Стрічка новин
Сьогодні
22 Листопада 2024

Новини сьогодні: Росія – це Зімбабве в снігах, тільки гірше, – Портников

23 Березня 2018, 21:00
no image

Роберт Мугабе перебував при владі в Зімбабве - як президент і прем'єр-міністр країни - 37 років, удвічі довше, ніж Володимир Путін на сьогодні.

Втім, коли Мугабе відсторонили від влади, йому було вже 93 роки. Путіну поки що 65 років. Якщо через шість років правитель передасть свій пост Дмитру Медведєву, а потім знову буде двічі переобраний, до закінчення цих строків йому буде тільки 83 роки і він буде перебувати при владі стільки, скільки перебував Мугабе.

І, до речі, ніщо і ніхто не завадить Володимиру Володимировичу в цей момент торжества над конкурентом знову очолити російський уряд – новий президент Медведєв буде цьому тільки радий. Тим більше що через 18 років про Мугабе всі забудуть, а порівнювати Путіна стануть з іншими авторитарними правителями, які йому і в підмітки не годитимуться.

А все ж варто було б порівнювати з Мугабе. Тому що це найкраща можливість зрозуміти справжній стан навіть не російської влади, а російського суспільства. Мугабе дійсно дуже схожий на Путіна – вірніше, Путін на Мугабе. Жорсткий авторитарний режим, заснований на постійній критиці Заходу і пошуку внутрішніх ворогів.

Об’єднання двох “революційних” номенклатурних угруповань – прорадянської і прокітайської – в єдину партію влади. Розкрадання країни. Нездатність громадян протистояти корумпованій еліті навіть в бідності. Нечувані повноваження силових органів. Контроль над правосуддям. І все ж…

048f6eb9e2af5a9df24a63482c4a5a10 e1521824796312 Економічні новини - головні новини України та світу

І все ж, коли в 1996 році опозиційні кандидати порахували вибори фарсом і закликали своїх прихильників до їх бойкоту, владі вдалося забезпечити прихід до виборчих урн лише 32 відсотків громадян. Решта вважали за краще прислухатися до закликів опозиціонерів. Так, Мугабе за допомогою вірних йому силовиків і контрольованого державного апарату залишився при владі – але рівень його справжньої підтримки у зімбабвійців було продемонстровано. При цьому (як не дивно це було б для Навального) ніхто в місцевій опозиції не вважав цей вдалий бойкот успіхом. Тому що метою було не бойкотувати Мугабе, а перемогти Мугабе.

На виборах 2008 року опозиційний кандидат Морган Цвангіраї обійшов Мугабе в першому турі. Мугабе зробив все можливе, щоб не допустити його до участі у другому, – але втрутилося міжнародне співтовариство, буквально змусила Мугабе посадити суперника в крісло прем’єра і визнати перемогу його партії на парламентських виборах. Цвангіраї виявився в колі нещасть – автомобільна аварія, що завершилася загибеллю дружини, смерть онука, який потонув у басейні особняка прем’єра, – але тим не менше п’ять років один з найжорстокіших правителів Африки ділив владу з опозицією.

Чи можна уявити собі щось подібне в Росії? І справа, ймовірно, зовсім не в тому, що Путін силач, а Мугабе слабак. У слабкості Мугабе ніхто ще не підозрював, і нехай Путін спочатку поб’є його рекорд знущань над співвітчизниками.

Справа в тому, що зімбабвійське суспільство – а я ж привів тільки два епізоди з його історії – виявилося куди більш зрілим, ніж російське. Куди більш здатним до захисту своїх інтересів, ніж російське. І в мовчазному протистоянні диктатурі. І в бойкоті. І в формуванні парламентської опозиції. І навіть в перемозі над диктатором – вона була здобута на виборах, і Мугабе залишився при владі тільки завдяки грубій, безпардонній силі своїх банд.

“Зімбабве в снігах” – це все ж не характеристика Росії. Це аванс.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті