Вчені Великобританії можуть бути близькими до того, щоб повністю перевернути все наше розуміння Всесвіту. Теорія про швидкість світла, яка вже давно вважається фундаментальною, піддасться сумнівам в експерименті, що потенційно може змінити деякі з наших основних розумінь Всесвіту.
Нова теорія кидає виклик одній з основних ідей Всесвіту: що швидкість світла є фундаментальною величиною і ніколи не змінюється. Ця центральна ідея пов’язує між собою деякі з найбільш важливих понять у фізиці і наше розуміння космосу – загальну теорію відносності та шляхи розширення Всесвіту після Великого вибуху, повідомляє The Independent.
Але нова теорія припускає, що насправді у дуже ранньому Всесвіті світло, можливо, подорожувало набагато швидше у порівнянні з поточною швидкістю. Швидкість світла (300 000 км/с) завжди розглядалася не тільки як постійна величина, але як максимальна швидкість будь-чого у Всесвіті.
Тепер вчені сподіваються, що вони можуть довести це, вивчаючи космічний мікрохвильовий фон (КMФ). Це реліктове випромінювання, яке виникло незабаром після Великого вибуху і служить свого роду картиною раннього Всесвіту.
Структури у Всесвіті, такі як галактики, утворюються з невеликих пульсацій щільності речовини у ранньому Всесвіті, які залишають свій слід у КМФ. Вимірювання цих коливань можуть бути використані для отримання «спектрального індексу», над яким вчені і досі працюють.
Якщо нова теорія вірна і швидкість світла відразу після Великого вибуху була вищою, спектральний індекс матиме дуже точну цифру – 0.96478, згідно з новим дослідженням. Поточні оцінки спектрального індексу близькі до цього.
Провідний учений професор Жуан Магейжу з Імперського коледжу Лондона, Великобританія, зазначив: «Теорія, яку ми вперше запропонували наприкінці 1990-х років, у даний час досягла точки своєї зрілості – вона надала прогноз, який можна перевірити. Якщо експерименти у найближчому майбутньому доведуть точність цієї цифри, то це може привести до модифікації теорії гравітації Ейнштейна».
«Ідея про те, що швидкість світла може бути змінною величиною, була радикальною тоді, коли вперше була запропонована. Але зараз вона стає чимось, що фізики можуть насправді перевірити. Якщо це правда, то це означало б, що закони природи не завжди були такими, якими вони є сьогодні».