Стрічка новин
Сьогодні
15 Листопада 2024

Росія налагодила таємні постачання нафти до Європи через Туреччину

15 Травня 2024, 13:52
neft Економічні новини - головні новини України та світу

Евросоюз купує російські нафтопродукти на мільярди євро через Туреччину

Торік Туреччина стала найбільшим у світі покупцем російських нафтопродуктів. Країна отримала загалом 18% дизеля, газойлю, авіагасу та іншої переробленої продукції, вивезеної з Росії морем; в її імпорті російські постачання становили 81%. Але далеко не всі обсяги потрібні Туреччині для потреб. “Туреччина… стала стратегічним перевалочним пунктом для російських нафтопродуктів, які перенаправляються в ЄС, ймовірно, генеруючи податкові надходження на сотні мільйонів для військової машини Кремля”, – говорить Мартін Володимиров, старший аналітик з енергетики Центру дослідження демократії (CSD).

Згідно з розслідуванням CSD та Центру дослідження енергетики та чистого повітря (CREA), після введення 5 лютого 2023 р. ембарго на постачання до ЄС російських нафтопродуктів країни блоку імпортували 5,16 млн тонн на суму 3,1 млрд євро з трьох турецьких портів — Джейхан, Мармара Ереглісі та Мерсін. Однак у цих портах немає переробних потужностей; за той же період 86% їхнього власного імпорту нафтопродуктів (у грошах) припало на Росію.

Аналіз конкретних поставок свідчить, що європейські компанії могли купувати російські нафтопродукти, змішані у нафтосховищах у турецьких портах або просто реекспортовані, йдеться у доповіді CSD та CREA. Наприклад, у травні 2023 р. термінал “Торос Джейхан” отримав 26 923 тонн газойлю з Новоросійська; через 10 днів такий же обсяг газойлю було відправлено з цього терміналу на грецький нафтопереробний завод MOH Corinth.

Росія, лідери якої наполегливо стверджують про необхідність розірвати всі зв’язки із Заходом, і Туреччина скористалися лазівкою у правилах санкцій ЄС. Вони дозволяють купувати товари з російської нафти у разі значної переробки. Наприклад, НПЗ Індії постачають у ЄС продукцію із російської нафти. Однак у турецьких портах немає переробних потужностей, зазначають CSD та CREA.

Після запровадження ембарго на початку лютого 2023 р. до кінця лютого 2024 р. Туреччина загалом імпортувала російських нафтопродуктів на 17,6 млрд євро — на 105% більше, ніж за попередній аналогічний період. А її експорт палива до ЄС підскочив за той самий час на 107%.
На постачанні нафтопродуктів до Туреччини російський бюджет заробив 5,4 млрд євро, що дозволило Москві продовжувати повномасштабне вторгнення в Україну, йдеться у доповіді.

Постачання в ЄС російського палива здійснювалося також через термінал Dörtyol в однойменному місті Дертйол, де теж немає переробних потужностей, писала в січні Financial Times. До початку війни в Україні він переважно отримував залізницею іракську нафту і перевалював її на танкери. Але потім почав активно приймати танкери. З січня по листопад 2023 року він отримав з Росії 9,2 млн барелів (майже 90% всіх морських поставок), з’ясувала аналітична компанія Kpler. Частину цього палива придбала грецька Motor Oil Hellas. Вона раніше офіційно припинила працювати з постачанням із Росії, оскільки мала контракти з Пентагоном. Але російські барелі продовжували заливатись в американські бойові кораблі та літаки на європейських базах, оскільки надходили на НПЗ компанії, змінюючи на шляху власників та змішуючись у сховищах Dörtyol з паливом з інших країн.

Термінал «Торос Джейхан» з лютого 2023 по лютий 2024 року. отримав із Росії загалом 1,4 млн барелів (із сукупного імпорту 1,5 млн). І відправив до ЄС 1,6 млн із загального експортного обсягу 1,9 млн барелів. Видається «дуже ймовірним», що термінал реекспортує російське паливо до ЄС, сказав Politico Віктор Катона, аналітик Kpler.

Тиск, який надають Туреччині США у зв’язку з тим, що вона допомагає Росії обходити санкції, почав позначатися і на нафтових операціях. Компанія Global Terminal Services (GTS), яка володіє терміналом Dörtyol, повідомила цього року про припинення роботи з Росією.

«GTS вирішила розірвати всі можливі зв’язки з російською нафтою і наприкінці лютого 2024 р. оголосила своїм клієнтам, що як додатковий захід до чинних санкційних норм більше не прийматиме якусь продукцію російського походження або продукти, завантажені в російських портах, навіть якщо це не порушує жодних законів, правил чи санкцій», — повідомляє Reuters.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті