Китайські автовиробники, серед яких BYD, Geely, SAIC, які ведуть жорстку цінову війну і фактично блокують прямий експорт до США, за визнанням аналітиків, можуть не тільки залишитися на плаву, але й успішно продовжувати конкурувати навіть при підвищенні цін.
Однак при введенні мита Європейської комісії у розмірі 20% їхнє проникнення на ринок Європи може сповільнитися, пише Bloomberg.
Головною стратегією виробників із Китаю стали продажі високоприбуткових електрокарів за кордоном. Але експерти вважають головною перешкодою для них у Європі підвищення мит, а не захоплення певної частки ринку.
Аналітики банку Morgan Stanley очікують, що ЄС підніме мита з 10% до 15-30%. У разі цього експорт китайських акумуляторних електромобілів ринку скоротиться на 15–30%.
З початку року їх акції впали: Li Auto та Xpeng – більш ніж на 40% кожна, а BYD – зросли приблизно на 7%.
Минулого року сума продажів китайських електрокарів у ЄС становила $11,5 млрд, що становить майже 40% імпорту блоку. BYD постачає до регіону до 30% загального експорту, приблизно третина — Geely, поряд з Xpeng. Ще один найбільший експортер – це шанхайський завод Tesla.
Аналітики Morgan Stanley припустили, що при зростанні мит на електромобілі на 20% деякі автовиробники підвищать середню відпускну ціну на 5–10%, хоча їхня продукція зможе залишитися конкурентоспроможною, але рентабельність одиниці експорту знизиться вдвічі. При цьому прибуток від автомобілів все одно може бути в 5-7 разів вищим, ніж від продажів на внутрішньому ринку.