Західні країни розробляють плани на випадок, якщо Володимир Путін вдасться до кроків, спрямованих на реалізацію своїх погроз ядерного удару по Україні, і надсилають Кремлю приватні попередження про можливі наслідки, повідомляють західні офіційні особи.
Ядерні погрози російського президента є “питанням, до якого ми повинні поставитися вкрай серйозно”, заявив в неділю радник Білого дому з національної безпеки Джейк Салліван в інтерв’ю телеканалу CBS, інформують Економічні новини з посиланням на The Financial Times.
“Ми безпосередньо, в приватному порядку на дуже високому рівні повідомили Кремлю, що будь-яке застосування ядерної зброї матиме катастрофічні наслідки для Росії, що Сполучені Штати та наші союзники дадуть рішучу відповідь, і ми чітко і конкретно пояснили, що це потягне за собою”, – сказав він.
Попри те, що вони вірять, що погрози Путіна навряд чи матеріалізуються і не вказують на офіційні зміни в ядерній стратегії Кремля, союзники Києва посилюють ядерну безпеку і заходи ядерного стримування, стверджують п’ять західних чиновників, які говорили на умовах анонімності через делікатність цього питання.
“Якщо він думає, що погроза залякає Україну, щоб вона капітулювала або віддала 20 відсотків своєї території, або залякає решту світу, щоб ми не допомагали Україні, то станеться все зовсім інакше”, – сказав один з високопоставлених американських чиновників.
Двоє інших західних посадовців заявили, що ядерний удар по Україні навряд чи викличе дзеркальну відповідь, а скоріше призведе до застосування західними державами звичайних збройних сил для покарання Росії. Один з них сказав: “Існує багато червоних ліній, і вони, ймовірно, не там, де Путін думає, що вони там знаходяться”.
За оцінкою Заходу, попередження Путіна про те, що він “не блефує” щодо нанесення ядерного удару по Україні, покликані повернути імпульс для того, щоб відновити динаміку після російських поразок на полі бою. Ці погрози лунають у той час, коли Москва готується до анексії окупованих територій на сході та півдні України після фіктивних референдумів, поспіхом організованих маріонетками Кремля.
За словами офіційних осіб та аналітиків, задум Путіна полягає в тому, щоб представити цю війну як оборонний військовий конфлікт після приєднання цих регіонів до Росії. Російський президент звинуватив Захід у “ядерному шантажі” і бездоказово заявив, що Україна розробляє зброю масового знищення, щоб загрожувати Москві.
Згідно з ядерною доктриною Росії, це може слугувати виправданням застосування ядерної зброї для захисту територіальної цілісності країни.
“У нас є власний військовий потенціал. Якщо хтось думає, що ми не застосуємо його, якщо виникне серйозна загроза, то він помиляється”, – заявив Дмитро Новіков, заступник голови комітету у закордонних справах Держдуми, нижньої палати російського парламенту. “І якщо ви готові використовувати такі види зброї, то ми не дамо нашій заіржавіти”.
Якщо Путін вдасться до ядерної зброї, найбільш вірогідним сценарієм може бути те, що він випробує або використає тактичну ядерну зброю – призначену для використання на полі бою – щоб змусити Захід відмовитися від підтримки України, кажуть офіційні особи та аналітики.
Президент США Джо Байден заявив, що якщо Путін застосує ядерну зброю, реакція Вашингтона буде “послідовною і буде залежати від того, наскільки масштабними будуть його дії, що визначатиме, якою буде відповідь”.
Троє з п’яти офіційних осіб заявили, що країни-члени НАТО також передали це повідомлення Москві в приватному порядку, вказавши на масштаби відповіді, яка може бути зумовлена будь-яким застосуванням ядерної зброї. Вони висловили думку, що погроза покарання у відповідь і надалі залишатиметься найкращим стримуючим фактором.
“Ми зробили аналогічне приватне повідомлення, ще більш точне щодо наслідків, які це матиме з точки зору статусу Росії як держави-ізгоя, і щодо нашої відповіді”, – сказав високопоставлений американський чиновник.
США також обговорили з українцями сценарії можливого застосування ядерної зброї та розглянули питання “захисту та безпеки”, наголосив американський високопосадовець.
Логістика розгортання ядерної зброї є складною, трудомісткою і може бути легко зафіксована західними розвідувальними супутниками. Це означає, що Путін може підсилити ядерну загрозу, здійснюючи певні кроки, перш ніж перейде до фактичного застосування ядерної зброї. А це дозволить Заходу скорегувати рівень своєї боєготовності.
“Російська ядерна зброя розміщена в захищених сховищах по всій країні. Процес переходу до бойового стану, встановлення боєголовок на платформи доставки, дасть американській розвідці багато спостережних ознак”, – сказав Саймон Майлз, доцент Санфордської школи публічної політики при Університеті Дьюка. “І це можливість для Вашингтона чітко дати зрозуміти Кремлю, наскільки це погана ідея”.
Хоча Путін міг би поступово активізувати російський ядерний потенціал, переміщуючи зброю і людей, на думку аналітиків, це крок, на який він не наважиться піти після попередніх ядерних погроз.
“Путін скоріше погрожуватиме застосуванням ядерної зброї задля отримання поступок, ніж застосує її”, – заявив Джеймс Актон, співдиректор програми з ядерної політики Фонду Карнегі.
Погана злагодженість дій звичайних військових підрозділів Росії з початку її вторгнення в Україну свідчить про те, що ядерний удар може не вплинути суттєво на ситуацію на полі бою, кажуть деякі військові експерти.
“Вам потрібна певна інтеграція з вашими звичайними силами, незалежно від того, чи хочете ви зупинити наступ, чи хочете атакувати. Вони не продемонстрували, що можуть це зробити”, – сказав Павло Подвіг, старший науковий співробітник Інституту досліджень проблем роззброєння ООН.
За його словами, неоднозначний досвід Росії у нанесенні ударів звичайними озброєннями по українській інфраструктурі також вказує на те, що ядерна атака може піти не так, як планувалося.
Українці “можуть збити крилату ракету з ядерною боєголовкою, або крилата ракета може відхилитися від курсу і влучити в житловий будинок. Існує ризик такого роду і це значна невизначеність щодо успіху такого удару”.