Обидві аварії на авіаносці "Адмірал Кузнєцов" викликані технічним станом самого крейсера.
Таку думку в коментарі “Медуза” висловив військовий експерт, головний редактор журналу “Арсенал Вітчизни” Віктор Мураховський.
В обох випадках аварії літаків пояснюються несправністю тросів аерофінішерів, на які негативно вплинуло тривале перебування корабля в “полярних умовах”. Відзначимо, авіаносець знаходиться в складі Північного флоту Російської Федерації.
Мураховський наголосив, що варто поставити запитання тим, хто давав техзавдання на ремонт корабля в 2015 році і тим, хто перевіряв його готовність, щодо того, чому важливі елементи аерофінішера не замінили.
Аерофінішери – досить проста і давно відома технологія. Літак випускає при посадці гак, який чіпляє троси, закріплені поперек посадкової смуги на палубі корабля. Далі фрикційний пристрій пригнічує енергію літака, що заходить на посадку і гальмує його пробіг.
У цьому випадку трос не витримав навантажень, але що конкретно сталося, чи порвався сам трос або відірвався від підпалубного фрикційного пристрою, невідомо.
У випадку з СУ-33 аварія сталася під час посадки літака, а в попередньому, катастрофа сталася з вини командування, яке не змогло вчасно прийняти рішення про відхід літака на запасний сухопутний аеродром.
“Посадка винищувача на авіаносець – завжди екстрим. Те, що палуба авіаносця гігантська, тільки здається. Але коли дивишся на неї з ілюмінатора, бачиш площу розміром з поштову марку”, – пояснив експерт.