Стрічка новин
Сьогодні
15 Листопада 2024

COVID-19 може стати останньою краплею в китайсько-американських відносинах

30 Квітня 2020, 16:00
no image

У той час, коли світ стикається з неминучою спільною загрозою, ескалація холодної війни між його двома найбільшими економіками - це останнє, що комусь потрібно. І все ж, з огляду на отруйну порцію ідеологічної ворожості, тривалу торгову війну, геополітичне суперництво і політиканство всередині країни, цей результат більш імовірний, ніж ні.

Уже забравши майже 217 000 життів і направивши світову економіку до найглибшого спаду після Великої депресії, криза COVID-19 неминуче змінить геополітику. Хоча контури постпандемічного порядку ще належить з’ясувати, одна річ здається очевидною: аж ніяк не нормалізуючи свої відносини, Сполучені Штати і Китай, ймовірно, будуть ставати все більш відчуженими і все більш ворожими.

Ще до того, як вибухнула нинішня криза, китайсько-американські відносини були на апараті життєзабезпечення. Спалах, можливо, прозвучав як смертельний дзвін. Зокрема, дані про те, що місцева китайська влада спочатку приховувала інформацію про новий коронавірус, разом з серйозним порушенням глобальних ланцюжків постачань, викликаним раптовим блокуванням Китаю по всій країні, виділили для більшості американців два джерела серйозної уразливості, що випливають з двосторонніх відносин.

Перше – це репресивна політична система Китаю. Хоча американці давно знають про ідеологічну прірву між їхньою країною та Китаєм, для більшості це була в основному абстракція. Історії про насильницьке затримання сотень тисяч уйгурів та інших мусульман в Сіньцзяні, репресії і знущання над Тибетом і переслідування політичних дисидентів були страшними, але далекими. Для багатьох вони були просто свідченням переваги американської системи.

Спалах COVID-19, який привів до загибелі більше 58 000 американців, часткових економічних відключень і масового безробіття, перетворив абстрактне в реальність. Вперше прості американці, які живуть в своїй країні, побоюються за своє економічне і фізичне виживання через політичні репресії в далекій країні.

І американці, в загальному і цілому, звинувачують китайські політичні репресії в кризі. Згідно з недавнім опитуванням Harris, більше 70% американців вважають, що Китай невірно повідомив про наслідки спалаху, а більше 75% вважають, що китайський уряд несе відповідальність за поширення вірусу. Фактично, 55-60% вважають, що уряд Китаю заслуговує більшої провини, ніж його американський колега, за поширення COVID-19 в США.

Ще одним джерелом уразливості є економічна взаємозалежність, особливо залежність США від китайських ланцюжків поставок. До спалаху американці розглядали цю проблему головним чином через призму дисбалансу в торгівлі і втрати робочих місць. Зараз вони в значній мірі бачать величезну роль Китаю у виробництві засобів індивідуального захисту і фармацевтичних інгредієнтів в світі як небезпечну слабкість національної безпеки, яку необхідно пом’якшити.

Але хоча криза COVID-19 показала для американців справжню ступінь небезпеки взаємодії з однопартійним режимом Китаю, значний і негайний сплеск взаємної ворожості не є неминучим. Цей результат відображає рішення обох урядів використовувати кризу для підвищення свого внутрішнього стану.

Після того, як стало відомо про невдалу первісну реакцію в Ухані, Комуністична партія Китаю (КПК) перейшла в режим контролю збитку. Як тільки число нових випадків почало зменшуватися, уряд зробив агресивні дипломатичні зусилля і пропагандистську боротьбу, щоб покращити свій імідж. Китай відправив медикаменти і персонал в постраждалі країни, такі як Іран, Італія і Філіппіни. Удома він проголосив свої рішучі дії, розпалюючи націоналізм і критикуючи слабкі реакції західних демократій.

Захід тим часом дав Китаю багато боєприпасів. Президент США Дональд Трамп, зокрема, спостерігав за по-справжньому невмілим реагуванням на кризу, що характеризується постійними протиріччями і відвертою брехнею.

Після невдалої відповіді Трампа і пов’язаного з цим обвалу економіки США, що загрожує його перспективам переобрання, Республіканська партія прагне покласти провину на Китай. І багато американців, схоже, переконані: згідно з опитуванням Harris, більше 50% згодні з тим, що Трамп охарактеризував новий коронавірус як «китайський вірус».

Цей отруйний порив ідеологічної ворожості, тривала торгова війна, геополітичне суперництво і політиканство всередині країни, швидше за все, будуть сприяти подальшій ескалації двосторонньої напруженості. У США Конгрес, ймовірно, прийме закон, який наказував би перенести виробництво товарів в Китаї, які вважаються актуальними для національної безпеки. І адміністрація Трампа, ймовірно, введе нові санкції, включаючи більш жорсткі обмеження на передачу технологій.

Оскільки такі каральні заходи користуються широкою суспільною підтримкою – 71% американців хочуть вивести виробництво з Китаю – єдине реальне питання – наскільки вони суворі. З огляду на політичні ставки, Трамп навряд чи проявить більшу стриманість. Зрештою, відносини США з Китаєм стануть найважливішим питанням зовнішньої політики на виборах у листопаді. Трамп уже почав нападати на свого передбачуваного кандидата від Демократичної партії, колишнього віце-президента Джозефа Байдена, за «м’якість» щодо Китаю, а Байден у відповідь звинуватив Трампа в м’якості.

Що стосується президента Китаю Сі Цзіньпіна, він навряд чи відступить. Раніше в цьому місяці на засіданні Постійного комітету Політбюро (вищого керівного органу КПК) він заявив, що «ми повинні дотримуватися «мінімального мислення» і робити розумові та матеріальні приготування до змін у зовнішньому середовищі, які триватимуть відносно тривалий період часу». Поки що не зовсім ясно, що таке «нижній рівень мислення» Сі, але можна з упевненістю сказати, що Китай відповість на посилення тиску США не поступками, а ударом.

У той час, коли світ стикається з неминучою спільною загрозою, посилюється холодна війна між його двома найбільшими економіками – це останнє, що комусь потрібно. Але якщо жоден з лідерів не змінить свій підхід, цього результату буде складно уникнути. Насправді, пандемія, котра далеко не каталізує глобальну співпрацю, цілком може замкнути США і Китай в порочне коло ескалації, що призведе безпосередньо до повномасштабного конфлікту.

Minxin Pei – професор в коледжі Claremont McKenna та старший науковий співробітник Німецького фонду Маршалла в США.

Джерело: Project-syndicate

Залишити коментар:
Подписаться
Уведомить о
0 Комментарий
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Відео
Всі статті