Президент США Джо Байден підтримав пропозицію генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга оголосити, що Україні не потрібно виконувати "план дій щодо членства" (ПДЧ) для вступу в НАТО.
Про це повідомляє Axios з посиланням на двох людей, знайомих з цим питанням.
ПДЧ передбачає поетапну оцінку країни на її шляху до відповідності конкретним критеріям вступу в НАТО, що може зайняти роки або навіть десятиліття. Якщо пропозиція Столтенберга буде прийнята іншими членами Альянсу, Україна піде шляхом нового члена Фінляндії, яка оминула процес ПДЧ.
Спочатку Байден був серед тих, хто не бажав виходити за рамки зобов’язань, взятих на саміті НАТО в Бухаресті в 2008 році, про те, що Україна одного дня приєднається до альянсу, пише Axios.
Однак під час зустрічі Байдена і Столтенберга 13 червня глава НАТО, як повідомляється, запропонував оголосити, що Україна досягла прогресу на шляху до членства і їй не потрібно буде завершувати процес отримання ПДЧ, який пройшли інші східноєвропейські країни.
Спрощена процедура, як і раніше, зобов’язуватиме Україну проводити реформи і, всупереч бажанням східноєвропейських союзників, не встановлюватиме жодних часових рамок для вступу України, пише Washington Post, яка першою повідомила, що Білий дім попередньо підтримав цей план.
За словами джерела Axios, Байден підтримав пропозицію Столтенберга, намагаючись знайти компромісне рішення, яке б влаштувало і Київ, і всіх членів альянсу.
Україна подала заявку на членство в НАТО у вересні 2022 року, через півроку після повномасштабного російського вторгнення. Вступ України до НАТО був предметом дискусій і розбіжностей протягом багатьох місяців.
У квітні Столтенберг заявив, що всі члени Альянсу погодилися з тим, що Україна зрештою приєднається до нього, коли закінчиться війна. Однак раніше цього місяця президент Володимир Зеленський заявив, що немає “жодного сенсу” їхати на зустріч у Вільнюсі, якщо Альянс не запропонує запрошення до членства або не дасть “якогось сигналу”.