідчих дій. Так, прослуховування телефонних розмов вимагає дозволу прокурора, але, як вважають в Держдепі, відсутність прокурорської незалежності зробило це вимога безглуздим.
«Влада використала прослуховування телефонних розмов, відеоспостереження та мережу інформаторів, які позбавляли людей приватного життя. У той час як закон забороняє владі перехоплювати телефонну і інший зв’язок без дозволу прокурора, влади регулярно контролювали житлові приміщення, телефони і комп’ютери. Майже всі опозиційні політичні діячі та багато видних представників громадянського суспільства стверджували, що влада стежили за їхніми розмовами і діяльністю. Уряд продовжував збирати і отримувати особисту інформацію про незалежних журналістів і демократичних активістів під час рейдів і конфісковувати комп’ютерне обладнання », – стверджується в доповіді.
«ДержЗМІ висвітлюють гучні справи так, ніби вина обвинуваченого вже була доведена»
У доповіді Держдепу зазначається, що білоруські закони передбачають презумпцію невинуватості. Але на практиці це не працює.
«Відсутність судової незалежності, практика державних ЗМІ висвітлювати гучні справи так, як ніби вина [обвинуваченого] вже була доведена, і широко поширені обмеження прав захисту часто покладали тягар доведення невинуватості на обвинуваченого», – вважають в Держдепі.
Закон також передбачає публічні судові процеси, але влада час від часу проводять закриті судові процеси. Також, вважають в Держдепі, білоруські суди часто допускають, щоб заяви, отримані із застосуванням сили, і загрози заподіяння тілесних ушкоджень під час допитів використовувалися проти обвинувачених.
«Обвинувачені мають право оскаржити вироки, і більшість так і робили. Проте апеляційні суди залишали в силі рішення нижчих судів у переважній більшості випадків », – йдеться в документі.
У доповіді також відзначені закони про ЗМІ і про масові заходи, які, на думку Держдепу, порушують свободу слова і зібрань.
Джерело: Сильні Новини