Стрічка новин
Сьогодні

Сахара зазеленіє до кінця століття: кліматологи напророчили епоху дощів в Африці

1728470305 9791 Економічні новини - головні новини України та світу

Сахара – найбільша пустеля на Землі, що уособлює собою позбавлену життя пустку. Але кліматичні зміни, що відбуваються на планеті, в найближчі десятиліття можуть озеленити це місце.

Нещодавно опублікована стаття в журналі Nature показує, як глобальне потепління змінить опади на Африканському континенті до кінця XXI століття. Дослідження базується на даних 40 кліматичних моделей CMIP6 — найсучасніших інструментах для прогнозування погоди в майбутньому. 

За прогнозами вчених, в Африці загалом інтенсивність опадів влітку (тобто в сезон мусонів для північної частини та вологий період для південної) буде зростати. У сценаріях із високими викидами парникових газів до 2100 року середній приріст опадів може скласти від 7% у Західній Африці до неймовірних 75% у Сахарі! У Східній Африці та Центральній частині дощі посиляться на 15–25%, що потенційно покращить ситуацію із забезпеченням водою та сільським господарством.

Але не скрізь буде рай. У деяких регіонах Африки, на кшталт Намібії, опади навпаки зменшаться на 5%. У Південно-Східній Африці та на Мадагаскарі зміни мінімальні, але неоднорідні: наприклад, центр регіону висохне, а північ і схід стануть вологішими. 

Ці прогнози виглядають досить надійними: понад 70% моделей дають їх, незалежно від сценарію. Сезонність не зміниться кардинально, але в деяких регіонах дощі стануть інтенсивнішими наприкінці літа, що може призвести до повеней.

Ці зміни вчені пояснюють трансформаціямиии у русі повітряних мас (вітрів та висхідних потоків) та підвищенням вологості повітря внаслідок глобального потепління. Іншими словами, повітря теплішає, а тепле повітря тримає більше вологи, ніж холодне. А коли тепле повітря піднімається вгору, воно охолоджується і виливає дощем “зайву” вологу. 

Наслідки для Африки будуть значними. На цьому континенті 80% сільського господарства повністю залежить від дощів. Зростання опадів може врятувати врожаї в посушливих районах, але посилить ерозію ґрунтів і спричинить часті повені. При цьому зменшення опадів в південно-західній частині континенту навпаки загрожує голодом і масовими міграціями. 

Посилення дощів в Африці вплине і на Європу. Вчені прогнозують, що зменшиться кількість піщаного пилу, який вітри часто женуть на північ.

Читайте Економічні новини у Google News Підписатися

Залишити коментар:
Subscribe
Notify of
0 Комментарий
Inline Feedbacks
View all comments
Відео
Всі статті