Стрічка новин
Сьогодні
23 Листопада 2024

Вчені почали розуміти, чому пацієнти з COVID-19 втрачають нюх

25 Червня 2020, 9:01
no image

Короткочасна втрата нюху може бути наслідком «синдрому ущелини» - стану, при якому набряк перешкоджає проникненню запахів в нюхові нейрони.

Келсі Мікс минулого тижня розпорошувала освіжувач повітря із запахом сосни в своєму кабінеті, а потім почала плакати. Вперше за кілька місяців вона відчула запах чого-небудь.

Келсі Мікс, 36-річна адвокат, що живе в штаті Луїзіана, хворіє коронавірусом з 30 березня. Через тиждень після початку захворювання вона помітила, що її смакові відчуття і нюх зникли.

Майже через три місяці Мікс сказала, що вона вже може розрізнити солону і солодку їжу, і вловити неприємний запах, але здебільшого нюх і смакові відчуття до неї ще не повернулися.

«До появи COVID-19 моя здатність відчувати запах і смак була еквівалентна перегляду бойовика в театрі Dolby Atmos», – сказала вона Business Insider. «Тепер я дивлюся на чорно-білі фотографії, а не дивлюся фільм у високій якості».

Вчені починають розуміти, чому вірус має такий ефект: в недавній статті в The Conversation доктор Джейн Паркер, доцент кафедри хімії смаку в Університеті Редінга, і доктор Саймон Гейн, ринолог з Лондонського університету пояснив, що у пацієнтів з коронавірусом може спостерігатися «синдром ущелини» . Саме тоді опухлі тканини і слиз блокують нюхову щілину – частину носа, відповідальну за запах.

У цих випадках запахи не можуть досягти нюхових нейронів. Як тільки набряк у пацієнта зменшується, відкривається шлях до його нюхових нейронів, і вони повинні знову почати відчувати запахи через тиждень або два. Але більш агресивну відповідь на запалення може викликати пошкодження тканин, залишаючи пацієнтів без нюху на 30 і більше днів.

Пацієнтам з більш важкою формою захворювання може знадобитися більше часу для відновлення нюху

Коронавірус проникає в організм шляхом фіксації на клітинних рецепторах, названих ACE2. Дослідження показують, що люди з великою кількістю рецепторів ACE2 мають більш високий ризик важкого перебігу коронавірусної хвороби.

Оскільки рецептори ACE2 виявляються в носі, а також в горлі, кишечнику, легенях і серці, вчені спочатку подумали, що коронавірус може використовувати ці рецептори для руйнування нюхових нейронів.

Келсі Мікс

Келсі Мікс зі своїм хлопцем в Парижі 20 лютого 2020 року.

Але в статті, яка все ще очікує рецензування, група дослідників з Великобританії і США виявила, що це не так. Замість цього вірус, здається, проникає в сусідні клітини, які підтримують нюхові нейрони. Пошкодження цих клітин викликає набряк в носі, який може пригнічувати нюх пацієнта, навіть якщо у цієї людини немає нежиті.

У важких випадках імунна реакція організму може також привести до атаки на здорові тканини. Це може привести до прямого пошкодження нюхових нейронів. Чим агресивніше імунна реакція, тим серйозніше може бути збиток. У деяких випадках деяка втрата нюху може бути постійною.

Ризик постійної втрати нюху

Центри США по контролю і профілактиці захворювань вказують на втрату смакових відчуттів і нюху в якості симптому COVID-19, але до цих пір неясно, наскільки часто це відбувається. Квітневе дослідження понад 200 пацієнтів, госпіталізованих через коронавірус в Ухані, показало, що лише 5% мали втрату смакових відчуттів і нюху. Але інше дослідження 50 пацієнтів з коронавірусом в тому ж місяці показало, що у 98% була, принаймні, деяка «дисфункція нюху».

Реальність, ймовірно, десь посередині: огляд, проведений в травні, показав, що близько 53% пацієнтів з коронавірусом мали дисфункцію нюху.

Вчені до цих пір не впевнені, чи є втрата нюху причиною того, що у пацієнтів з коронавірусом виникають проблеми з смаковими відчуттями, оскільки ці два почуття тісно пов’язані, або ж вірус впливає на смакові рецептори.

медичний коронавірус вірус грипу covid19 лікарня лікар медсестра інструменти стетоскоп кров'яний тиск таблетки вітаміни медицина аптека фармацевтична лабораторія вакцина Кокс 21

У деяких пацієнтів з коронавірусом нюх може почати відновлюватися. У цих пацієнтів також часто розвивається «паросмія» – спотворений нюх – це може перетворити приємні запахи в неприємні.

«Я більше не користуюся парфумами, тому що це занадто сумно – розпорошувати їх щоранку і не відчувати їх аромат», – сказала Мікс. «Іноді я відчуваю аромат свого парфуму, але частина, яку я відчуваю, тепер пахне жахливо».

Деякі пацієнти можуть страждати від постійної втрати запаху, якщо їх нюхові нейрони будуть зруйновані. У цих випадках є свідчення того, що тренувальні вправи, такі як щоденне вдихання ефірних масел, можуть допомогти людям повернути хоч якусь частину нюху.

Джерело: Businessinsider

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті