Російський паливний ринок зіткнувся з нестачею бензину Аі-95 після серії ударів України по нафтопереробних заводах, через які випуск палива в країні впав до мінімуму за два роки.
Дефіцит Аі-95 на біржових торгах паливом набув хронічного характеру, розповіли Reuters трейдери та учасники ринку. Через нестачу оптових партій ціни на бензин стрімко зростають і наприкінці минулого тижня наблизилися до рекордів паливної кризи минулої осені.
На Санкт-Петербурзькій товарно-сировинній біржі котирування «Преміум 95» 19 липня досягли 73605 рублів за тонну ( $843), а з початку літа злетіли на 44%.
«П’ятого» просто не вистачає на всіх», — бідкається один із трейдерів. За його словами, на ринку виник «ажіотаж», бо незабаром розпочнуться осінні ремонти на НПЗ, і дефіцит може погіршитися.
За словами джерел Reuters, нафтозаводи зараз не мають вільних обсягів, які можна було б направити на ринок, щоб збити ціни.
За даними Bloomberg, обсяги переробки нафти в Росії в червні стали найнижчими з 2022 року після того, як наприкінці травня стали два великі НПЗ «Роснефти» — Туапсинський та Комсомольський. Перший із них вдруге з початку року зазнав атаки українських дронів, через які вже зупиняв виробництво взимку. Тоді на відновлення заводу від пожежі пішло понад три місяці.
Загалом у червні простоювало 15,5% потужностей російських НПЗ, або 4,1 млн. тонн — удвічі більше, ніж у травні, підрахував Reuters. Офіційна оперативна статистика з випуску НПЗ з кінця травня засекречена: Міненерго перестало надавати щотижневі дані до Росстату, посилаючись на «геополітичну ситуацію» та необхідність захистити ринок від загрози «маніпуляцій».
«Наприкінці липня кілька заводів повернуться в роботу», — каже джерело Reuters, додаючи, що восени знову очікується падіння виробництва через сезонну профілактику на НПЗ.
Бензин Аі-92 також зростає у ціні, хоч і повільніше: з початку червня він подорожчав на біржі на 23%. В результаті різниця між вартістю Аі-92 та Аі-95 вперше в історії перевищила 15 тисяч рублів за тонну.