Стрічка новин
Сьогодні
24 Листопада 2024

Україна пропонує поширити морський зерновий коридор на експорт металу

6 Серпня 2022, 12:17
thumbnail tw 20220805105824 5452 Економічні новини - головні новини України та світу

Після успішного здійснення першого маршруту Україна закликала поширити дію угоди, яка послаблює російську блокаду експорту зерна Чорним морем, на інші товари, такі як метали.

Тарас Качка, представник України на торговельних переговорах та заступник міністра економіки, сказав, що він сподівається, що угода між Україною та Росією, що дозволяє відновити перевезення зерна, діятиме, і припустив, що вона може бути зразком для інших товарів, передають Економічні новини.

“Ця угода стосується логістики, руху суден через Чорне море”, – сказав він. “Яка різниця між зерном та залізною рудою?”.

Качка говорив про це після того, як судно “Разоні”, що прямувало до Лівану, яке застрягло в Одесі після того, як Росія почала повномасштабне вторгнення в Україну, пройшло через російські та українські міни, встановлені в морі, і пройшло інспекцію в Туреччині.

Понад десяток суден із зерном очікують відплиття з українських портів, а ще одне судно прямує до українського порту Чорноморськ.

Відповідно до угоди, укладеної за посередництва ООН та Туреччини, Росія погодилася не атакувати судна з продовольством та добривами доти, доки вона зможе – разом з офіційними особами України, Росії, Туреччини та ООН – доглядати судна у протоці Босфор.

Україна є п’ятим за величиною експортером пшениці у світі, а деякі вразливі країни, такі як Ліван, Сирія та Сомалі, покладаються на неї у більшості випадків імпорту пшениці.

Попереднє поновлення чорноморського торговельного шляху викликало надію на те, що близько 20 млн тонн пшениці, кукурудзи та інших зернових, які застрягли в Україні, зможуть потрапити на світові ринки та принести дохід українським фермерам напередодні зимового посівного сезону.

Михайло Подоляк, старший радник президента України Володимира Зеленського, сказав, що угода, ймовірно, діятиме “якийсь час”, поки вона відповідає економічним інтересам Росії.

“Мені здається, що ці (морські) каравани певний час ходитимуть туди-сюди, паралельно з російськими караванами, які теж хочуть перевозити своє зерно”, – сказав він. Але він попередив: “Росія шукатиме спосіб знову все це заблокувати. Це мій песимістичний та оптимістичний сценарій”.

Подоляк та інші члени українського уряду вважають, що Росія погодилася на цей план, бо її вторгнення в Україну пройшло не за планом Москви. Росія планувала захопити порти Одеси та Миколаєва, щоби встановити контроль над експортними маршрутами в Чорноморському регіоні, сказав Подоляк.

Росія вітала цю угоду. “Це не разовий механізм, а механізм, який покликаний забезпечити експорт зерна, яке накопичилося в цих портах”, – заявив у четвер прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков. “Тому ми сподіваємося, що цей механізм і надалі працюватиме так само ефективно”.

Олег Устенко, економічний радник Зеленського, сказав, що зняття блокади може допомогти запобігти економічній катастрофі. За його оцінкою, до війни більшість українського експорту йшла транзитом через Чорне море.

Однак післявоєнне збільшення логістичних витрат, спричинене спробами перенаправити експорт залізницею або автомобільною дорогою, зробило українську продукцію неконкурентоспроможною на світовому ринку, додав він.

“Це було частиною плану (Росії)… послабити українську економіку”, – сказав він.

Єдиний продукт із насіння соняшнику, який Київ зміг стабільно експортувати після початку війни – це олія, близько 300 000 тонн якої перевозиться вантажівками для змішування з паливом у Європі.

За словами Качки, минулого місяця країні вдалося експортувати близько 3 млн тонн зернових автомобільними та залізницями, а також Дунаєм, що становить менше половини від обсягів, що експортуються в основному через Чорне море до війни. За оцінками України, цього року вона збере 67 млн тонн зерна у порівнянні з рекордними 86 млн тонн у 2021 році.

Навіть при ослабленні блокади Чорного моря українські фермери обережно проводитимуть сівбу цієї зими, сказав Качка.

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті