В Україні незабаром може різко подорожчати бензин й інші види палива. Причиною стануть зміни податкового законодавства - відповідний законопроект уже внесено до Верховної Ради України й буде розглянуто під час поточної сесії.
Інформацію про підготовку змін до ПК України опубліковано на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України. Відповідний проект закону також розміщено на веб-сайті відомства в розділі «Регуляторна політика», і всі бажаючі можуть з ним ознайомитися, а також з пояснювальною запискою щодо доцільності його ухвалення.
Розробники законопроекту пропонують скасувати акцизний збір, що стягується з роздрібного продажу бензину та інших видів палива в розмірі 0,042 євро за кожний його проданий літр. Водночас автори законопроекту пропонують збільшити ставку акцизного збору на паливо, зокрема бензин, дизель та скраплений газ, на сорок два євро за кожну тисячу літрів. Наразі відбувається громадське обговорення цього проекту, і всі бажаючі можуть звернутися до податкового відомства України зі своїми пропозиціями та коментарями.
Відповідно до пояснювальної записки до пропонованого законопроекту введення акцизу на роздрібний продаж палива в Україні відбулося в межах заходів, що вживаються в процесі податкової реформи, а також децентралізації. Спочатку його ставка була фіксованою – 5% від вартості палива, проте змінами до Податкового кодексу України від 24 грудня 2015 року № 909 було передбачено, що вона дорівнюватиме 0,042 євро за кожен літр проданого товару. На думку міністра фінансів України Олександра Данилюка, який є автором цього законопроекту, акцизний збір на роздрібний продаж палива не виконує тих функцій, для яких був уведений, – забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 р. Він зазначає: «Особливості ринку палива в Україні, неоднозначність норм, що передбачають визначення платників цього податкового збору, різноманітність договірних відносин, що припускають продавання палива через автозаправні станції, такі, що операції з роздрібним продажем відбуваються дуже рідко. Так, багато продавців палива перейшли на операції зі зберігання палива, гуртове постачання з використанням смарт-карток і талонів». Інакше кажучи, чиновник зазначає, що громадяни України винайшли безліч схем ухилення від сплати цього акцизного збору, черз що місцеві бюджети України недоотримують кошти, а платники податків і зборів опиняються в нерівних умовах.
У фінансово-економічному обґрунтуванні проекту цього закону вказано, що його ухвалення має забезпечити додаткові надходження до місцевих бюджетів у сумі більш ніж п’ять мільярдів гривень. Водночас сплачуватиметься цей акциз не як раніше, безпосередньо до місцевих бюджетів, а до державного бюджету України, оскільки до місцевих бюджетів сплачуються тільки акцизи з роздрібного продажу підакцизних товарів. Фактично це означає, що прибуток місцевих бюджетів зменшиться на відповідні суми, що є кроком назад для децентралізації. Слід зазначити, що проект ще не пройшов розгляду в профільних комітетах Верховної Ради України, а також має бути узгоджений з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, Державною регуляторною службою України та Міністерством юстиції України.