Національне агентство з питань запобігання корупції ухвалило рішення про надання 11 політичним партіям державного фінансування.
Політична партія має право на отримання державного фінансування її статутної діяльності, якщо на останніх виборах народних депутатів її виборчий список кандидатів у народні депутати у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі отримав не менше 2% голосів виборців
З питанням щодо ефективності даної норми закону та ризика обмеження прав менш популярних партій, програми яких є більш ефективними для країни, «Економічні Новини» звернулися за ексклюзивним коментарем до відомого експерта Богдана Бондаренко
Богдан Бондаренко повідомляє, що дану норму запровадили у 2015 році
“А сенс її полягає в тому, що до 2019 року державне фінансування отримували лише ті партії, які набирали на виборах народних депутатів 5% і проходили у парламант. А тепер закон запрацює на повну і державне фінансування можуть отримати партії, які набрали 2% голосів. Це є певною моделлю фінансування політичних партій, які можуть фінансуватись з трьох джерел. Партії можуть отримувати фінансування від своїх членів, від інших громадян, які підтримують діяльність партій, і з державного бюджету. Частіше всього всі ці різні моделі переплітаються і створюється щось одне.
В Україні було прийняте рішення щодо запровадження державного фінансування політичних партій. Прийняття цього рішення було доволі довгим процесом. Основна суть цього рішення зводиться до того, що політичні партії, які набрали певний кредит довіри від суспільства, мають отримувати кошти від державного бюджету на фінансування їх статутної діяльності, тобто поширювати свої думки, ставати більш інституційно сильними тощо. Саме така ідея закладалася в сам закон.
А чому 2%? Тому що неправильно фінансувати лише ті партії, які потрапили до парламенту. Тому що таким чином буде устаканюватися політична система і інші політичні сили будуть мати менше можливостей потрапити у парламент. Але, з іншої сторони, ми не можемо фінансувати всі інші політичні партії, тому що можна їх настворювати дуже багато. Зараз в Україні діє близько 370 партій і неможливо їх всіх фінансувати. Крім цього, більшість з них існує тільки на папері.
Важливо зазначити, що неможливо об’єктивно визначити, які політичні партії і які програми є важливішими. Це дуже суб’єктивно. А критерій щодо того, скільки людей їх підтримало є більш об’єктивним. Тому і було обрано показник у розмірі 2%”, – повідомляє експерт.