Німецький стартап Heliatek розпочинає масове виробництво фотоелектричної плівки. Матеріал для покриття фасадів виробляє електрику, достатню для освітлення, обігріву або кондиціонування. Як пілотні проекти компанія оснастила плівковими електрогенераторами будівлі в Німеччині, Єгипті та Сінгапурі.
Стартап Heliatek засновано в Дрездені 2006 року. Він спеціалізується на розробках у сфері альтернативної електроенергетики. Основний продукт – плівка HeliaFilm – по суті, сонячна батарея завтовшки менше 1 міліметра.
Плівка призначена насамперед для покриття фасадів будівель. Водночас вона може бути декоративним елементом. Плівка має різні колірні рішення, є навіть прозорий варіант.
Як заявляє розробник, HeliaFilm виробляє електрику на 25% ефективніше, ніж аналоги.
«На відміну від кристалічних або інших звичайних технологій створення фотоелектричних плівок, HeliaFilm складається з надтонких шарів органічних молекул, нанесених на поліетиленову плівку», – ідеться на сайті виробника.
Ба більше, стартап зумів налагодити так зване рулонне виробництво плівкового фотоелемента. За такої технології робочий шар наноситься на поліетиленову підкладку безперервно, у міру розмотування рулону. За цього методу виробництва фотоелемента його собівартість значно знижується.
Протягом півтора року Heliatek планує налагодити повноцінне серійне виробництво в Дрездені. Завод зможе виробляти до 1 мільйона квадратних метрів плівки на рік. Для подальшого розвитку стартап наприкінці вересня завершив раунд D фінансування, зумівши залучити 80 млн євро.
Однією з перших будівель, на якій установили «плівкову електростанцію», стала штаб-квартира будівельної компанії Reckli в місті Херне, Німеччина. Отримана електроенергія в цій будівлі використовується для підзарядки акумуляторів вантажних підйомників.
Виробник наголошує, що плівку HeliaFilm можна клеїти майже на будь-яку поверхню, чи то цеглина, чи то бетон або метал. Для доказу реалізовано ще один пілотний проект у Німеччині. Плівкою вкрили стіни двох гігантських металевих бочок ферментації на біогазовій станції в містечку Бергхайм-Паффендорф. Проект вийшов символічним: чи не вперше в одному місці електрику видобувають одразу двома альтернативними способами.
У майбутньому стартап планує налагодити співпрацю з автомобільними компаніями. Тоді, можливо, фотоелектричну плівку наноситимуть на машини. Розміщена на даху автомобіля, така електрогенеруюча установка, звичайно, не дасть досить енергії для зарядки акумулятора Tesla, але іншу електроніку заживити зможе.