Чи переживе Ferrеxpo кризу ринку

3 Грудня 2016, 8:40
no image

Гірничорудна компанія Ferrexpo plc Костянтина Жеваго залишається, поряд з іншими виробниками залізорудної сировини, заручницею несприятливої кон'юнктури світового ринку цього виду продукції. Водночас як один з найбільших виробників котунів преміум-класу у світі, вона має більші можливості, щоб перебути кризовий період.

У січні-жовтні цього року компанія Ferrexpo, порівняно з аналогічним періодом 2015 р., скоротила обсяг виробництва товарних котунів на 4,6%, до 9,258 млн т, а залізорудного концентрату на 1,9%, до 11,721 млн т. Загалом ці показники відповідають середньому рівню обсягів виробництва компанії в попередні періоди цього року.

Однак у січні-вересні обсяг виробництва котунів преміум-класу, з 65-відсотковим вмістом заліза, частка якого в загальному обсязі випуску продукції компанії досягає приблизно 95%, зріс на 8,6%, до 7,922 млн т, а котунів з 62-відсотковим вмістом заліза – скоротився на 54,8%, до 0,512 млн т. Отже, за підсумками більшої частини року Ferrexpo відчутно збільшила обсяг виробництва основного виду продукції – котунів преміум-класу – через різке зменшення обсягів випуску її додаткових видів.

У руслі несприятливої кон’юнктури

Як писали «i», протягом цього року стан справ на світовому ринку ЗРС залишався вкрай нестабільним, а його кон’юнктура загалом несприятливою. Так, ще 2011 р., внаслідок великого попиту на ЗРС у Китаї, ціна 1 тонни цього виду сировини досягала $190. Однак уже протягом 2014-2015 рр. вона знизилася втричі, а впродовж 2015 р. – ще на 45%. Як наслідок, до початку грудня минулого року, вперше з початку глобальної кризи, ціни на ЗРС упали нижче рівня 2009 р. і склали менше 39 доларів за 1 тонну.

Утім, уже з кінця січня цього року ціни на ЗРС знову почали зростати і, вперше з жовтня 2015 р., піднялися вище $50 за 1 тонну. Тож до квітня ціна ЗРС із 62% -вим вмістом заліза з доставкою в китайський порт Циндао, що є основним показником стану справ на спотовому ринку, досягла піка й перевищила $70 за 1 тонну. Однак у середині серпня, згідно з даними агентства Reuters, через чергове зниження цін на металопродукцію, залізорудні ф’ючерси в Китаї також знову почали дешевшати.

Унаслідок цього протягом цього року обсяги виробництва ЗРС в Україні поступово скорочувалися. Так, згідно з даними ПГО «Укрметалургпром», у січні-вересні загальний обсяг випуску цього виду сировини всіма гірничо-збагачувальними комбінатами (ГЗК) країни порівняно з аналогічним періодом 2015 р. зменшився на 5,2%, до 56,899 млн т. У вересні порівняно із серпнем загальний обсяг виробництва ЗРС скоротився на 7,8%, до 5,664 млн т, а загальний обсяг випуску котунів, у якому частка Ferrexpo досягає 60%, зменшився на 5,8%, до 1,646 млн т.

«З початку осені тенденція до спаду обсягів виробництва ЗРС в Україні істотно посилилася. Зокрема, у вересні порівняно із серпнем найбільше обсяги випуску цього виду сировини – понад 0,13 млн т – скоротили ПрАТ «Інгулецький ГЗК», ПАТ «ЄВРАЗ Суха Балка» та основний актив компанії Ferrexpo – ВАТ «Полтавський ГЗК». Отже, за підсумками січня-жовтня загальний обсяг виробництва ЗРС усіма ГЗК країни зменшився на 3,5 млн т”, – зазначає аналітик ДП «Укрпромзовнішекспертиза» Дмитро Желтяков.

Унаслідок, передусім, несприятливої кон’юнктури зовнішніх ринків, а також через зумовлене нею скорочення обсягів виробництва в січні-жовтні загальний обсяг експорту ЗРС з України порівняно з аналогічним періодом 2015 р. суттєво скоротився – на 14,2%, до 32,735 млн т.

Згідно з даними Державної фіскальної служби України, обсяг валютної виручки ГЗК країни від експорту ЗРС зменшився ще більше – на 21,5%, до $1,421 млрд. Що, звісно, спричинило погіршення фінансового становища українських виробників ЗРС, що опинилися ще 2015 р. в ситуації фактичного дефолту, та компанії Ferrexpo зокрема.

У стані реструктуризації боргів

Нагадаємо, Ferrеxpo plc належить 100% статутного фонду швейцарської компанії Ferrexpo AG, яка володіє 99,02% акцій ВАТ «Полтавський ГЗК, 100% акцій ТОВ «Єристівський ГЗК» та 99,9% акцій ТОВ «Беланівський ГЗК» і є найбільшим виробником та експортером залізорудних котунів преміум-класу в СНД. За підсумками 2015 р. Ferrexpo перебувала на 3-му місці в рейтингу найбільших виробників та експортерів цього виду сировини у світі.

Компанія реалізує свою продукцію, в основному за довгостроковими контрактами, переважно в Європі, зокрема, в Австрії, Словаччині, Чехії, Німеччині та інших країнах, а також у Південно-Східній Азії, зокрема, у Китаї, Індії, Японії, Тайвані та Південній Кореї.

2015 р. Ferrеxpo порівняно з 2014 р. збільшила обсяг виробництва товарних котунів на 6%, до 11,7 млн т. Однак через істотне зниження цін на ЗРС на світовому ринку її чистий дохід порівняно з 2014 р., навпаки, різко скоротився – на 30,8%, або на $427 млн, до $961 млн. Як наслідок, до кінця березня цього року компанія накопичила фінансову заборгованість у розмірі $695 млн за вільних коштів у розмірі $494 млн, з яких $164,7 млн до того ж були в банку «Фінанси і Кредит», що також належить Костянтину Жеваго. У червні власники її єврооблігацій на загальну суму понад $285 млн схвалили реструктуризацію цього боргу. А 17 вересня Національний банк ухвалив рішення про визнання банку «Фінанси і Кредит» неплатоспроможним.

Отже, на сьогодні у Ferrеxpo, в умовах несприятливої кон’юнктури світового ринку ЗРС, а також загального спаду обсягів його виробництва та експорту, залишився обсяг заборгованості, що майже у 2,5 раза перевершує той, який їй вдалося реструктуризувати. Так, 2017 р. компанія має погасити $202 млн, 2018 р. – $328 млн, 2019 р. – $173 млн.

З огляду на це, у жовтні міжнародне рейтингове агентство S&P залишило без змін свою попередню оцінку корпоративного рейтингу Ferrеxpo – «ССС» з прогнозом «негативний». «Збереження оцінки рейтингу компанії на попередньому рівні відображає наявність значного ризику того, що 2017 р. в неї буде недостатньо ліквідності для своєчасного здійснення щоквартальних виплат по $50 млн для погашення заборгованості. Якщо, згідно з прогнозами, наступного року світові ціни на ЗРС коливатимуться на рівні $45 за 1 тонну або якщо ціни на основний вид продукції компанії – котуни преміум-класу – опустяться нижче від базового рівня, коштів для сплати боргів їй напевно забракне», – вважають фахівці S&P.

Відповідно до цього прогноз «негативний» відображає наявність неабиякого ризику того, що Ferrexpo буде змушена або знайти можливість рефінансування частини власних боргових зобов’язань, або реструктуризувати їх, або ж оголосити щодо них дефолт.

З особливими конкурентними перевагами

Як би там не було, однак на сьогодні поява певної тенденції на світовому ринку ЗРС дає підстави припускати, що фахівці S&P дещо перебільшують щодо майбутньої фінансової кризи у Ferrexpo. З одного боку, справді, більшість галузевих фахівців вважає, що 2017 р. середній рівень цін на ЗРС залишиться приблизно таким, що й цього року.

«В останні два роки співвідношення попиту та пропозиції на ринку ЗРС є досить стійким, тому, попри його крайню волатильність цього року, середній рівень цін на цей вид сировини залишається досить стабільним. І жодних підстав припускати, що в найближчому майбутньому вони істотно знизяться або зростуть, поки що немає. Найімовірніше, що протягом усього 2017 року ціни на ЗРС коливатимуться в межах $40-60 за 1 тонну», – упевнений генеральний директор австралійської компанії Fortescue Metals Group Нев Пауер.

З іншого боку, протягом останнього року саме ЗРС преміум-класу має дедалі більший попит, тож порівняно з іншими видами залізорудної сировини ціни на нього підвищуються набагато швидше. «Через різке подорожчання коксівного вугілля до більш ніж $300 за 1 тонну сталеливарні компанії прагнуть максимально скоротити обсяги його споживання, і тому вважають за краще використовувати за ЗРС продукцію з підвищеним вмістом заліза – високосортну дрібнозернисту руду та котуни. А тому розрив між цінами, які металовиробники готові платити за різні види ЗРС, неухильно збільшується», – пояснюють аналітики компанії Macquarie Group.

За даними компанії, тільки з кінця вересня до середини листопада цінова надбавка для ЗРС з 65%-вим вмістом заліза, порівняно з вартістю 62%-го, зросла з $6,6 до $12 за 1 тонну. «В абсолютному вираженні це є найвищим показником з 2014 р., а в процентному – найвищим з 2009 р.», – наголошують аналітики.

Тим часом, згідно з прогнозом фахівців компанії Platts International Coal Report, ціни на коксівне вугілля втримаються на нинішньому рівні приблизно до весни 2017 р. й залишатимуться досить високими ще доволі тривалий час. А отже, попит і ціни на ЗРС преміум-класу найближчим часом тільки зростатимуть. І доти, доки не зміниться кон’юнктура світового ринку коксівного вугілля, та, відповідно, поки металургійні компанії будуть зацікавлені в мінімізації своїх витрат на цей вид сировини та збереженні певних обсягів споживання високосортної ЗРС, вони також не знизяться. І це означає, що компанія Ferrexpo, як один з найбільших виробників ЗРС саме преміум-класу, матиме певні можливості для збільшення як обсягів виробництва, так і власних доходів.

Автор Олена Герасимова

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті