В Україні захотіли створити зону вільної торгівлі з Китаєм, але це тривалий і дуже складний процес
Віце-прем'єр-міністр – міністр економрозвитку і торгівлі Степан Кубів в рамках зустрічі з віце-прем'єром Держради Китаю Лю Хе, яка раніше відбулася в Пекіні, запропонував країнам створити зону вільної торгівлі. У цьому контексті він розповів про серйозні успіхи України в розширенні мережі преференційних торгових режимів і ефективності таких угод. Кубів запропонував дати старт спільним україно-китайським консультацій по передумов для створення ЗВТ між нашими країнами. Крім того, він розповів про те, що товарообіг України і Китаю в цьому році збільшився більш ніж на двадцять відсотків, і зараз становить шість мільярдів доларів, зазначивши, що і ця сума не відповідає реальному потенціалу. В українському відомстві провели підрахунки і заявили про те, що в найближчі роки ця сума може вирости до двадцяти мільярдів за рік.
ЗВТ з Китаєм відкриває перед українцями величезні перспективи, але і таїть в собі багато ризиків, враховуючи, що всі зони вільної торгівлі однаково вигідні Києву. Перед укладанням угоди потрібно врахувати всі вигоди і втрати, прорахувати все до дрібниць. Зокрема, важливим фактором є те, що зовнішня торгівля Китаю і України переважно дефіцитна. Так, українська сторона набагато більше товарів набуває у китайців, ніж продає їм. Україна поставляє в КНР зерно, кукурудзу, залізну руду, соняшникова олія, але в разі створення ЗВТ необхідно розширювати цей перелік і шукати вигоду для української економіки.
Відзначимо, за роки незалежності Україні вдалося укласти більше двадцять угод про вільну торгівлю. До кінця поточного року повинні укласти угоду і з Туреччиною, хоча зараз є ряд важливих для України питань, в яких в Стамбулі не готові йти на зустріч.