Підприємства отримують право на бронювання працівників, якщо вони включені в одну з категорій, представлених у резолюції KMU № 76.
В Україні наприкінці січня ухвалили нові правила бронювання від мобілізації на роботі. Деякі бронювання втратили чинність, а громадяни можуть бути мобілізовані. Розповідаємо, чому так відбулося та чи можна відновити бронювання. Про це інформують Економічні Новини із посиланням на New Voice.
В Україні 27 січня прийняли Постанова КМУ № 76 “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час”. Як вказано у постанові, деякі постанови втратили чинність через її введення у дію.
Заявки на бронювання, які подали до 27 січня, і за якими не було наказу Міністерства економіки, втратили свою актуальність. Постановою КМУ № 76 скасовано постанову № 194 від 03 березня 2022 року, що означає анулювання деяких бронюваннь. В новому документі описано процес подачі бронювання та кількість працівників, які мають на це право.
Бронювання від мобілізації ― хто має право на відстрочку
Подання нових заяв має здійснюватися відповідно до порядку урядової ухвали № 76. Підприємства отримують право на бронювання працівників, якщо входять в одну з таких категорій:
- підприємства, установи та організації, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення);
- підприємства, установи та організації, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;
- підприємства, установи і організації, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.
Як подавати списки на бронювання від мобілізації
Новий порядок передбачає, що бронювання військовозобов’язаних здійснюють згідно з рішенням Мінекономіки за списками військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час. Вони мають бути погодженими Генеральним штабом ЗСУ.
Порядок бронювання включає такі кроки:
- Подання списку військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час до відповідного державного органу.
Список подають у паперовій та/або електронній формі. Його форма наведена в додатку 1 до Порядку № 76. До списку додаються:
обґрунтування, описане в Порядку;
довідка про кількість військовозобов’язаних за формою згідно з додатком 2 Порядку № 76.
2. Відповідний державний орган влади, який отримав документи від роботодавця, має перевірити список та дані та відповідність працівників, які в ньому вказано.
3. Після перевірки Список подають на погодження Генеральному штабу ЗСУ.
4. Генштаб ЗСУ після перевірки отриманих документів подає погоджені Списки до Мінекономіки;
5. Мінекономіки приймає рішення про бронювання військовозобов’язаних також після перевірки Списків та обґрунтувань. Рішення про бронювання Мінекономіки розсилається органам державної влади, іншим державним органам, для яких подані списки, а також Генштабу ЗСУ.
6. Генштаб ЗСУ доводить рішення Мінекономіки до відома відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Термін ― протягом тьох днів;
7. орган державної влади, інший державний орган, орган місцевого самоврядування, підприємство, установа і організація видає військовозобов’язаному витяг із рішення Мінекономіки (за формою згідно з додатком 3 до Порядку № 76) під підпис у відомості видачі бланків спеціального військового обліку, складеній за формою згідно з додатком 4.
Скільки працівників можна бронювати і що подавати у ТЦК
Витяг завіряє підписом та печаткою (у разі її наявності) керівник і є документом, що підтверджує надання військовозобов’язаному відстрочки.
Після отримання відповіді щодо бронювання, роботодавець у п’ятиденний строк із дня видачі витягу військовозобов’язаному надсилає в ТЦК повідомлення про бронювання за формою з додатку 5 до Порядку № 76. Тоді працівник зарахований на спеціальний військовий облік.
Кількість військовозобов’язаних, які підлягають бронюванню, повинна становити не більш ніж 50% кількості військовозобов’язаних підприємства, установи й організації на дату подання Списку. Для бронювання більшої кількості працівників потрібно подавати відповідне обґрунтування.