Народний депутат України Мар'яна Безугла у своєму Facebook повідомила, що Рада готує законопроект, згідно з яким зміниться мобілізація та її правила, перелік осіб, які мають право на відстрочку.
Механіка військового обліку, рекрутингу та звільнення зі служби. Розповідаємо, як проходитиме мобілізація в Україні 2023.
Мобілізація 2023 – хто має право на звільнення
За словами Безуглої, на відстрочку і звільнення мають право:
- Всі особи з інвалідністю.
- Ті, хто мають троє і більше дітей.
- Якщо двоє військовослужбовців мають дитину, то 1 має відстрочку і право на звільнення (чоловік або жінка). Тобто, якщо жінка вирішує піти на військову службу, то чоловік таким чином може отримати відстрочку.
- Якщо у сім’ї особа неповнолітня з інвалідністю.
- Якщо повнолітня недієздатна дитина з інвалідністю / дружина або чоловік / батьки дружини або чоловіка 1-2 групи (при цьому особа з інвалідністю сама обирає кому відстрочка)
- Опікуни особи з інвалідністю 1-3 груп, яка визнана в судовому порядку недієздатною.
- Вагітні жінки та жінки в декреті.
- Тільки діючі нардепи (всіх колишніх прибрали), обрання депутатом – підстава для звільнення.
- Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або пропали безвісти під час АТО або відсічі збройної агресії проти України.
Відстрочка, але не підстава для звільнення:
- Здобувачі послідовної вищої освіти, яким менше 30 років.
- Всі науковці з вченими званнями.
- Всі викладачі, які працюють на повну ставку.
Не підлягають мобілізації протягом 6 місяців після звільнення ті, хто був у полоні, і ті, хто був мобілізований і звільнений. Підлягають мобілізації за бажанням особи з інвалідністю та ті, хто був у полоні.
Підстава для звільнення:
- які побували в полоні (недобровільно)
- генерали за рішенням військового керівництва
- які прослужили під час дії воєнного стану 36 місяці (опрацьовується)
- які уклали короткостроковий контракт під час мобілізації (громадяни віком 18-25 років)
Якщо законопроект ухвалять, то настане практично загальна мобілізація в Україні, тому що право на відстрочку втратить навіть поліція, Бюро економічної безпеки і пенітенціарна служба.
Мобілізація в Україні 2023 – зміни процесу
Нардепи також пропонують прибрати строкову службу, звільнити всіх строковиків – вони переходять в мобілізаційний ресурс відповідно до загальних правил (з 25 років).
Також вводиться базова загальновійськова підготовка до 3 місяців для всіх громадян віком від 18 до 25 років (за бажанням спеціальна базова загальновійськова підготовка за спеціальностями, перелік яких визначається Міноборони).
Процес мобілізації передбачає, що місцеві державні органи, адміністрації зобов’язані, а не сприяють мобілізації, як раніше. Мобілізація транспортних засобів – розширення на всіх, крім фізичних осіб.додатково вводиться обмеження прав ухильників і посилення участі Національної поліції.
Повна мобілізація населення – повістки, статуси
Варіанти вручення повістки за новими правилами наступні:
- у ТЦК СП представниками ТЦК СП;
- за місцем проживання представниками ТЦК СП, поліцейськими;
- за місцем роботи-представниками ТЦК СП, поліцейськими;
- у громадських місцях представниками ТЦК СП, поліцейськими.
При цьому, мобілізований при підготовці – рекрут (не можна задіяти, крім підготовки; визначаються можливості, фізична здатність, фактична придатність; менше грошове забезпечення). Повністю забирається можливість відправити громадянина непідготовленим на фронт. Якщо рекрут не проходить етап підготовки, то його можна звільнити без додаткових витрат для держави.
Категорію “обмежено придатний” приберуть. Залишаться тільки придатні і непридатні до служби.
Нардепами гарантується і соціальний захист:
- Відпустка 90 днів (без поділу на частини) після полону для тих, хто продовжує служити.
- Відпустка 90 днів (без поділу на частини) для тих, хто служить більше 24 місяців, з них 12 місяців в зоні бойових дій.
- Перелік сімейних обставин для звільнення визначаються Законом (зараз і Закон і Кабмін – є розбіжності).
Військове командування буде зобов’язане проводити обов’язкову ротацію на лінії зіткнення – не більше 3 місяців, визначити порядок звільнення строковиків. Ротація в ТЦК (не всіх) через 3 роки, призначати осіб з інженерної ВОС тільки на інженерні посади.
Як проходитиме мобілізація жінок в Україні
Якщо законопроект ухвалять, то жінки стають на військовий облік (порядок обліку визначається Міноборони), проходять базову загальновійськову підготовку, під час дії воєнного стану залучаються до проходження військової служби (на бойові посади – лише добровільно), звільняються від проходження базової військової підготовки (крім загальних підстав) у зв’язку з вагітністю або у зв’язку з доглядом за дитиною.
Мобілізація в новому законопроекті – обов’язки громадян
Безугла повідомила, що військовозобов’язаних громадян зобов’яжуть:
- Надати дані про місце проживання роботодавцю.
- Пройти медогляд під час мобілізації.
- Самостійно з’явитися в ЦНАП / ТЦК СП для уточнення даних.
- Постійно носити з собою військово-обліковий документ під час дії воєнного стану.
Діятиме сертифікат захисника, який може відображатися в Дії, а не повістка. Військовий облік за кордоном – визначає КМУ. Рекрутинг проходитиме в ЦНАПі, центрах зайнятості та центрах рекрутингу (тільки добровільно). Прямий призов до військових частин – через рекрутинг.